Haftanın Gündemi:1-6 Mart

1-6 Mart haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

haftanın gündem başlıkları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bu haftanın gündeminde en büyük payı mobil uygulama haberleri kapladı. Yazımızda 1-6 Mart tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

MyHeritage, Deep Nostalgia Hizmetiyle Fotoğrafların Hareket Etmesini Sağlıyor

Çevrim içi soy ağacı şirketi Myheritage, DNA’nız sayesinde atalarınızı keşfetmenizi sağlayan bir şirkettir. Şimdiyse vefat eden yakınlarınızı hayata döndürmeye yarayacak bir yapay zeka ile daha da ileri gidiyor. Web sitesinden açacağınız ücretsiz bir üyelik ile siz de elinizdeki fotoğrafların gülümsemesine hatta gözlerini kırpıştırmasını sağlayabilirsiniz. Evet, ilk duyuşta biraz Harry Potter’daki gazeteleri andırıyor. Denemek isterseniz detaylar haberimizde.

Cumhurbaşkanlığı’nın Yeni Teknoloji Girişimi GAFAM Nedir?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TRT Akademi Dergisi ile yaptığı röportajda dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin muadillerinin Türkiye içinde de oluşturulması gerektiğini söyledi. GAFAM olarak kısalttığı şirketler; Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft. Bu şirketlerin dünyadaki yerleri ve sektörel hakimiyetleri ilgili detayları haberimizde topladık.

Apple’ın Akıllı Gözlüğü Kendini Temizleyebilecek

Apple, giyilebilir teknolojiye adım atıyor. Artırılmış gerçeklik üzerine tasarlanan gözlüğüyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Gözlük kullananların özellikle pandemi döneminde zorunlu aksesuarlarıyla ilgili sorun yaşadığı aşikar. Apple’ın akıllı gözlüğü titreşim mekaniği sayesinde kendi kendini temizleyebilecek. Gözlüğün önüne yerleştirilen mikrofonların görevi içinse haberimize bakmanızı tavsiye ederiz.

Yenir Uygulaması: Gıda İsrafına Karşı Kurulan Girişim

yenir gıda israfı

Yenir, yerli yemek uygulaması girişimlerimizin en yenilerinden biri. Onu diğerlerinden ayıran yanı ise çıkış fikrinin gıda israfını önlemek, olması. Yenir’in uygulamasını indirdiğinizde çevrenizdeki dükkanların taze ürünlerini %50’ye varan indirimlerle satın alma imkanı bulursunuz. Amaçları, günlük hazırlanan gıdaların bayatlamasının önüne geçmek. Ocak ayında faaliyete geçtiği için şu anda sadece İstanbul’da ve sayılı işletmeyle ortaklığı olsa da zamanla bu sayı artacaktır.

Instagram’ın Yeni “Canlı Odalar”ı İle Konuşmacı Sayısı 4’e çıkıyor

instagram dört kişi canlı odalar

Pandemi ile birlikte Instagram canlı yayınları en popüler dönemini yaşamaya başladı. Şirket, Clubhouse’un ardından bu yükselişi kaybetmemek adına “Canlı Odalar” özelliğini geliştirdi. Artık canlı yayınlarda bir değil üç kişiyle beraber sohbet edebilirsiniz. Gizlilik politikası konusunda yine sıkı tavrını koruyan uygulama, özellikle gençleri korumak için çalışıyor. Bu sebeple, “Canlı Odalar”da katılımcılardan biri tarafından engellenen hesapların erişimine izin verilmeyecek.

Cardano Coin Güncellemesi Neden Önemli?

cordana mary güncellemesi

İsviçre merkezli kripto para birimi Cardano, Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en prestijli dijital paralardandır. Kurucularından Charles Hoskinson aynı zamanda Ethereum’un da kurucu ortaklarındandır. Cardano (ADA), keskin güncellemelerden birini yaparak kendi içinde  bağımsız para birimini üretiyor. Böylece Ethereum gibi çok varlıklı hale gelmeyi hedefliyorlar. Yeni para birimlerine verdikleri isim ise dünyaca ünlü Frankenstein romanının yazarı Mary Shelley’den ilham alınarak “Mary” oldu.

TikTok’un Rakibi YouTube Shorts Kullanıma Sunuldu

youtube shorts

YouTube, 2020 Eylül’ünde TikTok ile rekabet etmek için kısa video formatı Shorts’u Hindistan’da test etmeye başlamıştı. Shorts, TikTok’a benzer şekilde 60 saniyenin altındaki videoların paylaşılmasına izin veriyor. Amerika’da kullanıma açılan Shorts, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde ise Shorts Beta etiketiyle ana sayfada görünür hale getirildi. Shorts kameralarını kullanabilmek içinse biraz daha beklememiz gerekecek.

WhatsApp, Android Kullanıcıları İçin Video Sesini Kapatma Özelliğini Yayınladı

whatsapp sessiz video

WhatsApp, birkaç hafta önce Android Beta kullanıcılarına sunduğu “sessiz video” özelliğini tüm Android kullanıcılarına açtı. Şu an telefonunuzda göremiyorsanız ve güncellemeleriniz tamamsa bu özelliğin yayılma hızından kaynaklanıyor olabilir. Bu özellikle birlikte video paylaşımı yapacağınız zaman önünüze çıkan son önizleme kısmında sesi kapatabilirsiniz. Böylece mobil verinizden kâr elde edebileceğiniz gibi tiz arka plan seslerinden de kurtulmuş olacaksınız.

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Çin’in En Zengin İş İnsanı Unvanını Kaybetti

Hurun Araştırma Enstitüsü, Küresel Zenginler Listesi’ni yayınladı. Dünyanın en zengini Elon Musk’ı Jeff Bezos izledi. 3. sırada ise Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault vardı. Haberimize de konu olan ilginç konu ise Hurun’un  2019 ve 2020 listelerinde Çin’in en zengin iş insanı olarak yer alan Jack Ma’nın bu kez kendi ülkesinde 4. sıraya gerilemiş olması. By düşüşün sebebi olarak  ünlü girişimcinin geçtiğimiz yıl Pekin hükümeti ile yaşadığı gerilimin sürekliliği gösteriliyor.

Clubhouse’un Android Alternatifi Olarak Twitter Spaces

Twitter 2020 yılının sonunda ses temelli Twitter Spaces üzerine çalıştıklarını söylemişti. O zamanlar ilhamını Discord’dan aldığı söylense de geldiğimiz noktada ilhamından çok kiminle rekabet halinde olacağı konuşuluyor. Bildiğiniz gibi Clubhouse’a katılmak için bir iPhone’a ve davetiyeye ihtiyacınız var.

Twitter Spaces, Android kullanıcılarına açık bir özellik olacak. Başlangıç aşamasında yalnızca konuşmalara katılabilecek olan Android’liler yakın zamanda kendi sohbet odalarını kurma iznini de alacak.

Amazon, Logosunu Değiştirdi

Amazon, Android ve iOS işletmelerin uygulama mağazalarındaki görünümünü değiştirmişti. Birkaç ay önce yeni logosunu sunan e-ticaret devi, şimdi yeni logosunu yeniliyor. Çünkü ilk denemelerindeki logo kırpık bıyıklı Adolf Hitler’i anımsatıyordu. Yeni logo için haberimize bakabilirsiniz.

Çin, Dijital Yuan’ını Büyük Şehirlerde Test Ediyor

Çin, ulusal dijital para birimini test etmeye başladı. Dijital Yuan, ülkenin nüfuzunu artırıp yurt dışı ihracatlarının da önünü açacak. Hükümet, 2014 yılında başladığı çalışmaları için Bitcoin’den ilham aldı. Yani Çin Halk Bankası, kendi dijital para birimini yaratmak için uzun zamandır çalışıyor. Büyük şehirlerde piyasaya sürülen Elektronik Çin Yuanı/ eCNY, devletin ekonomi üzerindeki hakimiyetini geleceğe dönük olarak da sıkılaştıracak. Dijital paranın resmi olarak ne zaman başlatılacağına dair açıklama yapılmasa da Pekin’de yapılacak  2022 Olimpiyatları’nda turistlere sunulacağı konuşuluyor.

SoundCloud, Sanatçılarına Dinleme Süresine Göre Ödeme Yapacak

SoundCloud, müzik endüstrisinde bir ilki gerçekleştiriyor. Platform, her sanatçının dinleme süresine göre yeni bir ödeme sistemi benimseyeceğini duyurdu. Akış sisteminden vazgeçilmesinin, özellikle pandemi döneminde çalışma imkanı bulamayan müzisyenlerin para kazanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bu sistemle müzisyenler doğrudan dinlenme sayılarına göre ödeme alacaklar. Bu gelişmenin 100 binden fazla bağımsız sanatçıyı etkileyeceği söyleniyor.

Microsoft’un Karma Gerçeklik Girişimi: Microsoft Mesh

Microsoft’un yeni projesi Mesh, iletişim kurduğunuz kişileri hologram şeklinde görmenizi sağlayarak mekanları işlevsiz konuma getirecek gibi duruyor. Azure bulut altyapısını temel alan proje ile nesneler de toplantıya dahil edebilirsiniz. Kullanıcılar sanal deneyimlerin ilk halinde kendilerini avatar olarak ifade edebilecek.

En gerçekçi ve fotogerçekçi denen yüzlerini yansıtmaları biraz daha zaman alacak. Birkaç yıl içinde ürününü sunmaya hazırlanan proje ile alakalı bilgilendirme videosu yayınlandı. Tanıtım için Niantic Games ile birlikte Pokemon Go karakterleriyle de bir tanıtım çekildi.

Elon Musk, Teksas’ta Starbase Adında Bir Şehir Kurmak İstiyor

Elon Musk, Twitter’da gizemli bir cümle yayınladı. Ünlü girişimci, Starship roketlerinin prototiplerinin fırlatıldığı kasaba olan Boca Chica’da kendi şehrini kurmak istiyor. Teksas’ın güney ucundaki bu kasabanın da içinde bulunacağı şehir için işlemlere ve yetkililerden izin alınmaya başlandığı söyleniyor. Proje ile ilgili herhangi bir detay verilmese de teknoloji çalışmaları için bir laboratuvar olarak kullanacaktır.

Netflix TikTok Benzeri Özelliği Fast Laughs’u Piyasaya Sürüyor

Sosyal medya uygulamalarının ardından dijital platform Netflix de TikTok türü bir özellik geliştirdi. Platformun Fast Laughs isimli sekmesi iOS işletmeli mobil cihazlarda görünüyor. Özellik, kullanıcıların Murder Mystery gibi filmlerden BoJack Horseman gibi dizilere ve diğer sitcomlardan stand-up gösterilerine kadar komik kliplerin kaydırılarak izlenmesine olanak tanıyor.

Burada beğendiğiniz videoları WhatsApp, Instagram, Snapchat veya Twitter’da da paylaşabilirsiniz. Diğer yanda ise Netflix’in Türkiye zammı haberi var. İki konu hakkında da detaylı bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz.

Google, Reklam Satmak için Tarayıcı Geçmişinizi İzlemeyi Bırakıyor

Google, kullanıcıların tarama geçmişine dayanan çevrim içi reklam hedeflemelerini 2022 yılına kadar bırakacağını açıkladı. İnsanların reklamcılığın avantajlarından yararlanmak için internet üzerinden izlenmeyi kabul etmelerinin gerekmemesinin lüzumu üzerinde duran Google,

reklamverenlerin ve dijital reklamcılığın da performans avantajlarından yararlanmak için web üzerindeki bireysel tüketicileri izlemelerinin tek çare olmadığını vurguladı. Ünlü teknoloji firması bu kararını yalnızca web üzerindeki aramalarda geçerli kılacak. Mobil cihazlarda eski usul takip devam edecek.

Çok Beklenen WhatsApp Web Özellikleri Kullanıma Sunuldu

Facebook, WhatsApp Web’in görüntülü ve sesli aramaya açılacağını resmen açıkladı. Aramanız ekranın üst kısmında sabitlendiği için diğer pencerelere de bakabileceksiniz. Kademeli olarak tüm kullanıcılara sunulacak bu gelişmenin ikinci adımı grup konuşmalarına imkan tanımak olacak.

Haftanın Girişimcisi: Jack Ma

Aileden alınan yatırım veya sürekli öne çıkan bir başarı abidesi olmamasına rağmen Jack Ma şu an dünyanın en çok tanınan girişimcilerinin başında geliyor. Peki başarıyı 35 yaşında yakalayan Ma’nın hikayesindeki tetikleyici güç neydi? Gelin birlikte bakalım.

YORUMLAR