Hepsiburada, ABD’de Halka Arz için Başvurdu

ABD borsasında halka arzın ilk adımlarını atan Hepsiburada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na başvuru gerçekleştirdi.

hepsiburada, e-ticaret
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Doğan Online bünyesinde yer alan ünlü e-ticaret sitesi Hepsiburada, ABD’de Nasdaq borsasında halka arz başvurusu gerçekleştirdi. Başvuru dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılmış oldu.

SEC’ye sunulan başvuru belgelerinde, 2000 yılında hayata geçirilen Hepsiburada’nın 33 milyon üyesi ve 9 milyon aktif müşterisi olduğu söyleniyor.

Halka arz sürecinde şirkete Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs, BofA Securities ve UBS Yatırım Bankası aracılık edecek.

SPK Önceki Gün Onay Verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçtiğimiz günlerde Hepsiburada platformunun yurt dışında olan halka arzına onay verdiğini duyurmuştu. SPK bülteninde Hepsiburada’nın tamamına sahip olan şirkete atıfta bulunarak, ‘’D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş.’nin yurt dışında halka arz edilecek pay ihraçlarıyla ilgili belgeler hazır. İhraç belgesine kurulumuz tarafından onay verilmesine ve tabin pozitif karşılanmasına karar alınmıştır.’’ İfadelerine yer vermişti.

D-Market’in sermayesinin %75’lik kısmı Doğan ailesi mensuplarına, %25’lik kısmı TurkCommerce BV şirketine ait olarak öne çıkıyor. ABD’li varlık yönetim şirketi Franklin Templeton, Turkcommerce BV şirketini ise 2020 yılında satın alarak gündeme gelmişti.

YORUMLAR