İçeriği Düzenleme Zamanı Geldiğinde Nereden Başlanmalı?

Taslaklarınızı unutulmaz sunumlara dönüştüren 5 akıllı içerik düzenleme stratejisi. Yazınızı düzenlemeye hazır mısınız?

içeriği düzenleme zamanı geldiğinde nereden başlanmalı?
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Markanız için işe yarayan içerik yalnızca doğru ve eğitici olmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın değerleri hakkında fikir verir. İçerik kendisini unutulmaz kılan yönler içermiyorsa işe yaramayacaktır.

Elbette akılda kalıcı içerik otomatik olarak dönüşüme yol açmaz. Ancak içeriğin unutulabilir olması, potansiyel müşterileri satın alım gerçekleştirmeye yaklaştırmayan bir durumdur. Bu enerjinizi ve zamanınızı boşa harcadığınız anlamına gelir.

Hatırlanabilir içerik, hedef kitlenizin yaşamı üzerinde bir etki yaratır. Sunduğunuz bir şeyi almaya hazır olduklarında, ürün veya hizmetiniz onlar için tek makul seçim olacaktır.

Öyleyse, içerik düzenleme bir makaleyi kazanan bir sunuma dönüştürür. Ancak nereden başlamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Taslaklarınızı hatırlanabilir içeriğe dönüştürmenize yolacak beş akıllı düzenleme stratejisini burada bulabilirsiniz.

1. Hedefinizi Bulun

Düzenlediğiniz içerik parçasını neden yayınladığınızı kısa ve öz bir şekilde belirtmeniz gerekir. Makalenin hem hedef kitlenize hem de markanıza nasıl hizmet ettiğini belirlemek için içerik takvimini baz almalısınız.

Bu durum çoğu zaman doğrudan metinle alakalı değildir. Ancak ileteceğiniz mesajı etkili kılmaya yardımcı olur. Girişiniz hedefinizi desteklemelidir. Bir makalenin başına baktığında her okuyucunun zihninde şöyle bir soru yer alacaktır: “Neden umursayayım?”

En önemli bilginin tadını hemen sunmayı başardığınızda, okuyucunun okumaya devam ederse aradığından daha fazlasını elde edeceği izlenimini oluşturmuş olursunuz. Böylece içeriğin geri kalanı daha ilgi çekici ayrıntıları ortaya çıkaracaktır.

2. Mesajınızı Özelleştirin

Belirli bir içerik parçası için aklınızda bir hedefiniz olsa bile nişinizdeki diğer kişilerin oluşturdukları içeriklerde aynı hedefe sahip olabileceğini bilmelisiniz. Ancak bu bir sorun değildir. Bu sizi içeriği yalnızca sizin sunabileceğiniz bir yönde sunabilmenizi teşvik etmelidir.

Konunuz hakkında çoğu insanın anlaması zor olan bir durum var ve siz bunu daha basit şekilde açıklamayı başarabilirsiniz. Bir konuda uzmanlaşmak ve uzmanlığınızı alışılmadık bir şekilde paylaşmak için zaman harcıyor olabilirsiniz.

Markanızın en iyi kaynak olduğunu göstermenin çeşitli yollarını aramalısınız. Elbette “unutulmaz bir içerik” oluşturmak için büyük bir saygısızlık yapmanıza veya saldırgan olmanıza gerek yoktur. Bu niteliklerin hiçbiri markanızı geliştiren akılda kalıcı içerik oluşturmanıza yardımcı olmaz.

Hedef kitlenizi, diğer sitelerdeki içeriklerin yapamadığı şekillerde tatmin eden düşünceli bir bakış açısına sahip akılda kalıcı içerikle oluşturmak gereklidir. Bu içerikler, eğlenceli ve keyifli şekillerde bilgi verdikleri için öne çıkacaklardır.

3. Değerli Olmayan Aşırı Metni Silin

Bazı insanların sizinle aynı fikirde olmaması veya özellikle yazma stilinizden hoşlanmaması kaçınılmazdır. Bu tür insanlar içeriğe çekmek istediğiniz kişiler olmayabilirler. Hedefiniz akılı başında ve ilgili potansiyel müşterileri kaçırmamak olmalıdır.

Üslubunuz veya diliniz ideal okuyucularınızı mesajınızdan uzaklaştırıyorsa daha az etkili içerik bölgesine geçtiğiniz demektir. Kitlenizin zamanını boşa harcamamalısınız. Eğitimsiz olan bir göze değeri olmayan aşırı metin, mesajınızı kişiselleştiren yönler gibi görünür.

Bazen yazma serüveninizde iyi niyetli girişimler sonunda önemsiz ve darmadağın yazılar üretmenize neden olabilir. Düzenleme aşaması, amaçladığınız iyiliği ortaya çıkarmak ve güvenilirliğe zarar verebilecek parçaları atmak için mükemmel bir zamandır.

4. Teğetleri Kesin

Bağlam değerli olmayan aşırı metnin ne olup olmadığını belirlemede büyük bir rol oynar. İşin püf noktası bilgilerin bir gönderinin kapsamının ötesine geçtiğini fark etmekle ilgilidir.

Komik veya iç açıcı bir hikaye gibi değeri olmayan aşırı metnin bir kısmı başka bir makale veya içerik serisine mükemmel bir şekilde uyabilir. Bu yüzden kestiğiniz kısımları sonradan kullanmak için saklamayı düşünebilirsiniz.

Kestiğiniz bu bölümleri daha sonra gözden geçirdiğinizde bazen gelecekteki makaleler için harika cümleler bulmuş olursunuz. Böylece sadece yazılanların orijinal yerlerinde işe yaramadıklarını fark edebilirsiniz.

5. Benzer Cümleleri Düzene Koyun

Kendinizi net bir şekilde ifade etmek için sık sık bir noktayı detaylandırmanız gerekir. Ancak editörlerin canını sıkan şey aynı bilgiyi tekrarlayan iki cümleyi tespit etmektir.

Cümlelerdeki kelimeler farklı olabilir. Ancak yazar yeni hiçbir şey açıklamaz. Editörler “okuyucularınızın zamanını boşa harcıyorsunuz” şeklinde düşünürler.

Kendi yazınızı düzenlerken kendinizi tekrarladığınız alanları tanımak pratik gerektirir. İçeriğiniz sonundan başlangıcına kadar düzeltmeler yapmak iyi olabilir. Sizi sözlerinizi farklı bir bakış açısıyla değerlendirmeye zorlar.

E YANİ?
Size daha uzun bir içerik düzenleme ipucu listesi verebilirdik. Ancak bu gönderi için amacımız bir sonraki yazıyı düzenlerken kolayca kullanabileceğiniz bir başlangıç süreci sağlamaktı.

Bir taslağı her gözden geçirdiğinizde yalnızca bu beş fikre odaklanırsanız içeriğinizin kalitesini artırmış olursunuz. Daha sonra sizin için işe yarayan daha fazla adım ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR