Haftanın Gündemi: 22-27 Şubat

22-27 Şubat haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bu haftanın gündeminde en büyük payı mobil uygulama haberleri kapladı. Yazımızda 22-27 Şubat tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

WhatsApp, Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmeyenlerin Mesajlarını Devre Dışı Bırakacak

WhatsApp, yeni yılın ilk ayından itibaren gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelmeye devam ediyor. Gelişmelerin detaylarını haberlerimizden takip edebilirsiniz. Haftanın açılışını yaptığımız yeni adımla şirket, Facebook ile veri paylaşımını içeren gizlilik sözleşmesi güncellemesinde ısrarcı olduğunu gösterdi. Yeni planlarına göre 15 Mayıs’a kadar sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar bildirim almaya devam etseler de mesajları okuyup cevaplayamayacaklar. Bu da hesabın 120 gün sonra pasif hale gelip kapatılacağı anlamını taşıyor. 

Tesla’nın Bitcoin Yatırımı Arabadan Daha Çok Kazandırdı

Tesla, Bitcoin yatırımında henüz 1 ayı doldurmadan 1 yıllık araba kazancının üzerine geçti. Bitcoin’in artan değeri sayesinde aldıkları riskli yatırım hamlesinden kazançlı çıktılar. Ancak kripto paraların ani düşüşleri ile sık sık karşılaşıyoruz. Böyle bir durum karşısında şirketin nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.

Samsung’un Akıllı Gözlüklerine İlk Bakış

Samsung, artırılmış gözlük teknolojisi üzerine çalışıyor. Daha önce Microsoft ve Facebook’un bu alanda çalıştıkları duyulmuştu. Bu kez Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung’un akıllı gözlükleri gündeme geldi. Hem de videoları ile birlikte. Her ne kadar sızdırıldığı söylense de şirketin bunu planlamış olabileceği de konuşuluyor.

Videolarda görünen özellikler size gelecek ütopyasından bir parça görüyormuş hissi verecek. Sadece bir gözlükle canlı görüşme, film izleme ve hatta mimari projelerin hologramlarını gösterebilme özellikleri beklenmeye değer.

Twitter, TikTok’a Rakip Olmak için Hindistan Merkezli ShareChat’i Satın Almak İstiyor

Twitter, Hindistan’ı çok önemsiyor. Bazı yeniliklerini de bu kalabalık ve teknoloji sever ülkede test eden şirket ülke bazında kendi hedeflerine ulaşamadı. Yeni planı hem yerel medya şirketi ShareChat’i satın almak hem de ona bağlı olan Moj uygulamasıyla birlikte TikTok’a rakip olmak.

Ne var ki işler tam da istedikleri gibi gitmiyor gibi görünüyor. Şirketle yaşadıkları anlaşmazlıklar dolayısıyla ShareChat’in Google ile görüşmeye başladığı düşünülüyor.

Spotify’dan Sesli Reklam Pazarı: Audience Network

Spotify, podcast yayıncılarının  yanı sıra  platformun hem içindeki hem de dışındaki milyonluk hedef kitleye ulaşmak isteyen reklamverenlere de yeni bir alan açmak ve kendi pazarını da genişletmek için Audience Network özelliğini duyurdu. Bu özellik ile birlikte reklam verenler ve bu alanla ilgilenenler demografik ve hedef kitleye yönelik verilere ve ölçümlere ulaşabilecek. Şirket ayrıca Ad Studio ve Anchor aracılığıyla sağlayacağı yenilikleri de duyurdu. Detaylar haberimizde.

Google’dan Siyasi Reklamlara Yönelik Yeni Adım

Google, ABD seçimlerinin ardından siyasi reklam yasağını kaldırmış, kongre binasının etrafında gelişen olayların ardından tekrar getirmişti. Bu hafta içinde yasağı kaldırdı. Şirket yaptığı açıklamada kamuyu yanlışa bilgilendirebilecek haberlerin ayıklanması konusunda her zaman bu katı tavrı göstereceklerini yineledi.

LinkedIn’den Serbest Çalışanlar için Geliştirilen Hizmet: Marketplaces

LinkedIn, serbest meslekle uğraşan insanları alternatif sitelerden kendi tarafına çekmek için adım atıyor. Yeni hizmetleri Marketplaces ile birlikte işverenler, serbest çalışanların dikkatini çekmek için kendi tekliflerini götürebilecek ve yollarını ayırdıkları çalışanları hakkında değerlendirme yazısı yayımlayabilecek.

Kullanıcı tabanını genişletmeye çalışan LinkedIn, içerik oluşturucularının da platformları üzerinden doğrudan para kazanmaları üzerine çalışacağını belirtti.

Türkiye’nin İlk Podcast Ajansı: TTWW Media

Türkiye’nin ilk podcast ajansı TTWW Media gazeteci ve akademisyenlerle kurulu ekibiyle birlikte piyasaya adımını atıyor. Yerli ajans, bir podcast kanalının kurulumundan içerik yönetimine ve hatta marka konumlandırılmasına dek hizmet verecek.

Markaların kendi podcast kanallarını kurmalarına yardım edecek ve ilgi çekici içerik planlamaları ile müşterilerinin bu yolda ilerlemesini kolaylaştırıp değerlerini artıracak.

Turkcell, Paycell’e Kripto Para Özelliği Ekledi

Turkcell, Paycell isimli ödeme platformuna kripto para alım-satım desteğini de ekledi. 2020 yılının sonunda Türkiye Varlık Fonuna devredilen telekomünikasyon şirketinin bu adımı devletin de kripto para birimini desteklediği ve alım-satımı kolaylaştırmak istediği şeklinde yorumlandı. Paycell’in bu yeni özelliği kripto para işlemlerinin çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Üstelik kullanımı da oldukça kolay. Detaylar ve görseller için haber başlığına tıklamanız yeterli.

Trendyol ve KAGİDER’den “Gelecek Kadınların” İş Birliği

Trendyol, Kadın Girişimcileri Derneği/ KAGİDER ile birlikte “Gelecek Kadınların” projesine başladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe yaklaşmışken duyurulan bu iş birliği ilk adımlarını attı. Trendyol’un internet sitesi veya uygulaması üzerinden Gelecek Kadınların Butiğine girdiğinizde Türkiye’nin moda sektöründe belli etkileri olan kadınlarının tasarladıkları, seçtikleri ve  modellik yaptığını görebilirsiniz.

Bunun yanında 3 yıllık bir eğitim programı da içeren projenin detaylarını sizin için derledik.

Migros’un MoneyPay Uygulaması ile Neler Yapabilirsiniz?

Migros, kendi ödeme sistemi MoneyPay’i kullanıma açtı. Çeşitli para işlemlerinin yapılabileceği uygulama basit bir arayüze sahip. Ayrıca Migros’un yanında MacroCenter için de kullanılabilecek. QR kod ile ödeme sistemine de sahip olan uygulama iOS ve Android üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

Yazılım Şirketi MicroStrategy, 1 Milyar Dolardan Fazla Bitcoin Yatırımı Yapıyor

Amerikan yazılım şirketi MicroStrategy, yeni yatırımını Bitcoin’e yaptı. Şirket, 2020 Ağustos’unda da aynı kripto para birimine yatırım yapmıştı. Onların bu ilk hamlesinden sonra dijital paralar birçok şirket tarafından fonlandı. CEO  Michael Saylor, Bitcoin’e verdiği desteği her seferinde dile getirip diğer şirketleri de benzeri dijital yatırımlara davet ediyor.

YouTube, Ebeveynlerin Çocuklarının İzleme Etkinliklerini Görmesine İzin Verecek

YouTube, ebeveynlerin kendi kontrolü altındaki Google hesapları aracılığıyla çocuklarının hesabına erişebilmelerini ve kısıtlamalarını mümkün kılacak bir beta sürümün kullanıma sunulacağını söyledi. Çocukların erişimine açılan uygunsuz videolar sebebiyle sürekli yeni şikayetler alan şirket bu durumu düzeltmek için yaş aralıklarına göre üçlü bir sisteme geçiyor.

Ünlülerden Tebrik Mesajı Alabileceğiniz Yerli Girişim: Popile

Yeni yerli girişim Popile, web sitesini hizmete açtı. Bu platform ile sevdiklerinize ünlülerden mesaj iletirken sivil toplum kuruluşlarına da bağış yapmış olacaksınız. Şimdilik 17 kişilik ünlü ekibine sahip olsa da kısa zamanda yeni üyeler katacak gibi duruyor. Ünlü isimlerden bazıları belirlenen ücretten belli bir yüzde alırken bazıları olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyor. Ünlüler ile etkileşimi kolaylaştıran bu uygulama ile sevdiklerinize hayran oldukları isimlerle kalıcı anılar hediye edebilirsiniz. Bunu yaparken sivil toplum kuruluşlarına yardım ediyor olmak da uygulamayı benzerlerinden ayıran yönü.

Twitter’da Ücretli Abonelik Dönemi: Süper Takip

Twitter, içerik oluşturucularının doğrudan para kazanmasına yönelik çalışmalarını duyurmaya devam ediyor. Revue’den sonra bu kez de “süper takip” sistemiyle yüksek takipçili hesapların Twitch ve Youtube’da olduğu gibi abonelerinden para desteği alması sağlanacak. Süper takip sistemine katılan kullanıcılar, abone oldukları hesapların onlar için hazırladığı özel paylaşımlara da erişebilecekler.

Böylece içerik oluşturucuları Patreon gibi üçüncü platformlara yönelmekten kurtulacak ve paylaşımı doğrudan Twitter ile yapacak.

Haftanın Girişimcisi: Anne Wojcicki

Haftanın girişimcisi, Amerika’nın ünlü Wojcicki kardeşlerinin en küçüğü Anne. 23andMe adlı DNA merkezli şirketiyle birlikte dünyanın en başarılı girişimcileri arasına giren Wojcicki, elde ettiği başarıyı ailesinin onu yetiştirme şekline bağlıyor. Özgür düşünmenin kendine güveni beraberinde getireceğinin çok güzel bir örneği olan Anne, cesaretini yerinde ve zamanında kullanabildiğini gösteriyor. Gelin onun hikayesine birlikte bakalım. Ne kadar çok insan ile tanışırsanız kendi yapabileceklerinizi ve gidiş yolunuzu belirlemek o kadar planlı olur.

YORUMLAR