ABD’den Hepsiburada’ya “Yatırımcıyı Koruma” Soruşturması

Hepsiburada, NASDAQ’ta halka arz edildikten sonra 3 farklı hukuk şirketinin “yatırımcıyı koruma” soruşturmasıyla karşılaştı.

hepsiburada yatırımcı koruma soruşturması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin en önemli e-ticaret pazaryerlerinden Hepsiburada,  1 Temmuz 2021’de Nasdaq’ta halka arz edilmiş ve 3,9 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. ABD Mevduat Hisseleri (ADS) ise 12,75 dolardan açılmıştı. Tarihler 26 Ağustos’u gösterirken, şirket ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı:  %5,2 gelir artışı. Şirket, “öncelikle elektronikteki konumumuzu güçlendirmeye yönelik yatırımlardan, yüksek frekans kategorilerine girme yatırımlarından ve düşük marjlı ürünlere yönelik daha yüksek müşteri talebinden kaynaklanan düşük brüt katkı”sını sebep gösterse de ABD hukuku şirketin hisse fiyatının 3,05 kadar düşmesini araştırma kararı aldı. Hissede 8,97’ye düşen şirket şu anda bu değeri 9’un üzerine taşımış durumda. 

CEO Emirdağ: “Toplam satışlarımız ilk 6 ayda yıllık %58 artarak 10,4 milyar TL’ye çıktı.” 

Hepsiburada’nın CEO’su Murat Emirdağ, katıldığı çevrim içi basın toplantısında konuştu. CEO, 2020’nin ilk altı ayına kıyasla %58,2 oranında büyüdüklerini ve satışlarının 10,4 milyara ulaştığını söyledi. İkinci çeyrekte ise satışlarını yüzde 38 artırarak 5,9 milyar liraya ulaştıklarını da ekledi. 

Nasdaq ile ilgili soruları da alan yönetici, ünlü borsada halka arz edilen ilk Türk şirketi olmaktan duyduklarının altını çizdi. Yine de kendisinin güncel soruşturma ile ilgili yaptığı herhangi bir açıklama bulunmuyor. 

YORUMLAR