Haftanın Gündemi: 17-23 Mayıs

17-23 Mayıs haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimcilik gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 17-23 Mayıs tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Uçtan Uca Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi SmartOpt, ŞirketOrtağım’dan Yatırım Aldı

tedarikte dijital çözüm smartopt yatırımı

Tedarik alanında dijital çözümler üreten SmartOpt., ilk yatırım turunu verimli bir şekilde sonlandırdı. Melek Yatırımcı Ağı ŞirketOrtağım’dan yatırım alan girişim,  uçtan uca tedarik zinciri yönetimi için kullanarak kendi sektörü içinde çok işler ve önü açık bir pozisyonda çalışıyor. Sürdürülebilir iş modeliyle uyumlu teknolojiler geliştirerek farklı girişimlere de yardımcı oluyor. 

Instagram, Web Tarayıcısı Üzerinden Paylaşım Yapmaya İzin Verecek

instagram masaüstü sürümü güncelleme

Instagram, özellikle profesyonel hesap kullanıcılarının işini kolaylaştıracak yeni özelliğini faaliyete sokuyor. 2010 yılından beri hayatımızda olan uygulama, eğer testler olumlu sonuç verir ve son onay alınırsa web tarayıcısı üzerinden paylaşım yapmaya izin verecek. Alessandro Paluzzi’nin attığı tweet’le ortaya çıkan yenilik, Instagram’ın mobil gönderi paylaşımı görünümüyle Instagram İçerik Stüdyosu’nun birleşimi gibi duruyor.

eBay, Platformunda NFT Satışına İzin Veriyor

ebay nft kripto pazarı dahil oluyor

eBay, kripto para birimi nişine yatırım yapmayı uzun süre reddettikten sonra yeni normale uyum sağlamayı bir anlamda kabul etti. Son açıklamasında, NFT satışlarına izin vereceğini duyurdu. Kripto paralarının gelişimi göz önüne alındığında son derece mantıklı olan bu adımın eBay üzerindeki etkisini gelecek aylarda gözlemleyebileceğiz. 

Çin’in Zhurong Keşif Aracı Mars’a İniş Yaptı

zhurong, çin, mars

Çin, Zhurong keşif aracının Mars gezegeninin yüzeyine inme operasyonunun başarısını doğruladı. Böylelikle ABD’nin ardından Kızıl gezegene ulaşan ikinci ülke oldu.  Çin Uzay Ajansı’na (CNSA) göre, Zhurong’un Marslı inişi Pekin saatiyle saat 7.18’de kuzey yarımkürede Utopia Planitia adlı bir bölgenin ortasında gerçekleşti. Zhurong, ilk sinyalini verdi ve şimdi çevreyi keşfetmeye hazırlanıyor. O da Perseverance gibi çok sayıda araştırma ve keşif görevi yürütecek.

Twitter’ın Ücretli Abonelik Modeli: Twitter Blue

twitter, twitter blue, twitter ücretli abonelik

CEO Jack Dorsey, geçtiğimiz yılın temmuz ayında ücretli aboneliğin geleceğini söylemişti. Bu yıl içinde Twitter, Twitter Blue ile bu ücretli abonelik sistemine geçiyor. Bu yeni sisteme katılan üyeler, tweetlerini iptal edebilmekle kalmayıp belirli mesajları özel koleksiyonlarına dahil edebilecek. Jane Manchun Wong tarafından kamuoyuna açıklanan bir sızıntıya göre aylık ücretlendirme 2,99 dolar olacağını söylüyor. Ayrıca son aşamada, ayrıcalıkları genişletilen daha pahalı abonelikler de sunulabilir. 

Cisco, Hibrit Etkinlik Platformu Socio’yu Satın Aldı

cisco etkinlik yazılımı socio satın alım

Yüksek teknoloji hizmetleri geliştiren ünlü çok uluslu şirket Cisco, İndiana merkezli bir etkinlik teknolojisi girişimi olan Socio’yu satın aldı. Socio, kendi alanında çok başarılı bir yazılım şirketi olarak anılır. Müşterilerinin arasında Google, Microsoft, PepsiCo ve Hyundai olduğu biliniyor. Sunduğu hizmet ve hibrit olarak anılmasını sağlayan yönü ise toplantı, etkinlik gibi organizasyonlarda hem yüz yüze hem de sanal katılımcılara ortak deneyim yaşatması. Cisco da kendi Webex ürününün geliştirilmesi için  kurucu ortakları arasında Yakut Sakuçoğlu’nun da olduğu Socio’yu bünyesine kattı.

Elon Musk Bitcoin Ödemelerinden Vazgeçmesi Tesla Yatırımcılarını Memnun Etti

bitcoin ödeme yöntemi askıya alındı

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı Tesla, 2021 Şubat’ında 1,5 milyar değerinde Bitcoin yatırımı yapıp bir sonraki ay da aynı kripto para birimi ile ödeme kabul edeceklerini duyurmuştu. Aradan henüz 2 ay geçmişken şirket bu kararından döndü. Ödeme seçenekleri arasından Bitcoin çıkarıldı. Değişime en başından beri olumsuz bakan yatırımcılar, eski normale dönmenin memnuniyetini yaşıyor.

Twitch Türkiye, Abonelik Ücretini Düşürdü

twitch yeni abonelik ücreti

Twitch, uzun vadede hem yayıncılara hem de üyelere fayda sağlayacak bir değişim başlattı. Yeni abonelik ücretleri belirleyen şirket, bunu her ülkenin yaşam standartlarına yansıtmayı ve buna uyum sağlamayı hedefliyor. Twitch, indirimlerini ilk olarak 20 Mayıs’tan itibaren Meksika ve Türkiye’de uyguladı. 2021’in üçüncü çeyreğinde Avrupa, Asya, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da uygulanacak. Tüm ülkeler etkilenmeyecek ve resmi liste kısa süre içinde yayınlanacaktır. Yine de, Kuzey Amerika dışındaki ülkelerin büyük çoğunluğu, tarifelerdeki indirimden yararlanabilecek.

Online Deneme Kabini Hizmeti Sunan Size&Me 1 Milyon Dolar Değerleme ile Yatırım Aldı

size&me, sizeme, yatırım

Kullanıcılara fiziksel deneme yapmadan kıyafetlerin üzerinde ne şekilde duracağını gösterebilen Size&Me uygulaması yeni bir yatırım aldığını açıkladı. Size&Me, 1 milyon dolar değerleme üzerinden bir yatırım elde etti. Mevzu bahis yatırımın Hikmet Tanrıverdi ve Şengöz Tekstil sahibi Fatih Şengöz tarafından yapıldığı duyuruldu. Yatırım büyük oranda reklam kampanyalarının yapılması ve şirketin kullanıcı sayılarının artırılması için değerlendirilecek. 

Türkiye’nin Günlük İnternet Kullanımı Dünya Ortalamasının Üzerinde

internet kullanımı, türkiyede internet

WeAreSocial verileri üzerinden elde edilen bilgilere göre  internet kullanımı 2020 yılında 4 milyar 538 milyon olarak kaydedilmişti. İnternette geçirilen günlük zamanın dünya ortalaması ise 6 saat 43 dakika olarak belirlendi. Türkiye, 7 saat 29 dakikalık internet kullanım oranıyla dünya ortalamasını geride bıraktı.

Bizero’nun Pika Robotları Caddebostan Coffy Tarafından Kullanılmaya Başlandı

Yerli girişim Bizero Robotics’in Pika’ları tek fiyat kahveleriyle kendini tanıtan Coffy tarafından kullanılmaya başlandı. Coffy, mayıs ayı itibariyle Pika robotlarını kullanıyor. Birden fazla yerde şubesi olan kahve dükkanı, pilot bölge olarak Caddebostan, Bağdat Caddesi’ndeki birimini tercih etti. Siz de mobil uygulama üzerinden “robot getirsin” seçeneği ile sipariş verirseniz  Pika ile tanışabilirsiniz. 

Dijital Göçebe Nedir?

dijital göçebe mekansız çalışma

Dijital göçebelik, gününüzün kontrolünü elinize almanız anlamına gelir. Eğer bu iş modeline uyum sağlayabilecek bir mesleğiniz varsa kendi belirlediğiniz aralıklarla şehir ve ülke değiştirip bir çeşit göçebe hayatı yaşayabilirsiniz. Dijital medya veya doğrudan internet bazlı diğer işlerle uğraşanlar arasında karavan gezisi sırasında parasını kazananlar da var. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

Amazon, MGM Studios’u 9 Milyar Dolara Satın Almak için Görüşmelere Başladı

amazon, mgm studio

Amazon, James Bond, Rocky, Robocop ve Vikings gibi birçok farklı yapımın arkasındaki stüdyo MGM ile satın alma görüşmeleri yapıyor. MGM,  geçen aralık ayında şirketine 5,5 milyar dolardan fazla değer verdi. Amazon, onu 9 milyara geri alabilir. Görüşme yapıldığı bilinse de son açıklama için Amazon’u beklemek durumundayız. Eğer MGM’yi alabilirse platform kataloğunu birçok yeni prodüksiyonla zenginleştirebilecek. Böylece Prime Video, Disney için şimdiden sinemalarda ve yayın hizmetinde büyük bir rakip haline gelebilir. 

Netflix’e Dev Rakip: Warner Media ve Discover Birleşiyor

Yeni medya şirketi

AT&T, yan kuruluşu Warner Media’nın Discovery medya grubu ile birleştiğini duyuruldu. İki firma, adı henüz açıklanmayan yeni bir şirket oluşturmak için bir araya gelecek. Anlaşma, Warner Bros. Pictures, HBO Max ve DC Films gibi Warner Media yan kuruluşlarının HGTV, Animal Planet, Food Network ve Discovery Channel gibi Discovery ile birleştirilmesi anlamında geliyor. 

İran, İlk Yerli Süper Bilgisayarı Simorgh’u Tanıttı

güvenilir alt yapı teknolojisi

İran, süper hesaplama teknolojisi kullanarak ürettiği ilk yerli bilgisayarına mitolojik bir kuş olan Simorgh’un adını verdi. Bizim Anka kuşu olarak bildiğimiz masal kahramanı şimdi İran süper bilgisayarının ismi. Bilgisayar, hava durumu, ulaşım, IOT, animasyon ve bilgisayar oyunu endüstrilerini kapsayan çok çeşitli iş yüklerini destekleyecek. Resmi medya kuruluşları, Simorgh’tan 100 kat daha güçlü bir süper bilgisayarın geliştirilmesinin de bu hafta başladığını belirtti.

GetirÇarşı Açıldı

küçük esnaf e-ticaret entegresi

Türkiye’nin en hızlı büyüyen e-ticaret girişimi Getir, esnafı da kendi ekosistemine dahil ettiği GetirÇarşı’yı kullanıma sundu. GetirÇarşı ile yakın çevrenizdeki kasap, manav, kırtasiye gibi işletmelerden alışveriş yapabilirsiniz. Bu yeni atılım müşterilere güven sağlamakla kalmayıp Covid-19 pandemisi sebebiyle zor zamanlar geçiren esnafa da destek olacak.

Google I/O Etkinliğinde, Artırılmış Gerçeklikten Android 12’ye Kadar 6 Yeni Duyuru Yapıldı

google, google i/o, google i/o etkinliği

2020’de koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavururken iptal edilen Google I/O etkinliği, bu yıl dijital olarak yapıldı. Son aylarda meydana gelen birkaç sızıntı ve çeşitli ön izlemelerle gündeme gelen Android 12’nin yeni tasarımı ve özelliklerinin yanında Google Suite, Canvas, Fotoğraflar, Alışveriş gibi hizmetlerde de yenilikler resmi olarak duyuruldu.

Hürriyet Emlak, İsmini Hepsiemlak Olarak Değiştirdi

hepsiemlak, hürriyet emlak

Hürriyet Emlak, kurumsal kimliğini yeniledi ve Hepsiemlak olarak yoluna devam edeceğini açıkladı.Yeni dönemde daha iddialı hedeflerin yanı sıra hız ve güven üzerine kurulu bir politika izleyeceklerini açıklayan şirket köklü ve genç bir marka olma yolunda kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir kimlik edinme kararı aldığını söyledi.

Internet Explorer 2022’de Kullanımdan Kaldırılacak

explorer windows 10

25 yılı aşkın hizmetin ardından, Internet Explorer Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacak. Microsoft artık çok daha güçlü ve modern gezinme için daha uygun olan Edge’in kullanılmasını öneriyor. Takip eden süreçte Explorer artık işletim sisteminin gelecekteki sürümlerinde önceden yüklenmiş uygulamaların bir parçası olmayacaktır.

Trendyol, İzmir’in E-Ticaret Karnesini Çıkardı

trendyol e ticaret istatistikleri İzmir

Trendyol’un son verilerine göre İzmir’in Türkiye e-ticaretinde en çok talep görüp üretimini yaptığı ürün zigon sehpa oldu. 2020 Ocak’ından bu yılın mart ayına kadar 600 bine yakın zigon sehpa siparişinin 411 bini sadece İzmir tarafından temin edildiği görülürken şehrin, mobilya sektörünün genelinde de ayrı bir hakimeyi olduğu yine sayılarla desteklenmiş oldu. Öyle ki toplamda 455 bin kadar olan çok amaçlı dolap siparişlerinin %75’i yine İzmir’den tedarik edilmiş.

BTK, Türkiye’deki Numara Taşıma İstatistiklerini Açıkladı

btk, numara taşıma istatistikleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yayınladığı yeni rapor ile beraber Türkiye’deki numara taşıma istatistiklerini net bir biçimde paylaştı. 2008 yılından 2021 Ocak ayına kadar gerçekleştirilen taşıma işlemleri sayısının 153 milyon 354  bin 381’e ulaştığı açıklandı. Verilere göre en fazla abone kazanan operatör Turkcell oldu. 

Zoom, Hibrit Etkinlik Platformunu Duyurdu: Zoom Events

zoom events, zoom

Zoom, yeni bir özelliğini daha hayata geçireceğini duyurdu. Yeni özellik yüz yüze konferans deneyimi sunacak. Firmanın bu yaz lansmanını yapacağı canlı etkinlik ürünü Zoom Events, çok günlü etkinlikleri ve sohbet gibi video dışı etkinlikleri de destekliyor. Lansmana kadar Zoom Events’i geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen firma, ücretli bir Meetings ya da Webinar lisansıyla canlı etkinliklere ev sahipliği yapmayı, bütün bunları tek bir merkezde organize etmeyi, bilet satmayı ve katılımcı sayısı istatistiklerini de takip etmeyi gerçekleştirmek istediklerini belirtiyor.

Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?

hedef kitle belirleme

Hedef kitle, satışı yapılmış ürün ya da hizmete karşı en fazla talebi göstermesi beklenen kesim olarak nitelendirilir. Doğru hedef kitle analizi yapıldığı zaman hedeflerinize başarılı bir şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Peki bunun için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Araştırma yazımıza için başlığa tıklayabilirsiniz. 

Haftanın Girişimcisi: Snapchat’in Kurucusu Evan Spiegel

evan spiegel internet girişimi

Haftanın girişimcisi, Snapchat’ten Evan Spiegel. Onun hikayesinde ne küçük bir garaj var ne de ilk yatırım için ülke ülke fon aramak. Bu hikaye, geniş imkanlar içine doğan bir çocuğun önüne çıkan şansları değerlendirip kendi yolunu çizmesi üzerine şekilleniyor. Evan Spiegel’in nasıl dünyanın en genç milyarderi olduğunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Google Sandbox Nedir?

Google'ın filtre cezası

Google Sandbox, SEO çalışmaları ve site analizi noktasında önemli başlıklardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sandbox’a giren internet siteleri, arama sonuçlarında iyi noktalarda konumlanmaz. Sonuçlarda geriye gitmenize yol açtığı için aynı zamanda sitenin hitinde de azalmaya yol açar. Google’ın bu filtreleme cezasını detaylıca anlatıyoruz.

YORUMLAR