Inbound Pazarlama Nedir?

Modern pazarlama tekniklerinden olan Inbound pazarlama, paylaşım odaklı bir yöntem olarak öne çıkıyor.

inbound pazarlama, inbound
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İlk olarak 2005 yılında Brian Halligan tarafından ortaya atılan Inbound pazarlama tekniği kısaca paylaşım anlamına gelir. Dünya ile paylaşabileceğiniz içeriklerle temelini oluşturabileceğiniz bu yöntemler sayesinde yabancıları markanıza doğru çekebileceğiniz bir yola girmiş olursunuz.

inbound pazarlama, pazarlama

İçerik yaratabilmek, müşteri döngüsünün her adımını yakından takip etmek ve kişiselleştirmek gibi kavramlar Inbound pazarlama için önemlidir. Ayrıca farklı kanalları pazarlama stratejileriyle birleştirme ve entegrasyon temellerini inşa edebileceğiniz etkinlikleriniz sayesinde satışlarınızı da yükseltebilirsiniz.

 Temel bir problem olan dönüşüm oranlarını doğru stratejiler ve ispatlanan teknikler sayesinde artırabilir ve müşteri adaylarının sizleri bulabilmesini sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılmayan bu stratejiye nasıl adım atabileceğinize birlikte göz atalım.

Hikaye

Doğru kurgulanan hikaye ya da markaya sahip değilseniz Inbound pazarlama tekniklerinden sonuç alamazsınız. Bu sebeple, hikayenizi müşteri adaylarınızın dikkatini en iyi şekilde çekebilecek şekilde kurgulamalısınız. Kendi vizyonunuza uygun ve hedef kitlenizle kabiliyetlerinize odaklanarak müşterilerinizi markanıza yakın hale getirebilirsiniz.

Altyapı

İnternet siteniz satın alma sürecinin başlangıcı olarak öne çıkar. Ziyaretçilerinizle ilk tanışma yeriniz olan internet siteniz güçlü bir altyapıya sahip olmalıdır. Bu noktada kullanıcı deneyimi odaklı çalışmalar yapmanız gerekir.

İçerik

Online satışlarınızı artırmak ve müşterilerinizi markanıza yakın tutabilmek için içerikler en önemli araçlar arasındadır. Doğru kanallarda doğru paylaşımlar yaptığınız zaman içerikten en yüksek verimliliği elde edebilirsiniz. Sosyal medya içerikleri, eğitici içerikler ve doğru kurgulanmış SEO çalışmaları neticesinde internet sitenize daha yüksek sayıda ziyaretçi gelmeye başlar.

inbound stratejileri, inbound pazarlama, dijital pazarlama

Trafik ve Satış

Dönüşüm oranları pazarlama profesyonellerinin en fazla dikkat ettiği parametreler arasındadır. Satışa dönüşüm sağlayabilecek araçları stratejik bir şekilde belirlemelisiniz. Bu adımda Hubspot gibi Inbound pazarlama araçlarından destek alabilirsiniz. Trafik ve satış arasındaki köprüyü oluşturabilmek için müşteri adaylarınıza özel sayfalar, webinarlar ve benzer eğitici içeriklerle teklifler sunabilirsiniz. Adayları rahatsız etmeden onların sizi bulabilmesini mümkün hale getirebilirsiniz. Size ait ürün veya hizmetlerinizle ilgili olan doğru kişiye ulaşarak satış rakamlarında artış elde edebilirsiniz.

Bağımlılık Yaratabilmek

Bu adımları tamamladığınız zaman marka fanatiklerini yaratabilmenin vakti gelmiş demektir. Mevcut müşterilerinize satış yapabilmenin birim maliyeti yeni müşteri kazanma maliyetinden daha düşük olabilir. Doğru etkileşim ve kaliteli içeriklerle müşterilerinizi memnun etmelisiniz. Bu yollar sayesinde mevcut müşterilerinize satışınızı artırabilir ve sizin adınıza mevcut müşterilerin sizi anlatmasını sağlayabilirsiniz.

Ölçümleme

Dönüşüm oranları ve kampanya performansları pazarlamanın en önemli adımları arasındadır. Bu noktada yalnızca trafik oluşturmanız ve SEO görünürlüğünü artırmanız yeterli olmayabilir. Bu sebeple, Inbound pazarlama tekniklerinden yararlanmanız gerekir. Inbound pazarlamadaki hedef her zaman için satışları artmasıdır. Bu artışı analitikler vasıtasıyla müşterilerinize sunmanız ise Inbound pazarlamanın en önemli ve son kısmı olarak dikkat çeker.

E YANİ?
Modern pazarlama yöntemleri arasındaki Inbound pazarlama, paylaşımı hedef alır. Uzun soluklu süreçte ekibinizle beraber Inbound pazarlama adımlarını doğru şekilde kurgulamalısınız. David Packard’ın söylediği gibi, ‘’Pazarlama, pazarlamacılara bırakılamayacak büyük bir öneme sahiptir.’’
YORUMLAR