İç Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik türleri arasında yer alan iç girişimcilik yeni fikir ve projeler üretebilmenizi en iyi şekilde sağlar.

iç girişimcilik, girişimcilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İç girişimcilik 1978 yılında ortaya çıkan, belirli bir kurumsal yapı içerisindeki çalışanların kendi istekleri ya da gelen teşvikler doğrultusunda yer aldıkları şirketten ayrılmadan fikir ve proje üretmesi anlamına gelir. İç girişimcilik için esas önemli olan nokta, girişimcilerin şirketten tamamen bağımsız ya da bütünüyle şirkete ait olmalarıdır.

girişim, girişimcilik

İç girişimcilikteki temel hedef, şirketin kimliği doğrultusunda yeni bir proje ve fikir üretmek ve bu doğrultuda elde edilecek gelirin firmaya geri dönüşünü sağlamaktır. İç girişimciler kendilerini gerçekleştirme güdüsü taşıyan, kendi özel alanlarına sahip olmak isteyen ve sorumluluk potansiyeli olan kişilerdir.

Yeni bir fikir tasarlayabilme ve bu fikirle projeyi yeni modellere uygulayabilme yetisi yüksek olan çalışanların yeteneklerini %100 oranında şirket çatısı altında tutmak hedeflenir. Bu durumla beraber çoğu zaman iki taraf açısından da avantaj elde edilir. İç girişimciler kurumsal destekle yürüttükleri çalışmalarının devamı için yatırımcı arama çabalarını minimum seviyede tutarlar. İç girişimci olmayı planlıyorsanız gerekli desteğin firma tarafından verildiği bilmelisiniz. Bu sayede şirket açısından iyi bir takım arkadaşı kaybedilmemiş olur hem de başarılarınızın sonucunda siz de şirketle birlikte kazançlı hale gelmiş olursunuz.

İç girişimciliğe fırsat veren en büyük şirketler arasında Google’da yer alır. Google, personellerinin mesai içerisinde geçirdikleri zamanın %20’lik kısmını yeni bir girişim için kendilerine ayırmalarını uygun gören şirketlerdendir.

İç Girişimciliğin Önemi Nedir?

İç girişimcilik sayesinde şirketin varlığını daha uzun yıllara taşıyabilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda iç girişimcilik sayesinde daha karlı ve rekabetçi bir yapıya bürünebilecek şirketler ortaya çıkarabilirsiniz. Popüler bir örnek vermemiz gerekirse, Ken Kutaragi (Sony Yönetim Kurulu Eski Başkanı) şirketin ses laboratuvarlarında çalıştığı dönemlerde kızına aldığı bir Nintendo oyun konsolunu geliştirebileceğini düşünmüştür. Bir süre sonra Nintendo şirketiyle de çalışmaya başlar. Bu durum Sony tarafından fark edilince ve Kutaragi, şirketten kovulma noktasına gelir. Zamanın ünlü CEO’larından olan Norio Ohga, Kutaragi’nin inovatif bakış açısını değerlendirdikten sonra şirkette durmasını istediğini belirtir. Kutaragi daha sonra Sony’nin en güçlü alanlarından olan oyun konsolu sektöründeki PlayStation’ı kuran ekipte yer almıştır.

iç girişimcilik, girişim

İç girişimcilik ve girişimciler arasında belirli farklar vardır. Her iki tarafta da öncülük ve yenilikçilik ön plandadır. Yeni bir pazar, model ve ürün konusunda iki tarafta da aynı çabayı sarf edebilirsiniz. Risk almak ve kaynak kullanabilme yeteneklerine de sahip olmalısınız.

İç Girişimcilik ve Girişimcilik Arasındaki Farklar Neler?

Girişimci olduğunuz zaman yeni bir fikri ve projeyi hayata geçirmeye çabalarsınız. Hatta kurduğunuz şirketle hiç var olmayan bir pazarı ya da iş modelini yaratmaya çabalayabilirsiniz. İç girişimciler ise, girişimciler gibi geliştirici değildir. Daha çok güçlendirici olarak değerlendirilir. Amaçları şirketi güçlendirmek ve daha farklı gelir modelleri elde edilmesi sağlamaktır.

İç girişimci olarak mevcut yer alınan sektöre yönelik bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada pazarın durumu, rekabetçi yapısı ve fırsatları sizin tarafınızdan tespit edilmelidir. Tecrübe size büyük avantajları da beraberinde getirir. Girişimciler, fikrini iş modeline çevirdikleri pazar hakkında sizin kadar fazla bilgiye sahip olmayabilir.

iç girişim, girişimcilik, girişim

Yeni girişim adına ilk ve en gerçekçi başarınız aldığınız ilk yatırım olur. Bu yatırım sayesinde projenizin piyasada daha uzun soluklu bir şekilde yer alabilmesini sağlayabilirsiniz. İç girişimcilerin fonu, yer aldıkları şirket olarak öne çıkar.

İç girişimci ve girişimci farkları arasında en belirgin olanlardan bir diğer ise alınan risklerdir. Girişimciler attıkları her adımda işletmeleriyle birlikte hareket eder. Bir başarısızlık durumunda zarar sizinle birlikte şirkete aittir.

E YANİ?
İç girişimcilik, girişimciliğe göre bazı temel farklılıklara sahiptir. Ancak iki tarafta da yer alabilmeniz mümkündür. Bunun için bazı adımları takip etmeniz ve iç girişimcilik dünyasını yakından araştırmanız gerekebilir. En az girişimcilik kadar istikrarlı olmanız gereken bu alanda sizi birçok farklı avantaj karşılayabilir.
YORUMLAR