İçerik Platformu Dable 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Bundan tam beş yıl önce Güney Kore'de başlatılan içerik keşif platformu Dable, şu anda Asya'da altı pazara hizmet veriyor. Şimdilerde ise Avrupa ve ABD gibi bölgelerde hizmete girmeden önce Asya bölgesinde planlanan altı yeni pazarlama genişlemeye devam etmek istiyor.

içerik platformu dable 12 milyon dolar yatırım aldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dable yaptığı açıklamada Güney Koreli risk sermayesi şirketi SV Investment liderliğindeki 90 milyon dolarlık yatırım değerinde 12 milyon dolarlık C serisi yatırım topladığını duyurdu. Diğer katılımcılar arasında ise KB Investment, K2 Investment ve Kakao Ventures yer aldı.

Dable şu anda Güney Kore, Japonya, Tayvan, Endonezya, Vietnam ve Malezya’da 2.500’den fazla medya kuruluşuna hizmet vermektedir. Yurtdışı satışlarının %70’ini oluşturan Tayvan ile Endonezya’da ise yan kuruluşları bulunmaktadır.

C serisi yatırım ardından Dable’ın şimdiye kadarki toplam finansman miktarı 20.5 milyon dolara çıkmış oldu. Şimdiye kadar şirket uluslararası genişleme için kademeli bir yaklaşımı benimsedi. Dable, 2021’de ise Avrupa ve Amerika’daki pazarlara girmeden önce aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Asya pazarındaki genişlemek istiyor.

Dable’nin CEO’su Chaehyun Lee‘ye göre firma Avrupa ve ABD’de hizmet vermeye başlamadan önce Hong Kong, Singapur, Tayland, Çin, Avustralya ve Türkiye’de hizmet vermek istiyor. Firmanın hedefi ise 2024 yılında en az 30 ülkede hizmet veren bir platform olmak.

Dable şu anda kuruluşundan bu yana ortalama yıllık satış büyüme oranının %50’den fazla olduğunu iddia ediyor. Ayrıca firma satışlarda ise bir önceki yılda 27,5 milyon dolara ulaştığını söylüyor. Bu ise şirketin %63’lük bir büyüme gerçekleştiğini gösteren bir rakam.

Dable, her ay toplam 540 milyon benzersiz kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Ev sahipliği yaptığı bu kullanıcılara 5 milyar düzeyinde içerik parçası öneriyor. Verilere göre bu da 100 milyondan fazla tıklama ile sonuçlanması anlamına geliyor.

YORUMLAR