İçerik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğru içerik analizleri sayesinde üretimini üstlendiğiniz içeriklerinizin geniş kitlelere erişebilmesini sizler de sağlayabilirsiniz.

içerik analizi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İçerikleri analizindeki temel hedef anahtar kelimelerin ve temanın nerelerde kullanılabileceğinin belirlenmesidir. Bu yöntemi dijital pazarlama içerisinde sık sık kullanmak durumunda olabilirsiniz. Dijital pazarlamanın parçası olarak kullandığınız içerik analizi sayesinde kullanıcı tarafından içeriklerin ne şekilde bulunduğunu ve kullanıcıların içerikler ile ne şekilde etkileşime geçtiğini tespit edebilirsiniz.

İçerik Analizinin Amacı Nedir?

Analiz çalışmaları sizlere içeriklerin kitle hacmini, benzer içerikleri, tıklanma oranlarını ve daha pek çok farklı veriyi sunar. Böylelikle elde ettiğiniz parametreler doğrultusunda dijital pazarlama alanında avantajlı duruma geçebilirsiniz. İçeriklerin belirli bir kitleye ulaşmadaki başarısının artırılması için analiz edilmesi gerektiğini asla unutmamalısınız.

analiz, içerik analizi

İçerik analizi çalışmalarının yalnızca bir defa değil, belirli zaman aralıkları ile yapılması önemlidir. Dijital içeriklerin analizlerinde linkler ve anahtar kelimeler ilgili olan veriler kapsamlı bir şekilde araştırılır. En fazla aranan anahtar kelimeler ve kelimelerin kombinasyonları gibi ayrıntılar da analizler sonucunda elde edilir. Üretilen içeriklerin sayısız çeşitleri ve benzerleri arasından sıyrılarak fark yaratabilmesi için anahtar kelime dışındaki parametreleri de göz önünde bulundurmalısınız.

İçerik analizleri genel olarak çeşitli araçlardan destek alınarak yapılır. Analizlerde elde edilmesi istenen ayrıntı metnin içinde tekrar eden kelimeler, kelimelerin tekrar sıklığı, metinde vurgulanan temalar ve temaları işaret eden kelimeler olur. Herhangi bir alanda içerik hazırladığınız zaman burada ilk dikkat etmeniz gereken nokta o içeriğin okuyucusunun veya izleyicisinin neler aradığını öğrenmektir.

İnternet aramaları anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirildiği için cümle yapıları ortaya çıkmaz. Örneğin, Google kullanarak arama yapacağınız zaman ‘’2021 yılı ayakkabı trendleri nelerdir?’’ şeklinde bir soru cümlesi yazmak yerine ‘’2021 bot trendleri’’ gibi bir yol izliyor olabilirsiniz.

Google algoritmaları içerisinde bu tür kelimeler geçen internet sitelerini tarayarak sizlerin önüne listeler. Google’ın burada sizler için yaptığı, bağlamı bularak aradığınızı sizlere göstermesidir. Algoritmalar aradığınızın ne olduğunu kelime öbeğinin aratılma sıklığına ve sıralanan sonuçların hangilerinin ne kadar tıklandığına göre de çözümler.

Bağlam veya tema olarak adlandırılan ayrıntı, içeriğin kullanıcının aradıklarıyla örtüşmesini sağlar. Kullanıcıların, sizin üretimini üstlendiğiniz içeriğin sunduğu şeyi aratırken neler düşündüğünü anlamak sezgisel bir durum olabilir. Fazla içerik üretimi söz konusu olduğu için bu tür analizleri tahmin yolu ile yapmak yerine içerik analizi yöntemlerinden destek alabilirsiniz. Bunun için internet siteleri veya özel araçlardan yararlanabilirsiniz. Araçlar arasında ücretli veya ücretsiz seçenekler de bulabilirsiniz.

İçerik Analizi Araçları Neler?

İçerik analizi yapmak istiyorsanız Google Analytics, SemRush, Moz ve Yoast gibi araçları deneyebilirsiniz. Bu araçlar tarafından sunulan veriler sizlere birçok konu hakkında ipucu verebilir. Veriler arasında sayfalarınızın yüklenme hızları, anahtar kelime kullanımı ve sıklığı, kelimelerin rakip sitelere görene durumda olduğu yer alır. Verilere ulaştığınız takdirde içeriklerinizi en doğru biçimde optimize etmeye başlayabilirsiniz.

içerik analizi

Araçlar tarafından yapılan yönlendirmeleri dikkatli bir şekilde takip ederek içeriklerinizin daha geniş kitleler tarafından görüntülenebilmesini sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizi optimize etmeden yayınladığınız zaman dijital pazarlama çalışmalarınızın verimliliğinde performans kayıpları ortaya çıkar. Bu sebeple, içerik üretimine geçmeden önce mutlaka analiz çalışmalarını yapmalısınız.

İçerik analizleri sonucunda ziyaretçi sayıları, trafik kaynakları, kullanılan cihazlar, zaman aralıkları ve hemen çıkma oranı (Bounce Rate) gibi verilere ulaşabilirsiniz. Tüm bu veriler sizler için son derece değerlidir. Dijital pazarlamada özgün içerik üretebilmek kadar içeriğin doğru kitleye ulaştırılması da bu işin en önemli basamakları arasındadır.

E YANİ?
Pazarlama ve tanıtım amacı taşıyan içeriklerdeki en önemli ayrıntı tanıtımı ve analizidir. Bir hizmet ya da ürün ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor veya marka bilinirliği üzerinde harekete geçmek istiyorsanız bunun için içeriklerin doğru şekilde kurgulanması da gerekiyor. Elde edebileceğiniz içerik analizi verileri sayesinde, üretilen içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için farklı içerik analizi yöntemlerini kullanabilirsiniz.
YORUMLAR