Hiper Kişiselleştirme Nedir?

Kullanıcı odaklı pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi olan hiper kişiselleştirme ile çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

hiper kişiselleştirme, kişiselleştirme, hiper kişiselleştirme pazarlaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hyper-personalization yani hiper kişiselleştirme terimi son yıllarda en sık duyulan terimler arasında yer alıyor. Peki hiper kişiselleştirme yöntemi dijital pazarlamacılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

hiper kişiselleştirme, pazarlama

Hiper Kişiselleştirme Markanıza Ne Kazandırır?

Hiper kişiselleştirme, markaların müşterilerinden elde edebileceği davranışsal ve gerçek zamanlı olan verilerini birleştirmeye yarayan sürecin tamamını kapsar. Bu süreç, markaların kendi ürünlerini ve hedef kitlesini daha iyi algılayabilmesini sağlayan özel bir dönemdir. Markalar, bu aşamalardan sonra müşterileri için özelleştirilmiş pazarlama stratejilerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Hiper kişiselleştirme konusunda özensiz davranan e-ticaret firmaları genellikle oyunun gerisinde kalır. Çünkü tüketicilerin büyük bir çoğunluğu kişiselleştirilmiş ürün sunabilecek yapıya sahip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederler. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş reklam çalışmalarıyla elde edilecek dönüşüm oranlarında da büyük bir farklılık gözlemleniyor. Hiper kişiselleştirme denildiği zaman e-postalar üzerinden müşterilere isimleriyle hitap etmek gibi temel taktiklerin daha fazlası hesaba katılmalıdır.

hiper kişiselleştirme, hiper kişiselleştirme pazarlaması

Kişisel tercihlere göre oluşabilecek dinamik ekranlar müşterilerin sonraki satın alım kararlarını pozitif yönde etkiler ve markaya olan bağlılıklarını da artırır. Kişiselleştirilmiş çözümler sunabilmek istiyorsanız, daha fazla müşteri verisi toplamalı ve sadece toplamakla yetinmeyip verileri istatistiksel açıdan değil bütünüyle ele alarak yorumlamalısınız.

Müşterilerin talepleri teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı olarak artacaktır. Mevcut segmentasyon pazar ihtiyaçlarına yeterince cevap verilmemesi bu durumdan kaynaklanabiliyor. Durum böyle olunca pazarlama aşamasında hiper kişiselleştirmenin önemi de artabiliyor. İşin içine hiper kişiselleştirme dinamizmi girdiği zaman markalar çalışmalarını daha mutlu şekilde ilerletebiliyorlar.

Hiper Kişiselleştirmenin Avantajları Neler?

KPMG tarafından yapılan özel bir araştırmada, müşterilerin %75’lik kısmının kişiselleştirilmiş hizmet ve daha iyi müşteri deneyimi karşılığında verilerini de paylaşmaya razı oldukları ortaya çıkmıştır. Markaların bu özel kişiselleştirme tekniğinden yararlanabilmeleri için ilk etapta doğru teknolojilerden yararlanması gerekir. Ayrıca sizler de bu teknikten yararlanabilmek için gerekli tüm altyapıyı sağlıyor olmalısınız. Henüz bu altyapıya sahip değilseniz, hala geç değil. Biliyoruz ki bu eksiklikleri giderebilmeniz müşteri kayıplarınızın da azalmasını sağlayabilecek.

hiper kişiselleştirme, kişisel pazarlama, pazarlama

Günümüzün rekabet ortamının son derece zorlayıcı olduğunu asla unutmamalısınız. Markalar henüz müşteri talebi oluşmadan önce ihtiyaçları anlamaya yönelik çalışmalar yapıyor ve başarıyı elde edebiliyorlar. Bu sebeple, sizler de rekabetçi ortamda patadan payınızı alabilmek istiyorsanız, kesinlikle diğer markalar gibi hiper kişiselleştirme kurgularına özen göstermelisiniz.

E YANİ?
Dijital pazarlamanın en önemli kısımlarından biri olan hiper kişiselleştirme, çoğu markanın atladığı teknikleri kapsar. Rekabet ortamının son derece sıkı geçtiği alanlarda yerinizi sağlama alabilmek istiyorsanız, mutlaka kişiselleştirilmiş pazarlama teknikleri hakkında kapsamlı bilgi elde etmelisiniz. Özelleştirilmiş pazarlama stratejileri sayesinde rakiplerinizin bir adım ötesinde olabilirsiniz.
YORUMLAR