Google, Ölmek Üzere Olan Dilleri Korumak için Geliştirdiği “Woolaroo” Uygulamasını Tanıttı

Google, unutulmaya başlanan diller üzerine çeviri desteği vereceği kullanıcıların gözdesi olabilecek yeni ve özel uygulaması Woolaroo’yu hayata geçiriyor.

google, woolaroo, çeviri uygulamaları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünya üzerinde bilinenin aksine birçok farklı dil bulunuyor. Bazı diller geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen bazıları ise unutulan diller arasında yer alıyor. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş çok fazla dil olduğu söyleniyor. Google, bu konuya dikkat çekebilmek ve nesli tükenen dilleri canlı tutabilmek için yeni bir uygulamaya geliştiriyor.

Google’ın evrensel erişimiyle, kaybolmuş diller hakkında farkındalık yaratmak istediği ortaya çıktı. Google Arts & Culture, unutulan dildeki nesnelerin adını ve telaffuzunu öğrenebilmemiz için açık kaynaklı fotoğraf çevirisi olan Woolaroo’yu tanıttı. Bu araç, günlük hayatınızdaki nesneleri tanımlayabilmek için Google Cloud görüntü tanıma yeteneklerinden faydalanarak çalışıyor.

10’u Aşkın Dili Çevirebiliyor

National Geographic üzerinde yer alan yeni bir makaleye göre, her iki haftada bir dil varlığını kaybediyor. Gelecek yüzyılda 7.000 dilin yarısını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuz söyleniyor. Uygulama sayesinde kelimeleri keşfetme ve sürdürme imkanı bulabilecek olan kişiler, kelimeleri de canlı tutabilecekler.

Woolaroo uygulaması Calabria Yunanca, Nawat, Tamazight, Sicilya, Rapa Nui, Yiddish ve Yugambeh gibi birçok farklı dili çevirebiliyor. iOS ve Android kullanıcıları uygulamaya Google Arts & Culture uygulaması üzerinden erişim sağlayabilecekler.

YORUMLAR