IKEA ve Asus İş Birliği: ROG

IKEA ve Asus bilgisayar oyuncuları için mobilya tasarlamak için güçlerini birleştirmişti. Üst düzey konfor vaat eden ürünler tanıtıldı. Detayları sizin için derledik.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2020 Eylül’ünde iş birliği anlaşması yapan Ikea ve Asus, evdeki oyun deneyimini daha kaliteli hale getirecek uygun fiyatlı mobilya ve aksesuar yelpazesi oluşturacaklarını duyurmuştu. ROG (Republic of Gamers) markalı ürünlerin ilk dalgası Çin’de piyasaya sürülmeye başlanacak.

29 Ocak’ta yapılan tanıtıma göre yaklaşık 30 parçadan oluşan koleksiyonun detayları bilgisayar oyunu tutkunlarının rahat kullanımı için tasarlanmış görünüyor. Yükseklik ayarlı oyun masaları, tekerlekli masaüstü bilgisayar standları, fare tel klipsi ve vücut hareketlerine uyum  sağlayan oyun koltukları kullanışlılıkları ile öne çıkıyor. Ürünlerin hepsi olmasa da çoğu siyah veya beyaz renk seçeneklerine sahip.

Oyun masası bir Led ekrana sahip ve kullanıcılar tek bir düğmeye dokunarak yüksekliği 72 ile 120 cm arasında ayarlayabilir. Kolaylık sağlanması için dört yükseklik ayarı yerleştirilen masada bir de USB şarj bağlantı noktası bulunmakta. IKEA, oyun masasını dayanıklı olması ve mat yüzeyi sayesinde yansımaları minimuma indirmesiyle pazarlayacak gibi görünüyor.

Bunların dışında tam ihtiyaç duyulan yerde bir kulaklık yuvası, aksesuarlar için delikli pano (pegboard) ve hatta yastık ile battaniyeyi tek bir öğede birleştiren çok işlevli bir yastık-battaniye dahi var. Oyuncuların gözlerini ve sırtlarını zorlamalarının önüne geçen tasarımların yanı sıra su içmeye teşvik etmek için bir su tutucusu da geliştirilmiş. Görünüş itibariyle çok şık olan ürünler küresel nüfusun yaklaşık dörtte birini (2.5 milyar) oluşturan oyuncuların beğenisine sunulacak. Kitle bu denli kalabalık olmasına rağmen IKEA-Asus iş birliğine kadar ev mobilyası ihtiyaçları göz ardı edilmişti.

Ürünlerin ilk dalgası 21 Şubat’ta Çin’de tüketime sunulacak. Dünya pazarındaki yerini ise 2021 Ekim’inde alacak gibi duruyor. 

YORUMLAR