Haftanın Gündemi: 15-20 Şubat

15-20 Şubat haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bu haftanın gündeminde en büyük payı yatırım haberleri kapladı. Yazımızda 15-20 Şubat tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik.  Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Apple, Avrupa’daki En Büyük Mağazasını İstanbul’da Açıyor

Yeni haftanın ilk haberini istihdam ile açtık, kapanışı da yatırım ile yapacağız. Umarız, gelecek günler de bu haberler gibi bereketli olur. Apple, bildiğiniz gibi Amerika merkezli bir teknoloji şirketi. Avrupa ve Orta Doğu’daki en büyük mağazasını Türkiye’de açmaya hazırlanıyor. Caddebostan’da açılacak olan Apple Store, dört katlı olacak. Şimdiden ilk katının bittiği söyleniyor. Haberde verdiğimiz linkten iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. 17 farklı pozisyonda personel alımı yapılacak. İçlerinde mağazanın yönetim ekibi için de ilanlar mevcut.

Instagram, DM Yoluyla Zorbalık Yapan Hesapları Sileceğini Açıkladı

Instagram bu kez kullanıcılarının güvenliği için harekete geçti. Nefret söyleminde bulunan hesapların DM yetkisini belli bir süreliğine kısıtlayan platform yeni hamlesini sundu. Artık nefret söyleminde bulunan hesapların yetkileri kısıtlanmayacak. Hesapları doğrudan  platformdan silinecek. Böylece kullanıcıların daha rahat bir şekilde paylaşım yapıp etkileşim kurmalarını sağlamış olacak.

Elon Musk’ın Dogecoin Tweet’i Değer Kaybettirdi

Elon Musk’sız bir haftayı ne zaman karşılayacağız bilemiyoruz. Kendisi yine tek bir tweeti ile kripto para birimleriyle oynamaya devam etti. Dogecoin’deki yığılma konusuna değinen Musk, birçok kullanıcının hissesini satmasına yol açtı. Detaylar için haberimize bakmanızı tavsiye ederiz.

Facebook, Akıllı Saat Üretecek

Facebook, akıllı saat pazarına girmeyi planlıyor. 2004 yılında kurulan sosyal platform, benzeri ağların önünü açmıştı. Bugün hala aktif kullanıcı kitlesine sahip. İlerleyen süreçte popülaritesini kaybetmeye başlayınca 2015 yılında Instagram’ı satın almıştı. Bu kez Apple ve Huawei gibi teknoloji firmalarının yükselttiği bir sektörde kendi markasına da bir yer açma planları yapıyor. Üretilecek saatin sağlık ile sosyal medya entegrasyonunu sağlayacağı konuşuluyor.

Twitter, Haber Bülteni Platformu Revue’yü Türkiye’de Test Etmeye Başladı

Daimi sosyal medya platformlarından olan Twitter, kullanıcılarının kazanç sağlaması için bir platform üzerinde çalışıyor. Bir Hollanda girişimi olan haber bülteni uygulaması Revue’yü platformuna ekleyen mavi kuş, haber bildirimi sağlayan yüksek takipçili hesaplarla yeni özelliğini denemeye başladı. İleride kendisi de ücretli hale gelebilecek bu özelliğin testi geçmesini bekliyoruz.

Amazon, Mentor Uygulamasıyla Kurye Performanslarını Ölçecek

Çalışanlarını denetlemek gibi bir takıntısı olan Amazon, belki de böyle bir ön yargının oluşması sebebiyle içerisinde personellerin olduğu her yeniliği kötü eleştiriyle karşılanıyor.  Bu kez kuryeler telefonlarına şirket içi bir uygulama indirecekler. Bu uygulama ile konumları sürekli takip edilebilecek ve hızları, sürüş şekilleri puanlanacak. Şirket, bunun sürücülerin güvenliği için olduğunu söylese de gizlilik savunucuları; bunun personel üzerinde kurulan baskıyı daha da artırdığını dile getiriyor. Haberimize bakıp daha detaylı fikir edinebilirsiniz.

YouTube’un Son Güncellemesi: Abonelerinizin İzlediği Diğer Kanalları Görebileceksiniz

Son yıllarda televizyonun yerini dijitalin aldığını her birlikte gördük. Artık herkes birkaç dakikalığına da olsa ünlü olmaya çok yakın. İçerik üreticileri artık izleyici ile buluşmak için yapımcılarla görüşmek zorunda değiller. Birçok anlamda özgür bir platform olan YouTube, yeni özelliğiyle birlikte içerik üreticilerinin bilgi hacmini genişletmeye karar verdi. Kanal sahipleri, Youtube Stüdyo üzerinden aboneleriyle ilgili birçok istatistiğe ulaşabiliyordu. Son güncelleme ile birlikte takipçilerin her ay hangi kanalları sıklıkla izlediğini de görebilecekler. Böylece gelecekteki iş ortaklıklarının da önünü açmış olacak.

Microsoft Office Artık iPad’de Daha Kolay

Office, 2019 yılında Word, PowerPoint ve Excel gibi ekipmanlarını tek bir platformda birleştirmişti. Ne var ki aradan geçen uzun zamana karşın iPad üzerinden kullanımı bir türlü kolay hale getirilemedi. Bunun için 2021’e kadar beklemek gerekti. Artık iPad üzerinden de tek bir pencere üzerinde bu araçlar kullanılabilecek.

Seyahat Girişimi GetYourGuide, 97 Milyon Dolar Yatırım Topladı

İşte yatırım haberlerimizden birisi daha. İçinde bulunduğumuz pandemi şartları altında gelişmesinin pek de mümkün olmadığı seyahat sektörü, hayatta kalmaya çalışıyor. Bu alandaki iddialı markalardan birisi de GetYourGuide. Alman girişimi, elde ettikleri yüklü yatırımı, ilerleyen zamanda yaşayabilecekleri kayıpların önüne geçmek ve yapay zeka teknolojisine yatırım gibi sebeplerle kullanacağını açıkladı.

Steve Jobs’ın İş Başvurusu Açık Artırmaya Çıkarılıyor

Apple ile eşleşen ve kendi adıyla dahi bir marka haline gelen Steve Jobs, 2011 yılında kanserden vefat etmişti. Kişisel eşyaları her zaman ilgi gören ünlü girişimcinin 1973 yılında doldurduğu iş başvurusu internet üzerinden düzenlenecek bir müzayedede satışa çıkarılacak. Jobs’ın doğum günü olan 24 Şubat günü başlayacak açık artırma bir ay sürüp 24 Mart günü sonlacak.

YouTube’un Kısa Video Formatı Shorts, Mart’ta ABD’De Başlıyor

YouTube; içerik oluşturucularına sunduğu yeni imkanlarla bu haftanın gündemine oturdu, diyebiliriz. Hindistan’da uzun zamandır test edilen Shorts özelliği, TikTok gibi 15 saniyelik videoların dikey formatta çekilip yayınlanmasına olanak sağlayacak. Bu özellik, YouTube’a adım atmak isteyen ama çekinceleri olan insanlar için de ilk adımı kolaylaştıracak gibi görünüyor. Para kazanma konusunda da görüntülenme sayılarının diğer videolarla aynı kazancı sunması uzun süredir içerik üreticiliği yapanlar için de kârlı bir durum olacak.

Twitter, DM’ye Canlı Ses Kaydı Özelliği Getiriyor

Clubhouse, diğer sosyal medya platformlarının gelecek planlarını etkilediği gibi üzerinde çalışılan güncellemelerin hizmete sunulma süresini de kısaltmış gibi görünüyor. 2006 yılında kurulan Twitter’ın artık kadim sosyal platformlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama, sesli tweet özelliğinin ardından bu kez de doğrudan mesajlarda 140 saniyelik ses kayıtları atılmasına izin verecek. İşleyiş ve detaylar haberimizde.

Influencer’lara Ek Vergi Geliyor

Influencer’lar markaların ürün pazarlamalarında önemli bir paya sahipler. Özellikle pandemi döneminde onlara olan ihtiyaç daha da arttı. Kendilerine güvenen takipçi kitlesine sahip insanlar Instagram ve Youtube üzerinden aldıkları iş ortaklıklarıyla yüklü paralar kazanıyor. Devletin son zamanlarda dikkatini  internet kazançları üzerine yoğunlaştırmasından onlar da paylarını aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan bir kanunla Influencer’lar da vergi verecek.

NASA’nın Keşif Aracı Perseverance Mars’a Ulaştı

NASA, bu haftayı heyecanlı bir şekilde kapattı. Temmuz 2020’de gönderdikleri keşif aracı Perseverance (Azim), Perşembe günü TSİ 23.55’te Mars’a ulaştı. Jezero kraterine iniş yapan keşif aracı, üzerinde on dokuz kamera taşıyor. 2 Mars yılı görev yapacak olan cihaz geçmişteki yaşam belirtilerini, mevcut karbondioksitin insanlar için solunabilecek düzeyde oksijene çevrilip çevrilemeyeceğini araştıracak.

Perseverance, kayaları parçalayıp örneklerini tüplere koyacak ve sonraki yıllarda gönderilecek başka bir araç bu örnekleri toplayıp Dünya’ya geri getirecek. Bilim, disiplinli bir işleyişle devam ediyor. Gelişmeler uzun aralıklarla yaşansa da heyecan verici olmaya devam ediyor.

WhatsApp, Gizlilik Güncellemesinde Israrcı

Haftayı WhatsApp’tan haber vermeden kapatamazdık. Kendileri de buna izin vermediler. Daha önce gizlilik sözleşmesi ile  gündeme gelen ve kullanıcılarını ani bir hızla kaybetmeye başlayan uygulama geri adım atıyor gibi görünmüştü. Yeni açıklamaları ise pek öyle değil. İlk açıklamalarında sağlıklı bir iletişim dili kullanamadıklarını kabul eden ekip bu kez aynı sözleşmeyi detaylı ve okunabilir şekilde kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Kişisel konuşmaların uçtan uca şifreli olduğunu belirten platform, işletmelerle olan konuşmaların paylaşabileceğinin altını çizdi. Bu gibi veri paylaşımlarının ücretsiz bir deneyim sunmak için gerekli olduğunu söylediler.

Popüler Matematik Uygulaması Photomath 23 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Haftayı bir yatırım haberiyle kapattık. Öğrencilerin ve ebeveynlerinin matematik dersindeki problemleri ve denklemleri daha kolay çözmelerini sağlayan uygulama Photomath, yatırım turunu güzel bir sonuçla kapattı. Gelen kaynağı uygulamalarındaki yapay zeka kullanımını geliştirmek için kullanacaklarını söyleyen ekip yeni istihdamlar da sağlayacağını belirtti.

Haftanın Girişimcisi: Elon Musk

Haftanın girişimcisi olarak bu kez Elon Musk’tan bahsettik. Şu an eğlence sektörüne dahi yön veren bir isim olan Musk’ın kitap kurdu gibi çocukluk geçirdiğini ve okul değiştirmesine sebep olacak derecede zorbalığa maruz kaldığını öğrenmek hayli şaşırtıcıydı. Bunalım anlarında, aradığı cevapları bilim kurgu kitaplarında bulan genç Elon’un dünyayı değiştirme macerasına gelin hep birlikte bakalım.

YORUMLAR