İçerik Dağıtım Ağı / CDN Nedir?

CDN, internet sitesi sahiplerinin yararlanması gereken en önemli sistemler arasında yer alıyor.

içerik dağıtım ağı, cdn
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kaynak kullanımını en düşük seviyelere getirerek internet sitenizin yüklenme sürelerini optimize eden içerik dağıtımı (CDN) performans açısından verebildiği avantajları ile sunucunuzun yanıt verme süresini hızlandırabilecek özellikler taşır. JavaScript, CSS, resim ve video gibi içeriklerin ziyaretçi kişilere hızlıca ulaşabilmesi CDN sayesinde mümkün hale gelir. Yüksek miktarda içerik barındıran sitelerin farklı bölgelerde yaşayan daha geniş kitleye ulaşabilmesi için CDN kullanılır.

cdn, içerik dağıtım ağı

Bir dağıtım altyapısı olan bu sistem, internet sitenizde yer alan ve sık sık talep edilen içeriklerin kopyasını önbellekte tutar. Böylelikle ziyaretçiler bu içeriklere daha hızlı ulaşır. Temel bant genişliği tüketimini azaltan sunucular, sitenizin ziyaretçi trafiğini daha pratik bir şekilde yönetebilmenizi de sağlar.

Dünya üzerindeki veri merkezlerinde yer alan dağınık ve geniş sunucu sistemi olan içerik dağıtım ağları, sayfaların yüklenme sürelerini azaltır. Çoklu kullanıcı isteklerini de kısa sürede gerçekleştirir. Amaç içeriği kullanıcılara kesintisiz olarak aktarabilmektir. CDN, internet sitenizin performansını yükselttikten sonra network ile kullanıcı arasında yaşanabilecek gecikme sürelerini de en düşük seviyelere getirir.

HTML sayfaları, CSS ve JavaScript sayfaları başta olmak üzere birçok içeriği yükleyebilmek için gereken kodlar hızlıca aktarılabilir hale gelir. Ana sunucular dışında pek çok varlık noktası söz konusudur. Çeşitli sitelerden gelen trafik, içerik dağıtım ağları üzerinden sunuma geçer. İçerikleri kendi veritabanlarına kopyalayarak optimize eden CDN, ziyaretçilere bu şekilde iletimi gerçekleştirir.

Doğru optimize edilmiş bir CDN, sitelerin DDoS dahil pek çok farklı kötü amaçlı saldırılara karşı korunma altında olmasını sağlar. Aniden gelişen trafik yükselmelerine karşı önlen alabileceğiniz CDN, başlangıç hataları gibi farklı hata türlerini de engelleyebilecek özelliklere sahiptir. Web site sayfalarının hızlıca açılmasını sağlayan CDN, arama motorlarında üst sıralara yükselebilmenize ve SEO çalışmalarına destek verir.

CDN Nasıl Çalışır?

Birbirine entegre bir sunucu sistemi olarak öne çıkan CDN, temel olarak web sayfalarını daha güvenli ve hızlı kullanabilmenize destek verir. Site içeriklerinin önbelleğe alınan bir versiyonunu farklı konumlardaki sunucularda depolayan CDN, ziyaretçiler ile internet siteleri arasındaki mesafeyi kısaltır.

içerik dağıtım ağı

CDN sunucuları, web sitenizin bağlantı sistemini daha geniş hale getirebilmek için farklı ağlar arasında değişim noktaları bulur. Değişim noktaları, internet sağlayıcılarının diğer ağlardan gelen trafiğe erişim sağlayabilmesi için bağlandıkları birincil alan olarak bilinir. Bir CDN sistemi, farklı yerlere dağıtılmış ve birbirine bağlı durumdaki sunucularla bağlantı kurar ve yüksek hızlı veri dağıtım maliyetinin önüne geçer.

Statik veya dinamik birçok farklı içerik türü ziyaretçilerle CDN sayesinde bir araya getirilir. Farklı boyutlardaki veya çözünürlük kalitesindeki video, ses, oyun ve uygulamalar da kullanılabilir hale gelir. Aynı zamanda finansal veriler gibi farklı kayıtlar için de içerim dağıtım sistemi tercih edilir. Sayısal hale getirilebilen bilgiler güvenilir ve hızlı şekilde iletime hazır hale gelir.

Temel olarak birçok içeriği aynı anda farklı sunucularda barındıran CDN, kullanıcılara geniş kapsama alanı sunar. Yüksek ziyaretçi sayısına sahip olan web sayfalarındaki trafik yükü de böylelikle dengeli hale gelmiş olur.

CDN Ne İşe Yarar?

CDN sunucularından yararlandığınız zaman web sitenizde büyük bir hız artışı gözlemleyebilirsiniz. CDN aynı zamanda bant genişliği maliyeti konusunda da sizlere çözüm sunar.

cdn

İnternet sitenizde bulunan içerik sayısı ve trafik dalgalanmaları çerçevesinde sunucu sınırlarını aştığınız zaman maliyet yükselebilir. CDN kullanımı bu sorunları engellediği için ekonomik açıdan avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar.

CDN ile VPN Arasındaki Fark Nedir?

İnternet siteniz için CDN aldığınız zaman içeriklerinizi çeşitli sunucularda barındırabilirsiniz. VPN ise kullanıcıların kimliğini maskeleyerek çeşitli sebeplerden dolayı kısıtlanan içeriklere erişebilmesine de destek verir. CDN’ler IP değişikliği yapmadan kullanıcıların kendilerine en yakın sunuculardan sitenize erişmesini sağlar. VPN ise IP adresini gizler.

İnternet sayfalarınız ile bot ve spam gibi saldırılar arasında güvenilir bir alan yaratan CDN, kaynak kullanımını düşürür. VPN sanal ağ uzantısı oluşturarak ağ üzerinden veri alışverişi yapabilmenizi sağlar. Hem CDN hem de VPN sistemi internet sitesinin güvenliğini artırır. Ancak amaçları birbirinden farklıdır.

E YANİ?
Kaynak kullanımı seviyelerini düşüren ve ziyaretçilerinizin internet sitenizdeki içeriklere daha hızlı erişebilmesini sağlayan CDN’lerden sizler de yararlanabilirsiniz. VPN’ler ile arasında temel farklılıklar olan bu sistem farklı türdeki içeriklerin optimize edilmesini ve daha kolay erişilebilir hale gelmesini sağlar.
YORUMLAR