Görme Engelliler için Akıllı Ayakkabı Tasarlandı

Avusturya'da tasarlanan bu ultrasonik sensörlü akıllı ayakkabı ile görme engelli insanların rehbere ihtiyacı kalmayabilir.

innomake sensörlü ayakkabı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Avusturyalı girişim Tec-Innovation’a ait InnoMake adlı buluş, görme engelli insanlar için harika bir yardımcıdır. Ayakkabının parmak ucuna yerleştirilmiş ultrasonik sensörlerle tasarlanan InnoMake, dört metreye kadar uzaktaki engelleri algılayabilir ve sesli uyarılar, titreşim gibi yollarla uyarabilir. 

Tec-Innovation, ayakkabıyı daha akıllı ve daha kullanışlı hale getirmek için Graz Teknoloji Üniversitesi ile ortaklık kurdu. Yakında entegre kameralara ve makine öğrenimi algoritmalarına sahip olacak. Algoritmaların amacı, kamera görüntüsünün içeriğini yorumlamak ve ileride herhangi bir engel olup olmadığını belirlemektir.

Akıllı ayakkabı, sadece yakındaki engelin varlığı konusunda uyarmakla kalmayacak aynı zamanda önlerinde ne tür bir engel olduğunu da belirtecek. Bu şekilde, insanlar bir çukurla mı, taş ile mi, duvarla mı, arabayla mı uğraştıklarını bilecekler.

Tec-Innovation kurucularından Markus Raffer, “ Ayakkabının ucundaki ultrasonik sensörler, dört metreye kadar uzaktaki engelleri algılar. Ardından kullanıcı titreşim ve / veya akustik sinyallerle uyarılır. Bu çok iyi çalışıyor ve kişisel olarak bana çok yardımcı oluyor,” diyor. Kendisi de aynı zamanda bir görme engelli. Yeni yükseltilmiş InnoMake ayakkabıların çıkış tarihi hakkında şimdiye kadar hiçbir bilgi yok . Bununla birlikte, ultrasonik sensör versiyonu Tec-Innovation web sitesinde satın alınabilir. Fiyatı 3 bin 800 dolar (31 bin 600 TL).

YORUMLAR