Göz Tansiyonunu Tedavi Etmeyi Hedefleyen Girişim: GlaucoT

Veysel Özkapıcı ve Abdulkadir Oduncu tarafından geliştirilen GlaucoT cihazı ile göz tansiyonu hastalığına kalıcı çözüm getirilmesi hedefleniyor.

glaucot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Uzun yıllardır sağlık sektöründe yer alan Elektronik Mühendisi Veysel Özkapıcı ile Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdulkadir Oduncu, geliştirdikleri yeni gözlük ile ameliyatsız ve ilaçsız olarak glokom kaynaklı görme kayıplarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Kişisel tedavi cihazı olarak dikkat çeken GlaucoT göz tansiyonu hastalıklarına karşı kalıcı çözüm üretebilmek için kullanılacak. Altı kişilik bir ekiple ilaçsız ve invasif olmayan tekniklerle nöroprotektif glokom hastalığını tedavi etmeyi amaçlıyor. Klinik çalışmaları devam ettirilen ürünün 2021 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Gözlük tedaviye göz küresi bölgesine uygulanan vakum ile optik sinir üzerindeki mekanik olan hasarların giderilmesi ile başlıyor. Bu adımdan sonra 40 Hz frekansında titreşen bir ışıkla oküler kan akışı da artırılıyor. Böylelikle beyinde görme merkezindeki nöronal hasarları da geriliyor.

Yatırım Hedefleri de Belirleniyor

Danimarka Teknik Üniversitesi mezunu olan Özkapıcı, bu işe 10 yıl önce başladıklarını belirtiyor. İlk defa 2015 yılında kornea çapraz bağlama cihazını geliştiren Özkapıcı, Keratokons hastalığını tedavi etmek için bu cihazı ameliyatlarda kullandığını söylüyor. İkinci geliştirilen cihaz ise Vidi Smart Glasses isimli bir ürün. Bu ürün ise 46 ülkeye birden satılmış durumda.

Abdülkadir Oduncu ile yollarının kesiştiğini söyleyen Özkapıcı, ‘’Kafa içi basıncı yani serebral basıncı ölçebilen sensör planları olduğunu biliyordum. Oduncu ile okuduğumuz makaleler sonrasında çok ilginç şeylerle karşı karşıya kaldık. NASA’nın Mars to Mission görevinden dönmüş astronotların görme problemleri yaşadıkları da makaleler içerisinde anlatılıyordu. Onların tedavileri için görev alan doktor John Berdhal ve kurdukları girişim ilginç geldi. Equinox adı verilen girişim basınç farkı yani bir alan yaratarak sinirlerdeki baskıyı azaltıyordu. Biz de bu noktadan ilham alarak yola çıktık ve göz tansiyonu üzerine çalışmalar yürüttük.

TTGV HIT’ten 50 bin dolar destek alan proje, TET Ar-Ge proje pazarında ise birinci oldu. Böylelikle 100 bin liralık bir kaynak ortaya çıkmış oldu. Türkiye’deki yatırımcılarla da görüşmeler yapan ekip yakın zamanda 250 bin dolarlık yatırım turunu kapatabileceklerini söyledi. Göz tansiyonu tedavisi için çalışmalarını sürdüren GlaucoT, Türkiye’de geliştirilen en dikkat çekici ürün olacak gibi gözüküyor.

YORUMLAR