Türk Mühendislerin Geliştirdiği Cihazı Harvard Satın Aldı

Vagus sinirini uyararak stres kaynaklı hastalık tedavisinde yararlanılan, Türk mühendislerin geliştirdiği cihaz Harvard Üniversitesi tarafından satın alındı.

harvard, türk mühendisler
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türk mühendislerinin geliştirdiği özel kulaklık modeli, kulakta bulunan vagus sinirini elektriksel şekilde uyarıyor ve stres kaynaklı hastalıkları engelliyor. Mobil uygulama tarafından da kontrol edilebilen Vagustim isimli bu cihaz, migren ve fibromiyalji gibi kronik ağrılar ile beraber depresyon, obezite ve fonksiyonel bağırsak sistemi rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılacak.

Cihazı geliştiren ekipteki Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Veysel Özden, ‘’Harvard Üniversitesi ürettiğimiz cihazı oldukça beğendi ve 5 adet satın aldı. Harvard Tıp Fakültesi’nde doktor ve araştırmacılar tarafından infeksiyon alanlarında araştırma yapmak için bu cihaz kullanılacak. Temel hedeflerimiz arasında cihazın belgelendirilmesini sağlamak yer alıyor.’’ açıklamasını yaptı.

Güvenilirliği Oldukça Yüksek

Uyarıların kulaktan yapılmasının sonucu olarak doğrudan organlara değil, beyne ilerlediğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Özden, ‘’Güvenilirliğimiz son derece yüksektir. Boyundan uyarım tek taraflı olmasına rağmen kulaktan uyarımlar çift taraflı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Kulakta iki ayrı noktaya temas edildiği için günlük uyarım süresi de düşüyor.’’ dedi.

Şu ana kadar yapılan klinik tecrübeler ise 20 ile 30 dakikalık günlük uyarmanın yeterli olduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak bu durum tek seferlik bir uygulamadan ibaret olmuyor. Vagus aktivitelerinin yeterli oranlara ulaşabilmesi için 2 ay boyunca düzenli bir şekilde kullanılması da tavsiye ediliyor. Böylelikle verimlilik artıyor.

YORUMLAR