Hindistan, Kripto Paraları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Hindistan’ın kripto para birimleri için kapsamlı bir yasak düzenlemeye hazırlandığı söyleniyor.

Hindistan borsası umutlu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bitcoin, Ethereum gibi para birimlerinin zirveye taşıdığı ve her geçen gün takipçi yöneticileri artan kripto para sektörüne Hindistan hükümetinden “dur” emri geliyor. Reuters’e göre Hindistan’ın üst düzey bir hükümet yetkilisi, ülkede kripto para ticareti yapan veya bu tür dijital varlıkları elinde bulunduranları cezalandıracak bir yasa önerilecek. Bu da milyonlarca yatırımcıya karşı potansiyel bir darbe olacak. Eğer gerçekleşirse bu yasa, kripto para dünyasına karşı uygulanmış en katı politikaların başında gelecek. Çünkü kripto para bulundurmayı yasadışı sayan ilk büyük ekonomi olacak. Öyle ki Çin, kripto para alım satımını yasaklamasına rağmen mülkiyeti yasaklamıyor.

Planlanan yasanın kabul edilmesi; kripto varlıkların bulundurulmasının, çıkarılmasının, madenciliğinin, ticaretinin ve transferinin suç haline geleceği anlamını taşıyor. Üst düzey yetkili; kripto para sahiplerine tasfiye etmeleri için altı aya kadar süre verileceğini, bu sürenin  ardından cezaların uygulanacağını söyledi.

Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti parlamentoda rahat bir çoğunluğa sahip olduğu için yetkililer tasarının yasalaşmasını sağlayacağından eminler. Söylenenlere göre Hindistan hükümetinin yasak tehdidi işlem hacmini pek etkilemiş gibi durmuyor. Sektörel tahminlere göre 8 milyon yatırımcı, şu anda 100 milyar rupi/1,4 milyar dolar kripto para yatırımına sahip. Yatırımcılardan biri olan Sumnesh Salodkar, her ay artan bir para birimi mevcutken kenarda oturmanın pek de kolay olmayacağını dile getirdi: “İnsanlar, potansiyel yasak nedeniyle paniğe kapılsa da seçimlerini açgözlülük belirliyor.

Hindistan Borsası Umutlu

Hindistan’ın yerel kripto para birimi Bitbns’ya bakacak olursak para girişlerinin son bir yılda 30 kat arttığını görebiliriz. Hindistan’ın en eski borsalarından biri olan Unocoin’e yasak endişelerine rağmen Ocak ve Şubat aylarında 20.000 kullanıcı eklendi. 

Kıdemli yetkili son olarak, planın, sanal para birimlerinin omurgası olan güvenli bir veri tabanı teknolojisi ve aynı zamanda uzmanların uluslararası işlemlerde devrim yaratabileceğini söylediği bir sistem olan Blockchain’i teşvik ederken özel kripto varlıklarını yasaklamak olduğunu söyledi.

Bu yorumların ışığında India Today’e konuşan Nirmala Sitharaman da Blockchain ile ilgili deneylere izin verileceğini söyledi: “Blockchain, Bitcoin veya kripto para birimi deneyleri olarak adlandırmak isteyebileceğiniz herhangibir şeydeki deneylerin ve bu tür deneylere bağlı olan fintech’in kullanabileceği belirli bir pencereye izin vereceğiz. Her şeyi yasaklamayacağız.”

Hindistan borsası, hükümetin bu kadar sert bir karar almayacağına dair hala umutlu. Eğer kripto para yasadışı kabul edilirse Hindistan Yüksek Mahkemesinde hükümetle savaşacağını söyleyen yöneticiler de mevcut.

Bitcoin, Rekor Seviyelerden Düştü

Bitcoin Rekor Seviyelerden Düştü

Hindistan’ın kripto para yasağını göze almasının ardından borsa daha da canlanmış ve hafta sonu ilk kez Bitcoin’in 60.000 doları aşan bir yükselişe geçmesine sebep olmuştu. CoinDesk verilerine göre, dünyanın en büyük ve en eski dijital para birimi, %10’dan fazla değer kaybederek 54 binin altına düştü. Sonrasında biraz daha toparlanarak 55 bin doların üzerine çıktı.

Yaşanan hızlı gelişmelerin ardından Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 110 milyar dolar azalarak 1.19 trilyon dolara geriledi.

Elbette düşüş Bitcoin ile birlikte tüm dijital paralar üzerinde etkisini gösterdi. Böylece kripto paraların piyasasının toplam hacmi 140 milyar dolar kadar azalarak 1.68 trilyon dolara düştü.

YORUMLAR