Haftanın Gündemi: 10-16 Mayıs

10 - 16 Mayıs haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimci haber gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 10-16 Mayıs tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Görme Engelliler için Akıllı Ayakkabı Tasarlandı

Avusturyalı teknoloji şirketi Tec-Innovation, görme engelli, kör ve yaşlı insanların günlük yaşamını daha güvenli hale getirmek için size nereye gideceğinizi söyleyen “InnoMake” isimli akıllı bir ayakkabı geliştirdi. Ayakkabının içine yerleştirilen uyarı sistemi; mesafe sensörleri, ayak hareketlerini algılamak için gereken diğer sensörler, bir titreşim ünitesi, ultra parlak bir LED ve bir işlem ünitesi içerir. Yerleşik elektronikler ve pil, ayakkabının ön tarafındaki suya ve toza dayanıklı bir kasaya monte edilmiştir. Ayakkabının ucundaki ultrasonik sensörler, dört metreye kadar uzaktaki engelleri algılayabiliyor. Şu anda firmanın kendi internet sitesinden satın alabilirsiniz. 

Tarık Tolunay, Ara Güler’in Eşsiz Eserini NFT’ye Dönüştürüyor

ara güler nft açık artırma

Ünlü kentçizer Tarık Tolunay, Ara Güler’in sadece tek bir baskısı olan Siyah-Beyaz İstanbul kitabını NFT’ye dönüştürecek. Daha önce Fractal İstanbul-Pandemi NFT’si ile bu alandaki ilk ürünlerden birine imza atmıştı. Yeni çalışmasında çizer olarak değil proje yönetimi kısmında faaliyet gösteriyor. Eserin dijitale aktarılması çalışması son hız devam ederken açık artırmaya çıkış tarihi olarak mayısın sonu işaret ediliyor. 

Türkiye Girişimcilik Sektörünün 4 Aylık 2021 Raporu

yatırım fon verileri

Türkiye girişimcilik ekosistemine dair yeni yılın ilk dört aylık verileri startups.watch tarafından açıklandı. Gelen bilgilerde Getir çok açık bir şekilde öne çıkıyor. Öyle ki toplam yatırım 523 milyon dolar iken buradan Getir’in sağladığı fonları çıkardığımızda geriye sadece 95 milyon dolar kalıyor. Son ayın en kazançlı girişimlerinden Ace Games ise oyun sektörünün yükselişini göstermesi açısından önemli görülüyor. Trendyol ise bu yıl unicorn girişimler arasına katılarak raporun öne çıkan markalarından oldu. 

Bulut Bilişim Girişimi Vagon, 4 Milyon TL Yatırım Aldı

vagon, yatırım, girişimcilik

Bulut teknolojisini kullanarak yüksek performans ile bilgisayara erişebilmenizi sağlayan Vagon,  4 milyar TL yatırım aldı. Hasan Can Yaşar, Zahid Sağıroğlu ve Serdar Demireren’in kurduğu Vagon, 2020 yılının başlarından beri kapalı Beta sürecinde olan uygulamayla dikkat çekiyor. Bulut tabanlı stream oyun servisleriyle de aynı çalışma mekaniklerine sahip olan uygulama, benzer teknolojiyi kullanıcıların daha iyi bilgisayarlar kullanabilmesi için geliştiriyor. Girişimin aldığı yeni yatırımdan sonra daha yaygın bir şekilde kullanılacağı ve kullanıcılarına daha iyi performans vereceği düşünülüyor.

İletişim Devi Verizon, AOL ve Yahoo Mail Medya Grubu Markalarını Sattı

verizon, yahoo, aol

Amerikan telekomünikasyon şirketler topluluğu Verizon, AOL ve Yahoo markalarını da kapsayan medya grubunu özel sermaye şirketi Apollo Global Management’a satacağını resmi olarak duyurdu.  Ancak Verizon şirketteki %10 hissesini de elinde tutmaya devam edecek. Günde 7 milyar defa sayfa gösterimi alan Yahoo, dünyanın en fazla ziyaret edilen 11. sitesi olma özelliği taşıyor. AOL ise merkezi New York’ta yer alan ünlü şirketlerden birisidir.

PayTR, Özel Sermaye Fonu Actera ile Yatırım Ortağı Oldu

paytr yatırım

Türkiye’nin önde gelen ödeme şirketlerinden PayTR, yine ülkenin en önemli sermaye fonlarından Actera ile yatırım anlaşması imzaladı. Kurucu Yiğit Cengiz, yeni yatırımı Türkiye’nin yeni fintech şirketi olma misyonları için kullanacaklarını söyledi. Yatırımcı şirket Actera tarafından yapılan açıklamada ise bunu destekler biçimde PayTR ekibinin vizyonunun gerçekleşmesine destek olabilmek için bu yatırım kararı aldıkları belirtildi. 

Clubhouse Şimdi Android’de

clubhouse türkiye ön kayıt

Clubhouse, iOS’taki bir yıldan fazla bir sürenin ardından nihayet Google’ın mobil işletim sistemi olan Android’de piyasaya sürüldü.Şimdilik sadece ABD’deki kullanıcılara açılan uygulamayı şimdilik Play Store’lardan indirip ön kayıt olmakla yetinebilsiniz. Böylece Türkiye’de kullanıma girdiğinde anında haberiniz olabilir. 

Apple AirTag Hacklendi

apple airtag kayıp modu

Apple’ın kayıp telefonunuzun yanı sıra eşleştirilen diğer eşyalarında bulunmasını sağlayan küçük bir Bluetooth izleme cihazı Airtag, tanıtım lansmanını takip eden 10 gün içinde hacklendi. Güvenlik araştırmacısı Thomas Roth, cihazın mikro kontrolcüsünü, hackledi. Twitter hesabından paylaştığı video ile AirTag’lerin potansiyel olarak kullanıcıların kişisel verilerine zarar verebilecek web sitelere yönlendirmek için kullanılabileceği gösterdi. Bu girişimin şimdilik kullanıcılar için bir tehlike oluşturmadığı açıklandı. 

SpaceX, Dogecoin’i Ödeme Olarak Kabul Etti

spacex, elon musk, kripto para, dogecoin

Elon Musk’un kurucusu olduğu SpaceX, yörüngeye uydu yerleştirebilme ücreti olarak kripto para piyasasında yer alan Dogecoin’i kabul edeceğini duyurdu. Taşıyacakları uyduları ayın yörüngesine yerleştirmek için Ay’a seyahat edecek olan roketlere ise DogeSpaceX adı koyuldu. DogeSpaceX adlı roket 2022 yılının ilk çeyreğinde fırlatılacak. Twitter üzerinden yapılan bir diğer açıklamada, SpaceX’in önümüzdeki yıl yapacağı seyahati ‘’uzaydaki ilk kripto para’’ olacak diye nitelendirdi.

Twitter, Tip Jar Özelliği ile Bahşiş Dönemini Başlattı

twitter, tip jar, twitter ödeme

iOS ve Android kullanıcıları Twitter kullanırken yeni bir özellikten daha yararlanabilecekler. Kullanıcıların doğrudan favori hesap sahiplerine para gönderebilmelerini sağlayabilen Tip Jar  özelliği kullanıma alındı. omut olarak, bu seçenek herkesin favori içerik oluşturucularını Twitter üzerinden para göndererek desteklemesine olanak tanıyacak. Bahşiş kutusu olarak çevrilen Tip Jar özelliğini kullanabilmek için Twitter’a ait mobil uygulamada kullanıcıların profillerini görüntülerken kullanıcı adının yan kısmındaki banknot simgesine dokunmanız yeterli olacak.

Sesli Kitap Uygulaması Boodio, 4 Milyon TL Değerleme ile Yatırım Aldı

boodio, sesli kitap, e-kitap

Aras Bulut İynemli’nin kurucu ortakları arasında yer aldığı sesli kitap uygulaması Boodio, Escort Teknoloji Yatırım’dan yeni bir yatırım alarak tekrar gündeme geldi. Dört aylık bir uygulama olan ve milli bir platform olarak yola çıktıklarını söyleyen Virgül Dijital Yayıncılık ve Prodüksiyon A.Ş. kurucusu Mehmet Arslantunalı, aldıkları bu yatırımla beraber okurlarına daha fazla içerik sunabilecek olmanın heyecanını yaşadığını söyledi.

Zeynep Bugay’ın “Anne” Öyküsü NFT Olarak 3 Ethereum’a Satıldı

dijital yayıncılık nft

Zeynep Bugay, Nisan 2021’de Artemis Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı “Proti Adası’nın Esrarı” isimli eserini de oluşturmasını sağlayan “Anne” adlı ilk öyküsünü NFT olarak sattı.  Rarible üzerinden açık artırmaya çıkarılan el yazısı halindeki öykü 3 ETH’ye alıcı buldu. Bugay’ın son romanı yazarken yine el yazısı ile tuttuğu notlar da öykünün yeni sahibine hediye edildi. Bu öncü adım, Türk yayıncılığı için de alternatif kapılar açıldığını bir kere daha göstermiş oldu. 

Getir, ABD Pazarına Açılıyor

getir abd girişimi

Türkiye’nin son unicorn girişimlerinden Getir, yurt dışı atılımlarını ABD ile devam ettiriyor. İngiltere, Hollanda, Almanya ve Fransa’nın ardından bu kez yılın hedefleri arasında olan bir  diğer ülkeye hatta kıtaya giriş yapıyor. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde de hizmet vermeye başlayacak. Bunun için LinkedIn üzerinden ABD Ülke Müdürü alımına dair iş ilanı dahi verdi. Şirket, New York borsasına açılmak için durmadan çalışıyor. Yatırım turları bu sebeple büyük önem taşıyor ki Getir, bu alanın en önemli isimlerinden Sequoia Capital ve Tiger Global’ın desteğini aldığı için güvenli adımlar atıyor. 

Spotify’dan Paylaşım için Yeni Özellikler

spotify canvas, spotify

Spotify, sosyal medya platformlarındaki kullanıcıların müzik ve podcast paylaşımları için yeni özelliklerini ortaya çıkardı. Spotify, kullanıcılara sevdikleri podcast ve müzikleri paylaşabilmeleri için üç ayrı yeni yol daha getirdi. Yeni özellik ile beraber Snapchat hikayelerinde de Canvas’lar görünecek. Ayrıca paylaşım ekranındaki yenilikle neler paylaştığınızı ve nerede paylaşacağınızı daha iyi bir şekilde görebileceksiniz. Damgalı podcast paylaşımı ile ise dinlediğiniz podcast’lerin istediğiniz kısmını paylaşabileceksiniz. 

Migros, Ürün Toplama Asistanı Robot Taro’yu Tanıttı

migros, taro, e-ticaret

Migros, dünya çapında bir ilke daha imza atarak siparişlerin hazırlanması konusunda verimlilik ve hız kazandıkları ürün toplama asistanı TARO’yu hayata geçirdi. Tamamen Migros ve Asis Otomasyon’daki Türk mühendisleri tarafından geliştirilen robot destekli ürün toplama asistanı TARO, ürün siparişlerinin hazırlanması aşamasında büyük bir işlevsellik sağlıyor.

Topraksız Tarım Girişimi Hextech Green, 1.7 Milyon Dolar Değerleme ile Yatırım Aldı

hextech green topraksız tarım girisimi

2016 yılında ziraat mühendisi Bilge Akgün tarafından İstanbul’da kurulan Hextech Green, yeni yatırımını duyurdu.Topraksız tarım yoluyla güneş ışığına gerek duymayan yerli girişim, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 1.7 değerleme ile yatırım aldı. Kurucu Bilge Akgün, 2023 yılında dünyada 40.25 milyar dolar olacağı öngörülen iç mekan yetiştiriciliği tarım teknolojisi pazarından 62,80 milyon dolar ile %0.16 pay almayı hedeflediklerini açıkladı. 

LC Waikiki, Kendi Pazaryerini Kuruyor

lc waikiki, e-ticaret

2021 global ciro hedeflerinin 36 milyar TL olduğunu söyleyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, bundan sonra tek bir pazaryerinde faaliyette olacaklarını ve tek çatı altında bünyelerindeki tüm markaları bir araya getireceklerini belirtti. Aracı firmalar ürünlerini karsız olarak sattıklarından dolayı aracıları kaldıran LC Waikiki, ürünlerini daha rekabetçi fiyatta sunmak istiyor. Bu hamleden sonra diğer markaların neler yapacağı ise şimdilik tam olarak bilinmiyor.

Morgan Creek Capital’in CEO’su: Bitcoin Beş Yıl İçinde 250 Bin Dolara Ulaşacak

mark yusko bitcoin dogecoin

ADB’li ünlü yatırım şirketi Morgan Creek Caapital’in CEO’su  Mark Yusko, Bitcoin’in gelecek 5 yıl içerisinde 250 bin dolara ulaşabileceğini söyledi. Öngörüsüne dayanak olarak adı geçen kripto para biriminin zaman içindeki istikrarını ve büyümesini gösterdi. Bitcoin için olumlu yönde bir ilerleyiş gören Yusko, Dogecoin için tam tersi bir düşüşü işaret ediyor. Onun, diğer kripto alternatifler arasında yok olacağını düşünüyor. 

YouTube İzlenme Süresini Artırma Yolları

youtube izlenme algoritma

YouTube içerik üreticilerinin izlenme sürelerini artırmak için başvurabilecekleri yolları 9 madde haline getirdiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. Bu maddeler, kanal sahibinin kendi yayın ve görsel düzenini kurması için de ayrıca önemlidir. Sıraladığımız adımlarla bir düzen oturtur ve üzerine çalışırsanız sağlıklı bir artış görmeye başlayabilirsiniz.

Estetik Pazaryeri Yeniben 500 Bin TL Yatırım Aldı

ilk estetik pazar yeri

Ahmet Fırat tarafından 2016 yılında kurulan Yeniben estetik ağı, 500 bin TL yatırım aldığını duyurdu. Alanında Türkiye’de tek olan şirket, yatırımını Burak Şen ve Keiretsu Forum Türkiye’den aldı. Kurucu Fırat, yaptığı açıklamada hedeflerinin estetik dendiğinde Türkiye’de ve dünyada akla ilk gelen mecralardan olmak ve Türkiye’nin sağlık turizmindeki gelişimine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.  

Yaratıcı Girişimcilik Nedir?

yaratıcı girişimcilik, girişimcilik

Yaratıcı girişimciliği daha önce duymuş muydunuz? Bu yazımızda bir tanımdan daha fazlasını sizler için derledik. Yeni nesil girişimcilik türlerinden olan bu mesleğin püf noktalarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Haftanın Girişimcisi: Clubhouse’un Kurucusu Paul Davison

Clubhouse kurucusu Davison biyografi

Bu hafta, Clubhouse’un kurucusu Paul Davison’un kariyer hikayesine yakından baktık. Kaliforniya doğumlu girişimcinin Clubhouse’dan önce de birçok başarılı-başarısız atılımları olduğunu biliyor muydunuz?  Silikon Vadisi’nin tanınan isminin başarı hikayesine bakmak isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz.

 

Affiliate Marketing Nedir?

affiliate marketing pazarlama

Son dönem pazarlama yöntemlerinden affiliate marketing hakkında neler biliyorsunuz? Bu yazımızda, Türkçe karşılığı satış ve pazarlama ortaklığı olan affiliate marketing’i anlatıyoruz. Satış başına komisyon aldığınız bu sisteme göz atmak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

YORUMLAR