Haftanın Gündemi: 29 Mart-3 Nisan

29 Mart- 3 Nisan haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişim yatırım haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 29 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

İzmirli Girişimden Dünyanın İlk Özel Ambulans Çağırma Uygulaması: İyileş

dünyanın ilk özel ambulans çağırma uygulaması

Ambulanslar, kimi zaman acil kimi zamansa kronik rahatsızlıklarda büyük rahatlık sağlıyor. Yeni bir İzmir girişimi olan İyileş, işte bu ihtiyacı en kolay ve seri biçimde karşılamak için harekete geçti. Özel ambulansları tek bir çatı altında toplayan bu uygulama ile kronik rahatsızlığınız dolayısıyla belirli zamanlarda hastaneye gitmek isterseniz buradan ambulans randevusu alabileceksiniz. Eğer acil bir durum ile karşılaşır iseniz  kolayca ambulans çağırabilir ve ön ödemeli bir sistem olduğu için hastaneye vardığınızda hastanızla rahatça ilgilenebilirsiniz. 

Facebook, Sahte COVID-19 Tedavisini Teşvik Ettiği için Venezuela Başkanının Hesabını Dondurdu

venezuela maduro facebook

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Facebook hesabı donduruldu. Gerekçe olarak Maduro’nun Covid-19 virüsünü önlediğini iddia ettiği bir ilacı tanıtması gösterildi. Videoyu şubat ayında sansürleyen Facebook, bu kez hesabı 30 günlüğüne dondurma kararı aldı. Bilimsel dayanağı olmayan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 özelinde tanınmayan bir ilacın tanıtılması şirket politikalarına aykırı bir hareket olarak nitelendirildi. Venezuela İletişim ve Enformasyon Bakanlığı ise hafta sonu yaptığı açıklamada Facebook’un “dijital totaliritarizm” uyguladığını beyan etti.  

The Weeknd Yeni Şarkısını NFT Olarak Sunacak

the weeknd Non-Fungible Token

Kanadalı ünlü star The Weeknd, NFT sektörüne adım atan müzisyenlerin arasına katılmaya hazırlanıyor. Yeni şarkısını NFT olarak sunacağına dair tweet atan şarkıcı, kesin tarih vermese de yakın bir zamanı işaret etti. Daha önce yine Kanadalı olan yaratıcı şarkıcı Grimes de dijital sanat koleksiyonunu NFT şeklinde açık artırmaya sunmuş ve  birkaç saat içinde 6 milyon dolar kazanmıştı.  Bu adımlar müzik endüstrisinin gelenekselden kopmak üzere olduğunu da gösterir nitelikte.

Twitter Spaces’e Masaüstünden de Erişilebilecek

spaces arka planda çalışmak

Clubhouse’un klonlarından biri olacağı düşünülen Twitter Spaces, bundan daha fazlası olduğunu göstermek istiyor. Nisan başında hizmete sunulması beklenen bu yeni sürüme masaüstü bilgisayarlardan da ulaşılabileceği bilgisi geldi. Profesyonel içerik oluşturucularının ekipmanları itibariyle masaüstünün daha yararlı olacağı konuşuluyor. Spaces’te bir odaya katıldığınızda profilinize dönseniz bile arka planda hala odada kalmaya devam edersiniz.

Xiaomi, Türkiye’de Üretime Başladı

yeni üretim telefon indiriml

Xiaomi, 30 milyon dolarlık Türkiye yatırımını hayata geçirdi. İstanbul Avcılar’da açılan 14 bin metrekarelik fabrika, Çin merkezli teknoloji devinin dünyadaki dördüncü üretim merkezi olma ünvanına sahip. önceki üç fabrikası; Hindistan,  Endonezya ve Brezilya’da hizmete başlamıştı. Türkiye’de Salcomp iş birliği ile açılan fabrikada yılda 5 milyon akıllı telefon üretileceği söyleniyor. 

İBB ve TikTok Kadın Girişimciler için Bir Arada

21 atölye eğitim canlı yayın

İBB, kadın işletmeciler için başlatılan online atölyelerini TikTok üzerinden yayınlayacak. Popüler sosyal medya ile iş birliği kuram İSMEK, (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları) 21 atölyesini TikTok üzerinden canlı yayın yaparak hedef kitlesine ulaştıracak. Böylece her yaştan kadın girişimcinin başarı hikayesinin motivasyona ihtiyacı olan kişilere ulaştırılması da eğitimler dışındaki hedeflerden biri. 

Boston Dynamics Yeni Robot Stretch’i Tanıttı

23 kg taşıyabilir

Boston Dynamics’in yeni robotu Stretch, depo işlerinde çok faydalı olacak gibi görünüyor. YouTube üzerinden de tanıtımı yayınlanan Stretch, tek şarjla 8 saat çalışabiliyor. Bu süre zarfında en fazla 23 kilodan 800 kutuyu taşıyabiliyor. Bu kez

Atlas ve Spot gibi sosyal becerileri ile öne çıkmıyor. Görev robotu olarak tasarlandığı çok açık.

PayPal’de Kripto Para ile İşlem Yapma Dönemi Başladı

bitcoin ethereum fiata döünüşecek

Elon Musk’ın çıraklık eseri PayPal, eBay yönetiminde gelişimini sürdürüyor. Kripto paraların alışveriş sektöründe yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte beklenen bir adım atarak dijital paralarla satın alma işlemlerine izin verdi. Beklenen bir adım olduğunu söylesek de akıllı ödeme sistemleri arasında şimdilik pek yaygın hale gelmediği için erkenci sayılabilir. Ödeme doğrudan kripto paralar ile yapılmayacak. Bu bakiyeler standart paraya dönüştürülüp kullanılacak. 

YouTube, Videolardaki ‘Beğenmeme’ Sayılarını Gizlemek için Test Başlattı

youtube beğenmeme tuşu için test

Küçük bir köy haline gelen dünyamızın yeni gerçekliklerinin merkezleri, caddeleri, sokakları  sosyal medyalar sayılıyor. Dolayısıyla gün geçtikçe popüler platformlar nefret söylemlerinden temizleme çalışmalarını sıklaştırıyor. YouTube bu kez beğenmeme tuşunun içerik oluşturucuları üzerindeki baskısını azaltmak için harekete geçti. Test aşamasındaki yeni tasarımda beğenmeme sayısının kaldırılıyor. Eğer test onaylanırsa içerik oluşturucuları gelen tepkileri YouTube Studio üzerinden görebilecek. 

Google ve Facebook’tan İnternet Yatırımı: İki Yeni Okyanus Altı Kablosu Planlıyorlar

google echo internet kablosu

Google ve Facebook; Singapur, Endonezya ve Kuzey Amerika’yı birbirine bağlayan kabloları okyanus altından döşeyerek internet hızını ve kalitesini artırmak istiyor. Echo ve Bifrost adlı kablolarla gerçekleştirilecek projeye Google Echo kolundan ortak olacak. Projenin hayata geçirilmesi için yasal onay bekleniyor. Echo için 2023, Bifrost içinse 2024 yılı bitiş tarihi olarak gösteriliyor.

 

LinkedIn, Clubhouse Benzeri Bir Özellik Geliştiriyor

linkedin clubhouse klonlama

Popüler iş ağı LinkedIn, gözde sosyal medya uygulaması Clubhouse gibi ses temelli bir özellik üzerine çalışıyor. Clubhouse’daki sektörel odaların işlerlik konusunda olumlu yönlendirmeler yaptığı daha önce de görülmüştü. Profesyoneller arasındaki etkileşimi artırmak ve içerik üreticilerine sunulan imkanı artırmak adına iyi bir yenilik olacağı düşünülüyor. Özellik şu anda test aşamasında ve bir dahaki güncellemede hizmete sunulabilir. 

Yandex, Logosunu Değiştirdi

rus arama motoru yandex logo değişimi

Google’ın Rus muadili olarak görülen Yandex 13 yıl sonra logosunda değişikliğe gitti. Yazı tiplerini de tasarlayan İlya Ruderman’ın yönettiği yeni tasarımda büyük bir farklılık görmüyoruz. Yalnızca hatlar biraz daha yumuşatılmış ve baş harftin simgesinde açık bir yenilik var. Tasarım Direktörü Gennaydu Lohtin, bu yeni kimliğin Yandex’in özünü yansıttığını söyledi. 

Google Stack: Yapay Zeka Destekli Belge Tarayıcısı

abd'de test aşamasında

Google, belge tarama uygulamaları yapay zeka ile daha haşır neşir hale getiriyor. Stack ile taradığınız belgeler türlerine göre otomatik olarak ayrılacak, metin kopyalanıp Drive’a veya başka bir yere aktarılabilecek. Ayrıca anahtar sözcüklerle metin içinde kolayca arama  yapabileceksiniz. Stack, kişiselleştirilmiş sekreteriniz olmaya aday. Birçok önemli belgeyi içinde barındırdığı için güvenlik konusundaki endişeyi minimuma indirmek için yüz tanıma ve parmak izi kilidi kullanılabilecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Para Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini Talep Etti

Mali Suçları Araştırma Kurulu talep etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto borsalarından kayıtlı kullanıcı bilgilerini talep etti. Konuyla ilgili açıklama yapan bakanlık, bu bilgilerin kripto paraların “terörizm finansmanı” olarak kullanılabilme ihtimaline karşı önlem almak istediklerini söyledi. Bu yöndeki çalışmaları Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı ile ortak yürüttüklerini belirtti. Buna karşılık kamuoyu devletin kripto para varlığını vergilendirmek istediğini düşünüyor.

Çin’in YouTube’u Bilibili, X.D. Network’e 123 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

video oyun yatırım iş birliği

Çin’in ünlü dijital platformu Bilibili oyun üreticisi TapTap’ın sahibi  X.D. Network’e 123 milyon dolar yatırım yaptı. Bu gelişmeyle birlikte Bilibili, şirketin 22 milyon 660 bin hissesini 42,38 Hong Kong dolarına satın alacak. Bir sonraki adım olarak iki şirketin ortak bir oyun özelliği üretmesi bekleniyor. 

Instagram Takipçisi Nasıl Artırılır?

takipçi çeşitleri hashtag kullanımı

Dijital, tüm dünyanın biricik ve korunaklı buluşma noktası olmakta kararlı.  Instagram’a içerik üretmek ve bu pazarda bir tezgah açmak istiyorsanız takipçi sayınızı yükseltmek konusunda ısrarcı olmanız gerekir. Bu hem motivasyonunuzu hem de gelirinizi artıracaktır. 10 harika ipucu vererek profilinizin görünürlüğünü ve etkileşimini nasıl artırabileceğinizi anlattığımız yazımıza başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Haftanın Girişimcisi: Xiaomi’nin Kurucusu Lei Jun

icatlar bilgisayar şirket

Haftanın girişimci kısmında Xiaomi’nin kurucusu ve teknoloji alanındaki önemli yatırımcılardan Lei Jun’u anlattık.  İlk çıktığında Xiaomi’yi kimse önemsemedi. Şimdi ise ondan neler öğrenebileceklerine bakıyorlar. Çin’in küçük bir kasabasında teknoloji meraklısı bir çocuğun tecrübe ve pazarlama dehasıyla geldiği noktaya şaşıracaksınız.

YORUMLAR