Google’dan Siyasi Reklamlara Yönelik Yeni Adım

Google, ABD Kongre Binasındaki isyanın ardından siyasi reklam yasağı uygulamasını hayata geçirmiştir. Aradan geçen süre yeterli görülmüş olacak ki yasak kaldırılıyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google, ABD’nin seçimleri sırasında yaşanan kargaşadan dolayı siyasi reklam yasağı getirmişti. 24 Şubat itibariyle bu yasağı sona erdirecek. Axios’a göre siyasi yetkiler, adaylar ve partilere istekleri dahilinde reklam verme imkanını çarşamba gününden itibaren açıyor.   

Hassas etkinlikler politikasını hatırlatan Google, cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde sandıklarının kapanmasıyla birlikte reklamlarını geçici olarak engellemişti. 

Aslında kasım ayında yapılan seçimin ardından yasaklar 10 Aralık’ta kaldırılmıştı. Ancak 6 Ocak’ta Kongre Binası etrafında gelişen olayların ardından 14 Ocak’ta tekrar yeniden yürürlüğe girmişti. 

Google reklam sözcüsü konuyla alakalı şöyle bir açıklama yapmıştı: Reklamlar olaydan yararlanmak veya yanıltıcı bilgileri güçlendirmek için kullanılabildiğinde, öngörülemeyen ‘hassas’ olaylarda reklamları düzenli olarak duraklatıyoruz.

Bu açıklamaya ek olarak Google, kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek reklamların önüne katı bir şekilde geçeceklerini vurguladı.  

YORUMLAR