Haftanın Gündemi

15-20 Mart haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

instagram, yayırım, whatsapp güncellemeleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 15-20 Mart tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Mark Zuckerberg, Akıllı Gözlüklerin Işınlanmaya İzin Vereceğini Söyledi

10 yıl sonra akıllı gözlükler ile ışınlanma

Facebook’un CEO’su ünlü girişimci Mark Zuckerberg, The Information ile yaptığı podcast yayınında sanal gerçekliğin geleceği üzerine konuştu. Zuckerbeg, giyilebilir teknolojinin parlayan ürünü akıllı gözlükler sayesinde 10 yıl içerisinde ışınlanmayı tecrübe edebileceğimizi söyledi.

Akıllı gözlüklerde gelmek istedikleri noktanın amacının sanal bir etkileşimin doğrudanmış hissi vermesi ve şu anda şirketin 50 bin çalışanından 10 bini artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik üzerine çalışıyor.

WhatsApp, Sesli Mesajlar için Oynatma Hızı Özelliğini Test Ediyor

WhatsApp Telegram'ın ses oynatma hızını kopyaladı

WhatsApp, WABetaInfo’nun aktardığına göre sesli mesajların oynatma hızı ile ilgili bir yenilik üzerine yapılan çalışma şu anda test aşamasında. Hem Android hem de iOS işletimli telefonlar için bir sonraki güncellemede kullanıma açılacak özellik, sesli mesajların oynatma hızının ayarlanmasını sağlayacak.

Xiaomi, ABD’ye Açtığı Davayı Kazandı: Yaptırımlar Askıya Alındı

abd xiaomi yaptırımlarını askıya aldı

Xiaomi, başkanlık Joe Biden’a devredilmeden önce ocak ayında Trump yönetiminin son eylemlerinden birini yaşadı. Pekin liderliğindeki geniş bir endüstriyel casusluk operasyonuna katılmak ile suçlanan Çinli teknoloji şirketi; TikTok, Huawei gibi markaların da aralarında bulunduğu dokuz şirketin yanında ABD’nin kara listesine eklenmişti.

Bu etiketlenme ve yaptırım paketine eklenilmesinden kısa süre sonra şirket ABD’ye dava açmıştı. Mahkemenin ilk adımında alınan karara göre Xiaomi, olası yatırımları askıya almayı başardı.

Google, “Gizli Mod”daki Kullanıcıları İzlediği için Yargılanacak

google 5 milyar dolar ödeyebilir

Google’ın gizli sekmenin takibiyle ilgili yeterli bilgilendirme yapmaması iddiasıyla hazırlanan dava geçen yıl işleme alınmıştı. Şirketin avukatları, bilgilendirmenin yeterliğini savunup davanın düşmesini talep etse de Yargıç Lucy Koh, bu isteği reddetti.

Koh, Google’ın, Incognito’nun gizlilik modu etkinken hala veri topladığını kullanıcılara “bildirmediğini” belirledi ve davacılara davalarında ilerlemeleri için yeterli zemin sağladı.

Hindistan, Kripto Paraları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Hindistan borsası umutlu

Hindistan, ülkede kripto para sektörüyle ilgili yeni bir yasa getirmek üzere. Hükümet şu anda yalnızca dijital parayı yasaklamakla kalmayıp aynı zamanda ülkede ticaret yapan ve hatta bu tür dijital varlıkları elinde bulunduran herkesi cezalandıracak yeni bir yasa önermeyi planlıyor.

Üst düzey bir yetkili yatırımcıların ceza uygulanmadan önce varlıklarını tasfiye etmeleri için altı aylık süre tanınacağını söyledi.

Clubhouse, Kullanıcılarına Para Kazandıracak Bir Program Başlattı

markalarla bağlantı

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse, kullanıcılarına para kazanma araçları sağlamak istiyor.  Kurulduğundan bu yana zaten 1,5 milyon aktif kullanıcısı olan bir topluluğun CEO’su Paul Davison, içerik oluşturmayı teşvik etmek için ilk programının başlatıldığını duyurdu. 31 Mart’a kadar başvuru almaya devam edilecek yalnız programın ilk bölümüne yalnızca 20 kişi kabul edilecek. Ayrıca gelecek güncelleme ile birlikte bağlantı paylaşımı ve dil filtreleme gibi yenilikler de kullanıma sunulacak.

İzmir’den Bisiklet Taksi Girişimi: Kanguru

İzmir’in sarı renkli elektrikli bisikletleri

İzmir’den yeni bir girişim haberi geldi. Eski reklamcı Hazal Yıldırım’ın Kanguru adlı şirketi, Karşıyaka ile Bostancı arasında sürücülü bisiklet taksi hizmetine başladı. Evcil hayvanlarla da binilebilen taksiler iki kişilik. Sürücüleri olması dolayısıyla yeni bir istihdam alanı da yaratması önemli görülüyor. 3 TL’den açılan taksi, mesafeye bağlı olmaksızın dakikada 80 kuruştan ücret artıyor.

Telegram ve Discord da Clubhouse’u Klonlama Modasına Katılıyor

discord ve telegram kullanıcı tabanlarını genişletecek

Son zamanlarda neredeyse tüm popüler platformlar tarafından kopyalandığını düşündüğümüz Clubhouse için Telegram ve Discord’u dışarıda bırakmışız. WABetaInfo ve Reddit’ten ayrı ayrı gelen iki habere göre andığımız iki platform da sesli sohbet özelliği sunmaya başlayacak.

Discord halihazırda ses temelli bir uygulama olmakla birlikte “Sahne Kanalı” adı verilen yeni özelliği ile yalnızca belirli kişilerin konuşabileceği bir özellik üzerine çalışıyor.

Çin, Jack Ma’dan Alibaba’nın Medya Varlıklarını Satmasını İstiyor

Jack Ma’nın China Morning Post, Weibo ve çevrim içi video platformu Bilibili

Çin hükümetinin Jack Ma üzerindeki baskısı devam ediyor. The Wall Street Journal’in haberine göre Çin hükümeti, e-ticaret şirketi Alibaba’ya şirketin kamu üzerindeki olası etkisine karşı medya sektöründeki varlıklarını elden çıkarmasını söylediği bildirildi.

Ma, China Morning Post, Weibo ve çevrim içi video platformu Bilibili gibi medya varlıklarının sahibi ve bu baskılar karşısında nasıl bir tepki göstereceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Instagram, Yetişkinlerin Onları Takip Etmeyen Gençlere Mesaj Göndermesini Engelleyecek

Instagram, kullanım şartlarını güncelledi ve ağdaki gençleri korumaya yönelik bir adım daha attı. Artık yetişkin hesaplarının 18 yaşın altındaki kullanıcılara erişimi daha zor hale getirildi. Takipleşmedikleri profillere mesaj atamayacaklar. Eğer halihazırda yetişkin bir hesapla mesajlaşıyorlarsa Instagram’ın uyarı notlarını görüntüleyebilecekler.

Şirket, sahte bilgilerle açılan hesapların önüne geçebilirse bu adımları daha da işler hale gelecektir.

Yeni Eklenti Zoom Escaper, Kaçmak İstediğiniz Görüşmelerden Ayrılmanıza Yardım Edecek

zoom escaper sekiz farklı ses üretir

Uzun video konferanslardan kurtulmanın yolu bulundu. ABD’li tasarımcı Sam Lavigne, toplantılardan ayrılmanıza müsaade edilecek 8 ayrı rahatsız ses üreten bir site geliştirdi. Zoom Escaper, profesyonel etik tarafından tavsiye edilmese de ölçülü kullanıldığı takdirde çok işe yarayacaktır.

Zoom Escaper’ın yaratıcısı, özelliğin Google Meet gibi diğer tüm görüntülü arama platformlarında olduğu gibi Zoom’da da çalıştığını Twitter’da açıkladı. Site şu anda yalnızca Google Chrome tarayıcısıyla çalışıyor ve tamamen ücretsiz. Lavigne, farklı ses özelliklerinin nasıl kullanılacağını açıklayan bir eğitim videosu dahi yayınladı.

Elon Musk Kendini Tesla’nın “Tekno Kralı” İlan Etti

Tecknoking of Tesla unvanı ile twitter'da

Son olarak kendi  şehrini kurmak için gerekli işlemlere başlayan Elon Musk bu hafta yeni unvanını halka bildirdi. O artık Tesla’nın Tekno Kralı! Yeni unvanı bu kez Twitter’dan değil ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gönderilen resmi bir notla duyurdu. Aynı notta, CFO Zach Kirkhorn’un unvanı da  “Master of Coin” yani “Madeni Para Ustası” olarak yazıldı. Musk’ın son hamlesi bir sonrakini daha da merak ettirdi.

Snapchat, Alışveriş Özelliklerini Artırmak için Fit Analytics’i Satın Aldı

Alman şirketi Fit Analiytics

Snapchat,  markaların daha doğru ürün eşleşmelerini kolaylaştırmasına yardımcı olan ve müşteri tercihlerini analiz edip veri depolayan Alman şirketi Fit Analiytics’i satın aldı. Snap bu yatırımla e-ticaret adımlarını hızlandırmak istiyor.  100′den fazla Fit Analytics çalışanı Snap’e katılacak ve sanal gerçeklik çalışmaları yürütecek.

Getir, 300 Milyon Dolar Yatırım Aldı

değeri 850 milyon'dan 2,6 milyara çıktı

Getir, yurt dışı  macerasına yakın zamanda Paris, Brüksel, Sao Paulo ve New Mexico’da da devam edecek. Tüm bu gelişmelerin ardından gelen 300 milyon dolarlık yatırım e-ticaret dünyasında heyecan yarattı. Getir, 2021’in Ocak ayında 128 milyon dolarlık bir yatırım almış ve faaliyetlerini olabilecek en geniş sınırlara genişletmeye başlamıştı.

Şirketin son değerleme haberlerindeki iki ay öncesine kadar 850 milyon olduğu düşünüldüğünde çok açık bir öneme sahip.

Bensu Soral’ın “RIP Black Mamba” Adlı Eserinin NFT’si Satışa Çıkarıldı

kobe bryant karakalem çizimi 2,5 ethereum

Ünlü oyuncu Bensu Soral farklı bir yatırım ve hatta girişim yolu tercih etti. 26 Ocak 2020’de bir helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant’ı çizdiği karakalem resmi NFT eseri olarak OpenSea’de açık artırmaya çıkardı. 2,5 Ethereum’dan açılan fiyat 4500 dolara denk geliyor.

“RIP Black Mamba” isimli resim, 22 Mart’a kadar açık artırmada kalacak. Instagram’da 4 milyon takipçisi olan Bensu Soral, yeni heyecanını hesabından da paylaşarak NFT desteğini açıklamış oldu. Onun attığı bu ilk adımla ülkedeki diğer ünlü isimler de bu dijital galeri ve açık artırma sistemine ilgi göstermeye başlayabilir.

Haftanın Girişimcisi: Spotify’ın Kurucusu Martin Lorentzon

Kuzey’in en ünlü girişimlerinden biri olan Spotify’ın kurucusu Martin Lorentzon’u daha yakından tanıyoruz. Ortağı ve şirketin CEO’su Daniel Ek gibi medyadan uzak durmayı ve ev-iş ayrımına son derece önem veren Lorentzon’ın başarısının sırrı ve girişimci ruhuna gelin birlikte bakalım.

LinkedIn Makalenizi Nasıl Yazmalısınız?

linkedin içerik üreticisi

Popüler iş ağı LinkedIn’de makale yayınlamanın önemi, güvenilirlik ve prestij katkısı olarak dönüş sağlar. Bu yazımızda LinkedIn makalesi yazımında dikkat etmeniz gerekenlere “başlık”tan, “giriş” kısmına, “kapak görseli”nden “ana konu”ya ve “sonuç”a kadar her adıma tane tane değindik. Verdiğimiz tüyolarla siz de meslektaşlarınız veyahut alan dışındaki birisinin ihtiyacına yönelik içerik oluşturup kaynak olabilirsiniz.

YORUMLAR