Android ve iOS’a İddialı Rakip: Huawei HarmonyOS

Huawei’in Android için kendi alternatifi HarmonyOS resmi olarak tanıtıldı.

huawei isletim sistemi harmonyOS
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin merkezli teknoloji şirketi  Huawei, ev aletlerinden akıllı telefonlara, saat ve tabletlere kadar uzun bir ekosistemin merkezinde yer alıyor. Şirket, uzun zamandır Google ile gergin bir süreç geçiriyor. Dolayısıyla yine uzun zamandır kendi telefonlarına bir Android alternatifi yaratmak için çalışıyordu. Çünkü amacı sürdürülebilirliğini artırıp geleceğe daha net bir çizgide ilerlemek. Google ile anlaşmazlığı sürecinde akıllı telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşayan şirket kendi işletim sistemine geçmeye hazırlanıyor: HarmonyOS. 

İşletim sistemleri, akıllı telefonların bel kemiğidir. Huawei için şimdi bu önemli varlık HarmonyOs olarak görülüyor. Şirket, işletim sistemini akıllı telefonlarla sınırlandırmak istemiyor. Arabalardan televizyonlara ve diğer birçok nesneye kadar kullanmak niyetinde. Nitekim interneti ev aletlerine getirme fikri halihazırda somutlaşıyor. Tanıtım sunumunda, evdeki tüm elektronik aletlerin birbirine ve özellikle kontrol merkezi olarak akıllı telefona nasıl bağlanabileceğine dair bazı örnekler verildi. 

huawei yeni işletim sistemi

Huawei’in HarmnoyOS’u, en genç işletim sistemi olması dolayısıyla bazı avantajlara da sahip. Gerçekten daha genç ve estetik görünen tasarımının yanında gün içinde kullandığımız neredeyse tüm cihazla senkronizasyonunun sağlanması tamamlayıcı işlevlerde de kullanılmasına yarıyor. Ünlü Asyalı marka, Apple’ın iOS ile watchOS, macOS ve iPadOs ile kurduğu sisteme benzer bir konsepti hedefliyor. 

Kontrol Merkezi Olarak Akıllı Telefon

Artık destekleyen tüm Huawei cihazlar arasında dosya paylaşma olanağı var. Senkronizasyon için bunları bir NFC etiketi aracılığıyla bağlamak yeterli. Örneğin, akıllı telefon ekranını  bilgisayarınızda görüntüleyebilir ve klavye ve fare ile kullanabilirsiniz. Bu bağlantı aynı zamanda her iki öğe arasında dosya paylaşımına, bilgisayardan gelen bildirimlere yanıt vermeye ve ortak çalışma için diğer bazı seçeneklere de hizmet eder. 

Huawei’nin açıklamaya koyduğu örneklerden biri de sağlıkla ilgili. Şirketin giyilebilir cihazlarından birini  kullandığınızda bilgiler tüm cihazlarla gerçek zamanlı olarak paylaşılır. Bu sayede tablette kalp atış hızı gibi ölçümleri görürken sabit bir bisiklet üzerinde egzersiz yapabilirsiniz. Şirket, bu senkronizasyon için şu ismi buldu: Super Devices/ Süper Cihazlar

Türkiye’de ne zaman kullanılabileceği, hangi işlevlerden faydalanabileceğimiz hakkında bir müddet daha beklememiz gerekecek.

YORUMLAR