Türkiye’de E-ticaret Şirketlerinin Pazar Payları Açıklandı

HSBC bankasının küresel araştırma birimi, Türkiye’nin e-ticaret raporunu çıkardı. En çok tercih edilen alışveriş sitesi, Trendyol oldu.

trendyol hepsiburada rekabet
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaret, yeni normalin eli kolu olmuş durumda. HSBC bankasının Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin pazardaki paylarına yönelik araştırmasının sonuçları açıklandı. Buna göre Trendyol, e-ticaret pazarının %27’sini elinde tutarak en çok talep gören pazaryeri olma unvanını koruyor. Onu %17’lik payla Hepsiburada, %9’luk payla N11 takip ediyor. Gittigidiyor’un pazar payı %4 olarak açıklanırken Migros’un %2’lik payı aldığı görülüyor. Çizelgenin sonunda Boyner, Lc Waikiki ve Amazon yer alıyor. 

Amazon’un dünya hakimiyetine kıyasla Türkiye kolunun kısıtlı ilgi gördüğü anlaşılıyor. HSBC, araştırma verilerine bakarak Türkiye’nin e-ticaret alanında iki önemli oyuncunun aktif olduğu “oligopolistik” yapıya doğru ilerlediğini söylüyor. 

Ürün bazlı liderliğe bakıldığında Trendyol’un elektronik dışında yine birinciliği kimseye bırakmadığını görüyoruz. Elektronik ürünlerde hakimiyet Hepsiburada’nın elinde. E-ticaret sitelerinin birbirlerine en çok yaklaştığı kategori ise kitap alışverişi.  

YORUMLAR