Lisans Alan ilk Elektrikli Scooter, BinBin Oldu

BinBin, yetki belgesi alan ilk elektrikli scooter firması oldu.

skuter yönetmeliği lisans
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Nisan ayının ortasında Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli scooter yönetmeliğinin ardından lisans belgesi almak zorunlu kılınmıştı. Yetki belgesini alan ilk firma İstanbul merkezli girişim BinBin oldu. 

Elektrikli scooter yönetmeliğinin amacı ülkemizde sayısı hızla artmasıyla birlikte kullanımında ve işletmeciliğinde kuralların sabitlenmemesi sebebiyle yaşanan karışıklık ve kazaları önlemekti. Yönetmeliğe göre scooter işletmeciliği yalnızca yetki belgesi alan lisanslı markalar tarafından yapılabilecek. 10 bin lira karşılığında alınabilen yetki belgesinin bir diğer şartı ise ayrıca 500 bin lira asgari sermayeye veya işletme sermayesi ile birlikte 250 adet scooter’a sahip olmak. 

Yayınlanan yönetmelikten önce bu paylaşımlı scooter girişimine başlamış olan şirketler, 31 Temmuz’a kadar kararlardan muaf tutulacaktı. Bu sebeple olsa gerek başvurular şu anda minimum seviyelerde kalmış durumda. BinBin yine de elini çabuk tutarak Türkiye’nin ilk lisanslı elektrikli scooter firması olma unvanını elde etti. 

BinBin’in önemli rakiplerinden ve sektörün öncülerinden Martı’nın da başvuru sürecini tamamladığı öğrenildi. Henüz inceleme süreci devam ettiği için BinBin’in arkasında kalmış oldu. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir