IKEA, İkinci El Ürün Satmaya Başladı

IKEA, sürdürülebilirliği merkeze koyduğu yeni kampanyası ile getirdiğiniz ikinci el ürünleri de satışa çıkarıyor.

ikea ikinci el satış
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

IKEA ABD, 30 Ağustos Pazartesi gününden itibaren , Conshohocken, Pensilvanya’daki konumunda sınırlı bir süre için pilot uygulaması yapılan ikinci el satışı başlattı. Eski IKEA mobilyaları kabul eden şirket, bunları daha ucuz bir fiyata yeniden satıyor. Olduğu şekilde tekrar satılacağı için eşyaların hala kullanılabilir, iyi görünümlü olması bekleniyor. Bir bütün ve monte şeklinde IKEA mağazasına getirilmeli ki tüm ürünler durum, yaş, güvenlik ve işlevselliğe göre gözden geçirilebilsin. 

İngiltere ve İrlanda’da yıllardır uygulanan bu sistem, ABD tüketici üzerinde de deneniyor. Eğer başarılı bir pilot program süreci geçirilirse sistemi ülkenin tamamında kalıcım bir hizmet haline getirecekler.

IKEA’nın Sürdürülebilirlik Müdürü Jennifer Keesson, “IKEA’da, sürdürülebilir yaşamı pek çok insan için kolay ve ekonomik hale getirme konusunda tutkumuz devam ediyor. Hem insanlar hem de gezegen için daha iyi bir geleceğin parçası olmak istiyoruz. Geri Al ve Yeniden Sat hizmetinin, kullanılmış mobilyalara başka bir hayat ve ikinci bir ev verirken, müşterilerimize de evlerinde daha sürdürülebilir bir yaşam sürmeleri için ilham vermesini umuyoruz” şeklinde konuştu. 

İkea iikinci el ürün

IKEA’nın Sürdürülebilirlik Projeleri

IKEA, 2030 yılına kadar iş modelini iklim ile barışık ve sürdürülebilir olacak şekilde dönüştürmek istiyor. Bunun için mobilyadan gıdaya, eve teslimden montaja ve ürün tasarımından yatırımlara kadar çok kollu çalışmalar yürütüyor. Eski IKEA ürünlerinin teslim alınıp yeniden ve uygun fiyatlı olarak satılması da aynı projeye hizmet ediyor. 

İsveç merkezli şirket, sürdürülebilirlik politikası gereğince 2030’a kadar tüm ürünlerini %100 döngüsel olacak şekilde tasarlamaya kararlı. Yeni kaynaklar bulup üreterek yalnızca yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmayı amaçlıyor.  

YORUMLAR