Haftanın Gündemi: 5-10 Nisan

5-10 Nisan haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

yatırım girişimcilik mobil uygualam gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 5-10 Nisan tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Facebook’un başrolde olduğu gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Xiaomi, Elektrikli Araçlara 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

10 yılda 10 milyar dolar yatırım

Haftaya bir kez daha yatırım haberiyle başlıyoruz. Uzak doğuda doğup bir dünya markası haline gelen Xiaomi, elektrikli araç pazarına yöneleceğini açıkladı. Kurucu CEO Lei Jun, bu alana 10 yıl boyunca toplam 10 milyar dolar ayıracaklarını söyledi. Ünlü girişimci, elektrikli araba atılımından “son büyük girişimim” şeklinde bahsetti. Bu amaca hizmet için yan şirket kurdular ve Jun, oranın da başkanlığını yapacak. İlk ürünün 2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bunun için Great Wall Motors ile stratejik bir müttefiklik kurulduğu da konuşulanlar arasında.

500 Milyondan Fazla Facebook Kullanıcısının Kimlik Bilgileri Sızdırıldı

facebook ifşası

Insider’ın haberine göre 500 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kimlik bilgileri, telefon numaraları ve e-mail adresleri ele geçirildi. Çok eski bir sosyal medya platformu olduğu için sızdırma konularında pratik kazanan şirketten hemen açıklama geldi. İletişim direktörü Liz Bourgeois, 2019’daki veriler olduğunu ve sorunu aynı yıl çözdüklerini söyledi. Ücretsiz platformlarda dahi kolayca ulaşılabilen bilgilerin ne anlamda önüne geçtikleri merak konusu. İşin en trajikomik kısmı ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in bilgilerinin de ele geçirildiği iddiasının gerçek olabilme ihtimali. 

KFC & Nestlé Professional’dan Yeni Ortaklık

kfc menüsüne nescafe

Haftanın ilk gününe aldığımız üç haberden ikisinin yatırım ve iş birliğine yönelik olması kalan günlerin güzel devam edeceğine dair bir ipucu olsun. Baharın ilk günlerinde gelen iş birliği haberlerinin en ileriye dönük olanlarından birini duyurduk. Hızlıca yenen öğle yemeklerinin vazgeçilmez alternatiflerinden çıtır tavuk zincirlerini hepimiz biliriz. KFC, McDonalds’tan sonra bu alanda en büyük ikinci zincirdir. Şimdi, kendi alanında yine dev bir marka olan Nestle’nin kahve kolu olan NESCAFE ile yaptığı ortaklık ikisi için de kârlı olacak gibi görünüyor. Artık KFC’ye yalnızca yemek yemek için değil hızlıca bir kahve almak için de uğrayabilirsiniz. Gayet eğlenceli bir reklamla ilan edilen ortaklık neticesinde bir bardak NESCAFE filtre kahvesini 1 TL’ye alabilirsiniz. 

Apple, Yenilenebilir Enerji Depolama Tesisi için Tesla Teknolojisini Kullanacak

dünyanın en büyük yenilenebilir enerji çiftliği

Apple,  büyük bir projenin eşiğinde. Pazartesiyi bir iş birliği ile bitirip salıyı da benzer bir konuyla açmak gelecek günler için olumlu duygular uyandırıyor. Dünyanın en büyük firmaları da olsalar iş birliği rekabetten daha çok kazandırır. Neticeye gelecek olursak Apple, Kaliforniya’da bir enerji sistemi kurmak istediğini duyurdu. Yeni projesinin hedefi dev güneş paneli tarlasıyla günde 7 bin evin enerjisini sağlamak. Tesla ile ise bu  enerji alanının genel merkezine güç sağlayacak. Dünyanın en büyük güneş enerjisi tarlası için kârlı bir ortaklık gibi görünüyor. 

Meesho, SoftBank Liderliğindeki Yatırımla Hindistan’ın Yeni Unicorn’u Oldu

300 milyon dolar yatırım

Bir başarılı girişim daha ödüllendirildi. Hindistan’ın yalnızca 6 yaşında olan e-ticaret platformu Meesho son yatırım turunda 300 milyon dolar topladı. Böylece değerini 2,1 milyar dolara yükseldi. Şirketin 2019’daki değeri 700 milyon dolardı. Şimdiyse 1 milyar doları aştığı için ülkenin son “unicorn”larından biri oldu. Reklamlarını WhatsApp ve Facebook üzerinden ilerleten şirketin ne kadar büyük bir başarı sağladı gün gibi ortada. CEO Vidit Aatrey, gelirlerin yıl boyunca teknoloji ve ürün ekibini ikiye katlamak için kullanılacağını söyledi. 

Apple’ın Reklam Yüzü Trabzon’da Okuyan Lise Öğrencisi Mert Oldu

20 nisan ABD daveti

Bu hafta ülkemizin belki de en şanslı genci olan Mert Topal, tüm haber sitelerinde kendine yer buldu. Çünkü şubat ayında başvurduğu Apple reklam yüzü yarışmasından olumlu yanıt aldı. İşler çok ciddi. Mert, şimdi  20 Nisan’da annesiyle birlikte ABD’de olmaya hazırlanıyor. 17 yaşındaki Mert, 8 yıldır Trabzonspor’un alt yapısında oynuyor. Mankenlik girişimleri de olan genç, hayallerine doğru ilk büyük adımı attığı için çok mutlu ve heyecanlı. Reklamdan elde edeceği geliri kendisinin ve kardeşlerinin eğitimi için harcayacağını söylüyor. 

WhatsApp, iOS ve Android Cihazlar Arasında Sohbet Geçmişinin Taşınmasına İzin Verecek

beta uygulamasında mevcut

WhatsApp beta sürümünde teste aldığı, heyecan verici haberiyle  hafta ortası gündemimize katıldı. Dünyanın en çok kullanılan çevrim içi mesajlaşma uygulamalarının başında gelen uygulama bu haliyle dahi bazı noktalarda alternatiflerinden geride kalan hizmetler sunuyor. Şimdi bunu geliştirmek için bir adım daha atıyor. Artık iOS-Android telefonlarınızdan birini diğerine taşımak istediğinizde WhatsApp sohbetlerinizi de yanınıza alabileceksiniz. Testte şimdilik iOS’tan Android’e geçiş denense de ne kadar başarılı olacağı muamma. Bildiğiniz gibi Android ve iOS en büyük iki işletim sistemi ama birbirlerine entegre olmaları çok zor. Bekleyip göreceğiz Belki de çoklu cihaz desteği ile birlikte gelir. 

GittiGidiyor, Sloganını ve Logosunu Yeniledi

20 yaş yeni logo

2001’de e-ticaret pazarına ilk adımını atan GittiGidiyor, bu yıl 20. yaşını kutluyor. Sosyal medyada birçok reklam verse de tüm Türkiye’ye hitap ettiği en kapsamlı alan olan reklam filminde seslendirmeyi Mert Fırat yaptı. 2021’in reklam yüzü Elçin Sangu ise başrolde yer aldı. Marka, daha yumuşak ve sadeleştirilmiş, özenli bir logoyla müşterilerine merhaba derken yeni sloganını da “Keşfetmeye Bak!” olarak belirledi. 

ABD’li Rapçi Akon, Kendi Şehrini İnşa Edip Akoin’i Resmi Para Birimi Yapacak

uganda ve senegal

ABD doğumlu Akon, Afrika’daki köklerine bağlılığını çeşitli yardım projelerinde başrolü üstlenerek göstermekteydi. Haberimizin başlığına da taşınan adımı öncekilerden çok daha büyük fırsat yaratmayı amaçlıyor. Biri Senegal’de diğeri ise Uganda’da olacak 2 ayrı şehir kurarak geleceğin modern yerleşim yerlerini Afrika’ya taşımak istiyor. İki ülkenin yöneticileri ile görüşen şarkıcı, en yakın zamanda inşaata başlamayı planlıyor. Daha önce de Afrika’nın kripto para sistemine girişi açısından öncü rol üstlenip Akoin’in üretilmesini sağlamıştı. Bu para biriminin kullanımını artırmak ve yatırım alabilmek için yeni şehirlerin resmi para birimi yapacak. 

İzmir’de Yeni Elektrikli Scooter Girişimi: GEZ Mobility

scooter kiralama

İzmir’in girişimleri son zamanlarda çok ses getirmeye başladı. Bu kez İzmir’de hizmete sunulsa da Antalya’da kurulan bir atılımdan bahsettik. İstanbul’daki Martı, Binbin, Mobi, Palm gibi örneklendirebileceğimiz elektrikli scooter kiralama sistemini İzmir’de de arz etmeye hazırlanan ekip, özellikle bahar aylarıyla birlikte kullanıcı kitlesini genişletecektir. Şimdilik Alsancak-Göztepe arasında bulunan GEZ’leri kiralamak 1,99 TL  ile başlıyor. Yanınızda olduğu her dakika 0.79 kuruş artıyor. Kiralamak için telefonunuza uygulamasını indirmeniz gerekiyor diyerek özetimizi sonlandırıyoruz. Detaylı bilgi ve linklere haberin başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

WhatsApp’ın Sahibi Mark Zuckerberg, Signal Kullanıyor

zuckerberg rakip signal

WhatsApp’ın Facebook’a bağlı olduğunu söyleyerek başlamak mantıklı olacak. Bildiğiniz gibi Mark Zuckerberg de Facebook ile dünyanın en ünlü CEO’su olabilir. Üzerine film çekildi, kitaplar yazıldı ve elbette bir çok şehir efsanesi üretildi. Zuckerberg’in gizliliğe çok önem verdiğini biliyoruz. Bilgisayarının kamerasını bantladığı bir efsane olarak yıllardır söylenedurur. Yine de sahibi olduğu şirketin gizlilik konusunda sürekli aşımlar yaşaması ve milyonlarca kişinin kimlik bilgilerinden telefon numaralarına kadar birçok bilgisinin sızdırılmasına artık şaşıramıyoruz. Bu haftanın ilk haberi olarak aldığımız taze ifşalama hadisesinde kendisinin de numarasının ele geçirildiği iddia edilmişti. Mark’ın numarasını telefonuna kaydeden güvenlik uzmanı Dave Walker’ın ufak bir hamlesiyle Signal’e üye olduğu ortaya çıktı. Ünlü CEO’nun, Signal’in özelliklerini deneyimlemek ve incelemek için telefonuna indirdiği söyleniyor.  

Fransız Ordusu, Robot Spot’u Keşif Aracı Olarak Kullanacak

Boston Dynamics’in sevimli köpek robotu Spot’un Fransız Askeri Akademisi’nde fotoğraflanması şaşırttı. Sivil kullanım amaçlı üretilen Spot’un tatbikatlarda kullanılması şirketin iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry’yi de şaşırtmayı başardı. Fransız medyası Ouest France, Spot’un eğitimlerde diğer robotlarla birlikte kullanıldığını bildirdi. Askerler önce insanlarla sonraysa robotlarla birlikte tatbikat yapıp nelerin farklı olduğunu deneyimliyor. Böylece gelecekteki olası savaş biçimleri ve ekip arkadaşları hakkında hem bilgileniyor hem de deneyim kazanıyorlar. Bir Spot’un liste fiyatı yaklaşık 75 bin dolar. Michael Perry, ordu içindeki durumu haberlerden öğrendiğini söylerken ürünlerinin insanlara zarar verecek şekilde silahlarla donatılmasının kesinlikle yasak olduğunu vurguladı. Akademide yapıldığı gibi keşif için kullanılması ise  mantıklı görünüyor.

Twitter, Clubhouse’u Satın Almak İstiyor

değeri 4 milyar dolar

Clubhouse, yeni yılla birlikte hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Tüm sosyal medya uygulamaları onun birer klonunu yapmak için harekete geçti ve yaptı da. Twitter, Spaces adından sohbet odalarını yakın zamanda yayına aldı. Masaüstü sürümünü de hizmete sunmaya hazırlandığı konuşulurken doğrudan orijinal uygulama ile satış görüşmeleri yaptığı ortaya çıktı. Clubhouse’u 4 milyar dolar değer ile satın almak istediyse de görüşmeler bilinmeyen bir nedenle durdurulmuş. Taraflar da herhangi bir açıklama yaptı. 

Facebook ve Instagram’da Küresel Kesinti

facebook uygualamaları çöktü

Mark Zuckerberg’un zor bir hafta geçirdiğini söyleyebiliriz. Sürekli olumsuz haberlerle gündeme taşıdığımız Facebook haftayı benzer bir gelişmeyle kapattı. 8-9 Nisan arasında Instagram, Facebook ve WhatsApp’ta küresel aksaklıklar ve kesinti meydana geldi. Binlerce hata raporu alan şirket, nispeten kısa bir sürede sorunu çözdü ve yapılandırma değişikliği sebebiyle bir hata gerçekleştiği açıklamasını yaparak kullanıcılarından özür diledi. Kullanıcılar, kesintiyle birlikte rotalarını Twitter’a çoktan çevirmiş ve esprili paylaşımlar yapmaya başlamıştı bile. #instagramdown etiketi kısa sürede Twitter’da popüler oldu.

Amazon Türkiye’ye “Gıda Ürünleri” Kategorisi Geldi

çevrim içi market

Türkiye’de hızlı market ve genel olarak çevrim içi market uygulamalarının ne kadar talep gördüğünü ve her yeni özelliği denemek isteyen bir güruh olduğunu hepimiz biliyoruz. Büyük e-ticaret uygulamaları da kendi sosyal ağlarının içine çevrim içi market özellikleri eklemişti. Bu akıma katılan son e-ticaret devi Amazon oldu. Amazon Türkiye’nin internet sitesine “gıda” kategorisi de eklendi. 13 Nisan’a kadar %60’a varan indirimlerle hizmet verecek. 

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

hesaap dondurma adımları

Instagram, dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından biri. Eğlenceli ve renkli paylaşımlar ile tanınan dijital uygulama bazen olurundan fazla vaktinizi almaya başlayabilir. Ya da farklı sebeplerden dolayı odağınızın bir dakika olsun dağılmasını önlemek istersiniz. İşte bu gibi sebeplerle Instagram hesabını geçici olarak kapatmak isteyen kullanıcılar olabilir. Bunu nasıl yapacağınızı en pratik 5 maddeyle anlattık.

Haftanın Girişimcisi: Tim Cook

kırılma noktası apple

Bu hafta, Apple’ın ikinci adamı Tim Cook’un hayatının kırılma noktalarını incelemek amacıyla hayatından detaylı bir şekilde bahsettik. Amerika’nın küçük kasabalarından birinde işçi ailesiyle birlikte yaşarken pratik zekasıyla fark yaratan küçük Timothy’nin Apple’a katılana kadar biriktirdiği tecrübeler, gerçekleştirdiği hayalleri ve kararsızlıkları ilham verici. 

YORUMLAR