Haftanın Gündemi:8-13 Mart

8-13 Mart haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

mobil uygulama yatırım dijital pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 8-13 Mart tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

TikTok’a Soru-Cevap Özelliği Geliyor

tiktok soru cevap özelliği Q&A

Bildiğiniz gibi TikTok’un popüler hale getirdiği kısa video formatı Instagram, Snapchat, YouTube ve en son Netflix tarafından klonlanmıştı. Format sahibi şirket şimdi rakiplerinden geri kalmayacağının sinyallerini verircesine yeni özelliğini sundu.

Hesap sahipleri Yorum seçeneğinin altındaki soru-cevap özelliği ile soru olarak etiketlenen yorumlar tek bir başlık altında toplanacak. İçerik üreticileri burada biriken sorulara videolu veya yazıyla hızlıca cevap verebilecek.

Amazon, Türkiye’den Aldığı Kullanıcı Verilerini Yurt Dışına Aktaracak

amazon türkiye verilerini yurt dışına aktaracak

Amazon, Türkiye’deki kullanıcı verilerinin yurt dışına çıkarılmasıyla ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurumuna başvurmuştu. KVKK olumlu bir sonuçla döndü. Şimdiyse Amazon, Türk müşterilerinin verilerini yurt dışına çıkarıp ABD merkezli sunucularda tutulabilecek ki şirket de tam olarak bunu yapmayı planlıyor. Böylece KVKK’nın bu konuda onay verdiği iki şirketten biri oldu.

Twitter’a da Alışveriş Özelliği Getirilecek

twitter mağaza düğmesi

Instagram ve Facebook uzun zamandır çevrim içi ticarete ve küçük işletmelere ev sahipliği yapıyor. Twitter da hızlı başladığı 2021’e aynı şekilde devam ediyor. Sızdırılan bilgilere göre Twitter, sade bir alışveriş kartı hazırlıyor. Kartta, ürünün fotoğrafı, adı, satış adresi, fiyatı ve elbette alışveriş tuşu yer alıyor. Satıcıların ürün bilgisi girmesi içinse 280 karakterlik bir durum mesajı alanı bırakılıyor.  Bunun yanı sıra bir de “premium” üyeler için atılan tweeti geri alma özelliğinin yakın zamanda tanıtılacağı söyleniyor.

İlk Uzay Otelinin 3 Günlük Tahmini Konaklama Ücreti Açıklandı

uzay otelinde 3 gün 5 milyar dolar

Orbital Assembly Corporation, 2025’te inşasına başlayacağı uzay otelinin 2027’de açılmasını planlıyor.  OAC, konukların yaşayacağı deneyim ölçüsünde uygun bir ücretlendirmeye tabii olacağını söyledi. Bu uygun ücret, 3 günlük 5 milyar dolar olarak düşünülüyor. Yolcu istasyonu içinde yer alacak otelin içerisinde restoranlar, sinema, spa ve 400 kişilik oda olması planlanıyor.

KKTC’nin Online Market Platformu: Bitayka

bitayka online alışveriş

Türkiye Türkçesindeki “bir dakika” kalıbının Kıbrıs ağzındaki karşılığı olan bitayka, KKTC’nin online market ve yemek uygulaması girişimidir. iOS ve Android cihazlara ücretsiz indirilen uygulama, mobil ile sınırlı değil. İsterseniz web sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz. Şu an yalnızca Kıbrıs’ta hizmet veren girişimin 2022 yılında Türkiye’de de hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Bunun için Trenbox ile iş birliği dahi yaptı.

WhatsApp, Sohbet Yedeklemelerini Şifrelemek Üzerine Çalışıyor

whatsapp sohbetlerini şifreleyip drive veya icloud a yedekleme

WhatsApp’dan bir sızdırma haberi geldi. WABetaInfo’nun paylaşımlarına göre uygulama, sohbet yedekleriniz için kendi şifrelerinizi oluşturabileceğiniz yeni özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Şifrelemeyi kendiniz yapacağınız gibi unutmanız halinde ulaşamayacağınız sohbetlerinizden de siz sorumlusunuz. Hem iOS hem de Android cihazlarınızla kullanabileceğiniz bu yeni özelliğe göre sohbet geçmişleriniz Google Drive veya Apple iCloud’a yedeklenecek.

Google Meet, Takvimle Zamanlama Özelliği Getiriyor

google meet takvim zamanlanmış toplantılar

Nisan ayında tüm kullanıcılara sunulacak özellik, takvim özelliği ile birlikte toplantı planlamaları yapmanıza imkan tanıyacak. Kullanımı oldukça basit görünüyor. Google Takvim’de bir görüşme planlarken sekmenin ayarlar kısmına gittiğinizde planladığınız odaları görebileceksiniz. Buradaki katılımcıları ve toplantı saatini istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri için Altyazı Desteği Geliyor

instagram hikayelerde paylaşılan videolara altyazı çıkartması

Instagram, Hikayeler özelliğinde paylaşılan sesi kopyalayıp otomatik altyazı oluşturmaya çalışıyor. Şarkı paylaştığınızda sözlerin görünmesi gibi paylaştığınız videoda konuştuklarınız da otomatik olarak altyazıyı oluşturacak. Bu yeni altyazı çıkartması için de diğerlerinde olduğu gibi farklı renkleri ve yazı fontlarını kullanabileceksiniz. Şu an test aşamasında olan özelliğe dair herhangi bir çıkış tarihi işaret edilmiyor.

Petrol Milyarderinden Bitcoin Yatırımı

petrol milyarderi bitcoin yatırımı için şirket kurdu

Norveçli petrol milyarderi Kjell Inge Rokke, petrol ve petrol hizmet şirketlerini kontrol eden firması Aker ASA’ya bağlı Seetee As’ı kurarak kripto para potansiyelinden yararlanmak için bir adım attı. Şirket adına yapılan duyuruda, Seetee’nin Bitcoin ekosistemindeki projelere ve şirketlere yatırım yapmak adına kurulduğu söylendi. Yeni işletme,tüm likit yatırım yapılabilir varlıklarını Bitcoin’de tutacak. Rokke, başlangıç sermayesi 500 milyon kron (59 milyon dolar) olan yeni şirketin anaparasının zamanla artırılacağını dile getirdi.

Microsoft Teams, Aktif Görüşmelerde Cihazlar Arası Geçişe İzin Veriyor

microsoft teams cihaz aktarımı

Microsoft Teams,  yeni gelecek özellikle birlikte kullanıcıların devam eden aramaları cihazlar arasında aktarmasına olanak tanıyacak ve aynı zamanda kullanıcıların aynı aramaya ikinci bir cihaz eklemesine izin verecek. Ancak bu özelliği başarılı bir şekilde kullanmak için, kullanıcıların birden fazla cihazda aynı hesaptan oturum açmış durumda kalması gerekecek.

Rusya’dan Twitter’a Hız Kısıtlaması

rusya muhalif paylasimlar twitter

Rusya, yasa dışı bulduğu ve insanları protestoya teşvik eden yayınları filtrelenmeyen sosyal medya platformlarına karşı harekete geçeceğini açıklamıştı. Hükümet karşıtı yayınların en çok paylaşılıp etkileşim aldığı platform olan Twitter’a bu hafta hız kısıtlaması getirildi ve ülke genelinde yavaşlatıldı.

Çarşamba günü getirilen yavaşlatma kararına karşı Twitter, çevrim içi kamuya açık sohbeti engelleme ve kısma girişimlerinin artmasından endişe duyduklarını söyledi. Şirket, herhangi bir yasa dışı davranışı desteklemediğinin altını çizdi.

ABD’deki İzleyicilerden Kaynaklanan YouTube Gelirleri için Yeni “Vergi” Düzenlemesi

youtube ABD kaynaklı gelirler vergi

YouTube, ABD’deki kullanıcılar tarafından izlenen ABD dışındaki içerik üreticilerinin de vergi alacağını açıkladı.  Bu yeni değişiklik, Haziran 2021’den itibaren yürürlüğe gireccek. Artık, ABD’deki kullanıcılar sayesinde elde edilen reklam, Super Chat, “Katıl” gibi tüm gelirler için ABD’ye vergi ödenecek.

Yakın zamanda güncel vergi bilgilerinizi girmeniz için de ayrıca bir Google AdSense isteği gönderilecek. Sistem haziran ayında yürürlüğe gireceği için en geç 31 Mayıs’a kadar vergi bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Güncelleme yapmayan hesapların toplam kazançlarından %24’e varan kesintiler yapılabileceği söyleniyor. YouTube, konunun daha iyi anlaşılması için bir video da yayınladı.

Tesla Hisselerinin %20 Yükselişi Elon Musk’a 25 Milyar Dolar Kazandırdı

tesla hisseleri elon musk iki günde 25 milyar dolar kazandırdı

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, teknoloji hisseleriyle sadece 2 günde servetine 25 milyar dolar daha ekledi. Böylece Musk’ın serveti de Bezos ile arasındaki seviyeyi korudu. Amazon’un hisselerinin %3,8’de kalmasıyla 6 milyar dolar kazanan Jeff Bezos’un serveti toplam 179,9 milyar dolara ulaştı.

Musk onu, 174,1 milyar dolarlık net servetiyle takip etti. Aynı zamanda Bitcoin yatırımcısı olan Tesla’nın bu yükselişten çift yönlü etkilenmesi ve Jeff Bezos’u tahtından etmesi bekleniyor.

Instagram Lite 170 Ülkede Piyasaya Sürüldü

instagram lite 2 megabayt

Yalnızca Android cihazlar için piyasaya sürülen Instagram Lite, orijinal uygulamasının aksine yalnızca 2 megabaytlık alan gerektirir.  İçeriği hafifletildiği için daha az şarj ve internet gücüyle de çalışabilen uygulama, merkezden uzakta yaşayanlar için de avantajlı bir seçenek gibi duruyor. Instagram Lite’ın, 2015’te piyasaya sürülen Facebook Lite gibi ayda 200 milyondan fazla kullanıcıya erişeceği düşünülüyor.

Netflix Hesap Paylaşımına Son Vermek İstiyor

netflix şifre paylaşımı

Test aşamasındaki yeni işleyişe göre uygulamaya bağlanmak isteyen kişinin IP adresi aboneninkiyle uyuşmazsa kodla doğrulama yapılması istenecek. Söz konusu kod ise e-posta veya kısa mesaj yoluyla aboneye gönderilecek. Yeni güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesi için henüz net bir tarih verilmedi. Şimdilik kısıtlı bir kitle üzerinden deneniyor.

Birbirinden Farklı İş Modelleri Olarak B2B, B2C, C2C ve C2B Nedir?

b2b b2c c2b c2c farkı avantaajları

Ticaret dünyası çok geniş bir sektör olduğu için her konuda yaptığımız gibi bu alanda da bazı sınıflamalar, modellemeler yapıyoruz.  Böylece hem çalışmak, hem öğrenmek daha kolay hale geliyor.

Yazımızda B2B/İşletmeden İşletmeye, B2C İşletmeden Tüketiciye, C2C/ Tüketiciden Tüketiciye ve C2B/Tüketiciden İşletmeye modellerinin tanımlarını yapıp avantajlarından bahsettik. Ticaretteki iş modelleri, isimleri itibariyle hangi taraflar arasında yapıldığını belirtiyor. Biz de en çok tercih edilen dört ticaret modeli ayrıntılarıyla açıkladık.

Haftanın Girişimcisi: Jack Dorsey

iklim değişikliği girişimine katkıda bulundu

Haftanın girişimcisi; Twitter’on yaratıcısı ve CEO’su Jack Dorsey! Jack Patrick Dorsey, çocukluk döneminden itibaren kendi azmiyle ve inancıyla hedeflediği başarıları elde eden bir girişimci. Hedeflerine ve kendine olan inancı ve öz gelişimine verdiği öneme duyduğu güven sonucunda üniversiteyi bırakmaktan çekinmeyip kendi şirketini kurmak peşinde koşmuştur. Şartlar ve şans da bu yolda ona yardım edince iyi yatırımcılarla Twitter kurulmuştur. Şimdi dünyanın en zengin insanlarından biri ve hala gününün üçte ikisini çalışarak geçiriyor.

YORUMLAR