Hepsiburada, Nasdaq Halka Arzının Ardından 3.9 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Türkiye’nin ilk büyük e-ticaret sitesi Hepsiburada, Nasdaq’da halka arz edilen ilk yerli girişim oldu.

halka arz
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

1 Temmuz’da Türkiye saati ile 19.00 iitbariyle HEPS kodlu Hepsiburada, ABD Nasdaq borsasında işlem görmeye başladı. 3,9 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan şirket böylece artık Tesla, Netflix, Google ve Facebook gibi dünyaca ünlü dev girişimlerle aynı borsada işlem görecek. 

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, halka arzdan beklentilerini şu sözlerle ifade etti:  “Geçtiğimiz sene % 100’ün üzerinde büyüme kaydederek 17 milyar TL’lik işlem hacmine imza attık. Hedefimiz, halka arzla birlikte kurumsal ve finansal yapımızı daha da güçlendirerek, müşteri odaklı iş süreçlerimizi, teknoloji altyapımızı, ürün ve hizmet çözümlerimizi sürekli yenilemek ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak“.  

Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman ise Hepsiburada’nın bu önemli adımıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de önde gelen bir e-ticaret platformu yaratmanın yanı sıra, daha kapsayıcı bir işgücü oluşturma konusundaki kararlılığınız ilham verici. Platformda yer alan işletmelerin yüzde 20’sinden fazlasını kadın girişimciler oluşturuyor. Bu etkileyici bir başarı. Kurucusu kadın olan bir girişimin, bu alanda çok daha önemli mesafeler kat ederek, sayısız kadının hayatında olumlu değişim yaratacağından kuşkum yok.”

Hepsiburada’nın ABD Mevduat Hisseleri (ADS) 12,75 dolardan açıldı. Bu, ADS halka arzı başına 12 doların üzerinde bir artıştır. Her ADS, bir B sınıfı ortak hisseyi temsil eder.

YORUMLAR