IKEA, Bisikletle Çalışan Uyku Kapsülleri Tasarladı

IKEA, Paris’te bisikletle çalışan 8 uyku kapsülünü tanıttı.

ikea siesta uyku kapsülü
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın en büyük mobilya şirketlerinden IKEA, Fransa’nın başketinde yeni girişimini tanıttı. Parislilerin 13.30 ve 18.30 saatleri arasında şekerleme yapmasına imkan tanımak için geliştirilen bisiklet filosu ile IKEA rahatlığı vaat ederken şarj imkanı da sunuyor.

Özellikle Avrupa’da öğle izinlerine ve uykusuna verilen önem; uzun yılların ardından gelenek haline geldi. Şekerlemenin vücut için de sağlıklı olduğunu söyleyen bilim insanları mevcutken IKEA, buradan iş geliştirmeyi düşünen öncü markalardan biri oldu. Eylül ile birlikte yeni iş dönemine girilirken tanıtılan “siesta” kapsüllerinin töreni halk tarafından da ilgiyle karşılandı. 

Paris’in Her Noktasına Çağrılabilir

IKEA kapsülleri, Paris içindeki her yere çağırılabiliyor. Bunun için yapılması gereken sadece Instagram’dan @IKEAfrance ve Twitter’dan IKEA_france’i etiketleyerek #lasiestelIKEA hastagh ile paylaşım yapılması. Paylaşım onaylandıktan sonra geçerli bir sağlık kartı ibraz ettikleri sürece kapsülün bağlı olduğu bisikleti kullanan sürücü talep eden kişinin istediği noktaya gidip 30 dakikalık uyku yolculuğunu başlatıyor.

Her yolcu değişikleri arasında 10 dk süreyle kapsül dezenfekte edilip havalandırılıyor.  

Fransa’da Siesta

2007’de, zamanın Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, şirketleri “halk sağlığı ve iş organizasyonu açısından somut sonuçlarını” öne sürerek 15 dakikalık siesta molaları denemeye teşvik ettiğini açıkladı. Eğer iş yerleri ve çalışanlar bunu kabul ederse Fransa genelinde uygulanabileceğini söyledi. 

Bahsedilen teşvike rağmen  öğleden sonra siestaları Fransız ofislerinde yaygın hale gelmedi. Her zaman şekerlemeden yana olan mobilya üreticisi IKEA da bu yoğun eylül ayında ufak uyku molaları verilebilecek kapsüller tasarladı.

Sağlık Bakanı Bertrand, 2007’de, Fransız nüfusunu – özellikle çocukları ve gençleri – farklı uyku sorunları hakkında eğitmeyi ve insanların bu sorunlardan kaçınmasına yardımcı olmayı amaçlayan 7 milyon Euro’luk yıllık bütçe sözü vermiş idi. 

YORUMLAR