Influencer’lara Ek Vergi Geliyor

Influencerlık, artık bir meslek kolu haline geldi. E-ticarette ve pazarlama alanında sesini duyurmak isteyen girişimcilerin de en çok başvurduğu reklam projelerinin başrolü olan bu kişiler artık reklam hizmetleri üzerinden vergi ödeyecek. 🤳📹

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaretin olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelen Influencer’lar ve Influencerlık,  Instagram’dan sonra ve onunla birlikte gelişen sektörlerden biri. Eskinin blog kültürü ve ilgililerce takip edilme çok gerilerde kaldı. Artık Instagram ve Influencerlık ile genel, bağlayıcı ve basit konularda çok daha kalabalık bir kitleye ulaşılıyor. Son dönem Türkiye gündemini de kazandıkları paralarla meşgul eden Influencer’lar için Türkçe bir isim bulmak için uğraşılıyorsa da “kanaat önderi” gibi kamuoyunda bambaşka çağrışımları olan söz gruplarından ileriye gidilemedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre Influencer’lara, 1 Mart 2021’den itibaren reklam hizmeti alımlarında 3/10 oranında KDV tevkifatı yani kesintisi uygulanacak. Bu da demek oluyor ki özellikle pandemi döneminde e-ticaretin zirveye çıkmasında önemli payları olan ve bundan hiç de sıradan olmayan kazançlar sağlayan Influencer’lar artık “reklam içeriği”, “sponsorlu” veya “ürün tanıtımı” gibi bilgilendirmelerle paylaşılan içeriklerinden elde ettikleri gelirleriyle 192 sayılı Gelir Vergisi Kanuna tâbi olacaklar.

YORUMLAR