Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Para Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini Talep Etti

Bakanlık, ülkedeki kripto para sektörüyle iletişime geçtiğini açıkladı. Bilgiler MASAK için istenmiş.

Mali Suçları Araştırma Kurulu talep etti
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarından kullanıcıların bilgilerini istediği yönündeki iddiaları doğruladı. WebTekno’nun özel haberine göre istenen bilgiler aşağıdaki gibidir:

 1. Kullanıcı ID (Sanal Para Cüzdan Numarası): Sistemde tanımlı tekil kullanıcı hesap numarası
 2. Kullanıcı Türü: Bireysel/Tüzel/SVHS’nin kendi kullanıcı hesabı
 3. Kullanıcı kimlik türü:
  1. ​TCKN
  2. VKN
  3. Yabancı Kimlik No
  4. Pasaport No
 4. Kullanıcı kimlik no: İşlemi gerçekleştiren kullanıcının kullanıcı türü belgesine göre kimlik numarasıdır. 
 5. Kullanıcı Unvan: Gerçek kişiler için ad soyad bilgisi, tüzel kişiler için unvan bilgisidir. 
 6. Kullanıcı kayıt zamanı: SVHS kullanıcısının sisteme eklendiği zamanını gösterir. 
 7. Stok tarihi: YYYY-AA-GG biçiminde stok gününü belirtir.
 8. Stok varlık miktarı: Varlık biriminin miktarını belirtir.
 9. Stok varlık kuru: Varlık biriminin TL cinsinden kur değeri
kripto hesap bilgileri istendi

Bakanlık iddiaları doğrularken bunun geçtiğimiz hafta yayımlanan Dijital Para Yasası ile doğrudan ilişkili olduğu fark edildi.  Resmi açıklamada, kripto paraların “terörizm finansmanı”  olarak kullanılabileceği vurgulansa da hesaplara dair bu kadar detaylı bilgi istemesi görünmez varlıklar üzerine gelebilecek vergiler konusunu gündeme getirdi. Yapılan açıklamada vergi ile ilgili kesin bir veri olmasa da yıl sonuna kadar bu alanda yeni gelişmelerin olacağı hissettirildi. 

Resmi açıklamanın tamamı ise şu şekilde: 

Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

YORUMLAR