Topraksız Tarım Girişimi Hextech Green, 1.7 Milyon Dolar Değerleme ile Yatırım Aldı

Topraksız tarım yoluyla güneş ışığına gerek duymayan yerli girişim Hextech Green, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 1.7 değerleme ile yatırım aldı.

hextech green topraksız tarım girisimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2016 yılında ziraat mühendisi Bilge Akgün tarafından İstanbul’da kurulan Hextech Green, yeni yatırımını duyurdu. Dünyanın en büyük melek yatırımcı ağlarından Keiretsu Forum Türkiye’nin 1.7 değerleme ile yaptığı yatırım, şirketin uzun vadeli hedefleri için iyi bir adım gibi görünüyor. Değerlemeyi bilsek de yatırımın sayısal olarak net tutarını hala bilmiyoruz. 

Hextech Green, topraksız tarım metodu ile güneş ışığına ihtiyaç duymadan ve çok az su kullanarak tüm yıl sağlıklı bitkisel üretim yapabiliyor. İşler şimdilik 15 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor. Kuruluşundan bu yana 6 hobi, 7 de profesyonel ürün geliştiren şirket, bu ürünleri 2020 yılında satışa sunmuştu. Ürünler, yapay zeka destekli ve kendi hedeflerine uygun şekilde kimyasal kirliliği olmayan gıdaları makine desteğiyle yetiştiriyorlar. Hem evde hem de ofislerinizde hobi tarımı ile ilgilenmek için güzel bir alternatif. 

Kurucu Bilge Akgün, 2023 yılında dünyada 40.25 milyar dolar olacağı öngörülen iç mekan yetiştiriciliği tarım teknolojisi pazarından 62,80 milyon dolar ile %0.16 pay almayı hedeflediklerini açıkladı. Hedef kitleleri ise, Türkiye’nin kırsal alanlarındaki tarlalarda ve seralarında sebze yetiştiren 2,5 milyon çiftçi olduğunu belirtti. Hobi tarımındaki hedef kitle ise Türkiye’de ilgili 15 milyon hane. 

Yalnızca yurt içi değil elbette yurt dışına dair de hedefleri var. Tarım faaliyetleri, iklim sebebiyle aksayan ülkeler öncelikli dış pazarları olma adayı. Yeni yatırımları ile birlikte birkaç yıl içinde küresel bir marka olmayı amaçlıyorlar. 

YORUMLAR