İlk Uzay Otelinin 3 Günlük Tahmini Konaklama Ücreti Açıklandı

Dünyanın ilk uzay otelinin 2027 yılında açılması planlanıyor. Bu girişimin sahibi Orbital Assembly Corporation, beklenen fiyat açıklamasını yaptı.

ilk uzay oteli 2027'de açılıyor
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kaliforniya merkezli Orbital Assembly Corporation/OAC, dünyanın ilk uzay otelinin inşasına 2025’te başlamayı planladıklarını duyurdu. İki yıl gibi kısa bir sürede faaliyete geçeceği varsayılan Voyager isimli uzay istasyonunun içinde yer alacak otelin konaklama ücreti açıklandı. OAC, konukların yaşayacağı deneyim ölçüsünde uygun bir ücretlendirmeye tabii olacağını söyledi. Bu uygun ücret, 3 günlük 5 milyar dolar olarak düşünülüyor. CEO John Blincow, bu uzay otelinde patates kızartması ve hamburger sunulmayacağını, en iyi şeflerin en iyi yemeklerini sunacağını söyledi. Bu işletme planının merkezinde eğlencenin de olduğunu söyleyen Blincow Beyonce’un canlı performans sergilemesini istiyor. Eğlence paketinin bir parçası olarak her gece iki gösteri olacağını şimdiden söylüyor.

uzay otelinde 3 gün 5 milyar dolar

Yolcu istasyonu içinde yer alacak otelin içerisinde restoranlar, sinema, spa ve 400 kişilik oda olması planlanıyor. Ayrıca, uzayı izleyebilecekleri camlar da yer alacak. OAC, paylaştığı bir tweette “Yolcu istasyonu için planladığımız yörünge ve yüksekliğimiz 97 derece ve 500-550 km”  dedi.

Bu değerler termal stresi azaltıp sürekli güneş enerjisi üretimine izin verecek bir kutup yörüngesi anlamına geliyor. Dolayısıyla yörünge bozulması ve uzay kazası riski de çok  düşecek. Otel, Dünya etrafındaki yolculuğunu 90 dakikada bir tamamlayacak.

Kendini dünyanın ilk büyük ölçekli inşaat şirketi ilan eden şirketin CTO’su ise: “Yolcu istasyonu ile yeni teknolojiler geliştirmek zorunda kalmak istemiyoruz, zaten elimizde olan teknolojiler olmasını istiyoruz, sadece bir yapı ve bunun gibi bir tesis elde etmek için onları yeni yollarla uyguluyoruz” dedi.

Söylenenlere göre istasyon, 11.600 m2’den fazla yaşanabilir alana sahip olacak. Her biri 12 metre çapında ve 20 metre uzunluğunda 24 modül yerleşim yeri olarak tahsis edilecek. Her modül ise 3 kata yayılıp toplam 500 m2 yaşam alanı sunacak. Projeye göre en az 12 modül otel odaları ve suitlere ayrılacak. Suit odalar 126 m2, lüks odalar 62 m2, standart odalar ise 30 m2 olacak. Maksimum doluluğun ise 316 ile 440 kişi arasında değişeceği öngörülüyor.

YORUMLAR