Influencer Nedir? Neden İhtiyacınız Var ve Nasıl Bulunur?

Dijital influencer, adından da anlaşılacağı gibi, sosyal platformlardaki belirli bir grup insan üzerinde etkiye sahip olduğundan çevrimiçi pazarlama stratejinize büyük destek sağlayabilecek kişidir. Bu yazıda kimlerin influencer olduğu, üzerinde çalıştıkları farklı platformlar ve tabii ki dijital stratejilerinde işletmenize nasıl fayda sağlayabileceklerinden bahsedeceğiz.

influencer onemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital dünyanın gelişimi ve Instagram’ın yükselişi yeni gelir kapıları açtı. Influencer’lık da bunların başında geliyor. Yalnızca bir gelir kapısı olmakla kalmayan bu alan aynı zamanda pazarlamacıların da en önemli silahlarından biri haline geldi. Geleneksel pazarlamada adeta devrim yarattı! İnandırıcılık kapasitesi o kadar ikna edici ki influencer’ların söylediği, düşündüğü veya yaptığı her şey birçok insan tarafından hemen benimseniyor.   

Yeni stratejiler keşfetmeyi düşünüyorsanız, influencer’ların ne olduğunu ve markanızın savunucusu olmak için neler yapabileceğinizi bilmek ilginizi çekebilir. Yazıyı okumayı bitirdiğinizde soru işaretleriniz tanımdan ulaşım imkanlarına kadar değişecek! 

Influencer Nedir? 

Kelime anlamı itibariyle “etkileyici” olan bu grup dijital çağın en karlı ve en popüler mesleklerinden biri haline geldi. Bu dijital profil,  tüm toplulukları harekete geçiren ve markaları kendine çeken 21. yüzyılın yeni ünlüsü oldu. Sözleri, takipçilerine öyle güven veriyor ki bu güvenilirlik sayesinde fikirleri harekete geçirme ve tepki oluşturma yeteneğine sahip oluyorlar. Bu sebeple de markaların influencer’larla iş birliği yapması, sık rastladığımız bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Influencer’lar mutlaka ünlü kişiler olmak zorunda değiller. Yeni  trendleri bilen,  bloglar ve sosyal ağlar sayesinde seslerini duyurmayı başaran “uzmanlar” olmaları yeterli.  

Influencer, topluluğuna modanın ne olduğunu, nelerin izleneceğini, hangi ürünlerin alınacağını söyler … Söylediği her şey kitlelere ulaşır. Gördüğünüz gibi, geleneksel olarak bir “kanaat önderi” olarak bildiğimiz şey bu, ama internette.

Influencer Neden Önemlidir?

Şu anda bloglar ve sosyal ağlar tüketici üzerinde yüksek bir etki gücüne sahip ve kendi sektörlerinde referans haline gelmiş birçok blogcu, instagramcı veya youtuber var. Markalar, uzun zaman önce  bu eğilimi tespit etti ve giderek daha fazla kişi ile iş birliği anlaşmaları yapmak için arayışa girdi. 

Influencer’ların yaptığı tavsiyeler,  dijital medya stratejisi içinde mantıklı olduğu sürece markanın konumlandırılmasını iyileştirmeye yardımcı olur.

Dijital pazarlama stratejilerinizde bir influencer’a sahip olmanızın temel nedenleri şunlar:

  1. Sözünün çok etkisi var. 
  2. Onu takip eden topluluk, sizi onun olumlu itibarıyla ilişkilendirecektir.
  3. Takipçileri potansiyel müşterileriniz olabilir.
  4. Topluluğunuza çeşitli platformlar aracılığıyla ulaşabilirler.
  5. Takipçileriniz satın alma kararı vermeden önce influencer’ların fikirlerini dikkate alır. 

Influencerların sadece içerik yayınlayarak referans haline geldiği fikri yanlıştır. En iyi fenomenlerin Instagram’ını analiz etmeye çalışırsanız hem içerik hem de estetik konusunda bir tutarlılık ve strateji olduğunu göreceksiniz. Bir kişiyi referans olmaya yönlendiren tam da bu çalışmadır.  Doğallık, başarılı olmak ve bu etkiyi yaratmak için bir düsturdur, ancak kendimizi kandıramayız, bu kendiliğindenlik bir iletişim planına dayanır.

Influencer’lar Nasıl Bulunur?

Bir influencer bulmadan ve onunla iletişime geçmeden önce, hepsinin markanıza veya yürütmek istediğiniz pazarlama stratejisine uymayacağını aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle ait oldukları sektöre, fikirlerine veya zevklerine göre hedeflerinize uygun olanları belirlemelisiniz. Dolayısıyla ön araştırma süreciniz çok önemlidir. Çünkü kampanyalarınızın başarısı, her şeyden önce, marka influencer’ınızın yaptığı promosyona ve onunla kurduğunuz ilişkiye bağlı olacaktır.

Influencer’ları bulmak için en etkili kanal aslında yine sosyal medya platformlarının kendisidir. YouTube, Insstagram ve Snapchat’in “keşfet-göz at” sekmeleri size yardımcı olacaktır. İlginizi çeken etkileyicileri bulduktan sonra, pazarlama stratejinizin başarılı olması için yapmanız gereken, ulaşmak istediğiniz hedefler konusunda net olmaktır.

Oradan, markanızla ilgilenip ilgilenemeyeceklerini belirlemek için iyi bir araştırma yapmanızı ve neleri yayınladıkları ve nelerden hoşlandıkları konusunda sizi bilgilendirmenizi tavsiye ederiz . Böylece markanızı derinlemesine tanıyabilmeleri için bir strateji tasarlayabilirsiniz.

Influencer’larla İletişim

Şimdi en hassas görevlerden biri geliyor, onlarla temasa geçmek. Çoğu marka bir influencer ile e-posta yoluyla iletişim kurar. Ancak Twitter, kendi blogları ve hatta Facebook aracılığıyla iletişim kurmak da yaygındır.   İletişim sırasında, ona olan ilginiz ve markanızla ilgili bilgiler hakkında kısa bir açıklama yapmak iyi bir tavsiyedir. En önemli şey, yapmak istediğiniz teklifin kişisel markasına uygun olup olmadığını önceden bilmektir.  

İş birliği sona erdikten sonra, stratejinin işe yarayıp yaramadığını bilmek için eylemlerin sonucunu ölçmeniz önemlidir: sosyal medyada markanın bahsedilme sayısı, içeriğin analizi, kullanıcı tepkileri (yorumlar, “beğeniler ve retweet’ler), markanın web konumlandırması veya kurumsal web sitesindeki trafik.

E YANİ?
Antik çağlardan beri, ünlülerin kişiliğini markanın elçisi olarak kullanıyoruz. Bunu anlamak için bir kilometre taşı olarak, Marilyn Monroe’ya ve onun 5 numaralı parfüm Chanel ile olan ilişkisini anımsamak yeterli. Influencer’lar sosyal medyaya özel değildir. Sonuçta, influencer pazarlama stratejisi, markayı ünlü bir kişiliğin kamusal figürüyle ilişkilendirmekten başka bir şey değildir. Sosyal ağların bu yeni etkileyicileri farklı kılmasının sebebi nispeten yeni medyadan geliiyor olmaları. Yeni kanallar, yeni aktörler ve yeni dinamikler olsa da sonuçta her zamanki stratejiyi uyguluyoruz: Markamızı tüketicinin zihniyle ilişkilendirmek için halkın hayran olduğu bir figürü kullanmak ve böylece onu ikna etmek. Bugün Instagram’da yer alan markaların çoğu, bir influencer ile aktif bir yaygınlaştırma stratejisine sahip. Bu hareket katılıp anlamak istiyorsanız bir influencer’ın ne olduğunu, yılın hangi zamanında onlar aracılığıyla sıcak satış yapabileceğinizi araştırmanız gerekir. Çok daha fazlası için yazımız yardımcı olacaktır.
YORUMLAR