Honda, Görme Engelliler için Navigasyonlu Ayakkabı Üretti

Japon otomobil üreticisi Honda, kendi desteğiyle kurulan Ashirase şirketiyle birlikte görme engelli bireylerin seyahatini kolaylaşırmak için ayakkabı içi navigasyon sistemi geliştirdi.

honda girişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Büyük şirketler, giyilebilir teknolojiler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Son örnek diğerlerinden biraz daha farklı. Japon otomotiv devi Honda, kendi desteğiyle kurulan Ashirase ile birlikte ayakkabı tabanlı navigasyon sistemi geliştirdi. 

Hepimiz, göz ile takip edebileceğimiz navigasyon desteğine o kadar alıştık ki navigasyonlu ayakkabı fikri gelecekten bir haber gibi geliyor.  Honda’nın yeni navigasyon cihazı, ayakkabınızın içine doğru kaymasını sağlayan tasarımıyla ayağınıza tam olarak oturur.

honda giyilebilir teknoloji

Şu anda prototip aşamasında olan ürünün Mart 2023’e kadar hazır olacağı tahmin ediliyor. Cihaz, bir akıllı telefon uygulamasına bağlanarak ve her gerçek zamanlı navigasyon komutu için titreşerek çalışır. Sol ayağın sol tarafı, sola dönüşü (ve sağa dönüşün tersini) belirtmek için titrerken, her ayağın parmakları ileriye doğru bir yörüngeyi korumak için titrer. Ashirase, cihazın bunu başarmak için “üç boyutlu” titreşimler kullandığını söylüyor, bu da pratikte cihazda her biri ayrı ayrı tutuşabilen birden fazla titreşim noktası olduğu anlamına geliyor.

Bu ürün görme engelli insanların sosyal yaşamda daha aktif rol alabilmesi için son derece efektif görünüyor. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir