İngiltere, Kendi “Britcoin”ini Üretmek için Ekip Kurdu

İngiltere hükümeti, Hazine Şefi Rishi Sunak’ın “Britcoin” olarak tanıttığı yeni dijital para birimini üretmek üzerine çalışıyor.

yeni dijital para birimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Asya’da dijital yuan ve Rusya’da dijital rubleden sonra şimdi de İngiltere’de dijital pound olarak da anabileceğimiz Britcoin adında yeni bir dijital para formu tartışılıyor. Keşif araştırması için bir ekip dahi kuruldu. Son olarak Brexit ilan ederek Avrupa Birliği’nden ayrılan ada ülkesi, bunun sonuçlarını finans düzeyinde açık bir şekilde gördü. Öyle ki başka hiçbir finans metropolü ilk 40 arasında daha fazla endeks puanı kaybetmedi. 

Hazine Şefi Rishi Sunak, bu kayıp dönemine bir dur demek için yeni bir fikir üzerine alışıyor.

Britcoin olarak andığı yeni para biriminin halk ve işletmeler tarafından kullanılmak üzere yeni bir para biçimi olacağını ve değiştirerek kullanmak yerine nakit, banka mevduatları ile birlikte var olacağını söyledi. Yani Britcoin hesapları doğrudan Merkez Bankası’nda tutulacak. Yani en azından başlangıç kısmında özel bankalar, kripto para kullanan müşteriler ve şirketler tarafından yapılan ödemelerden faydalanamayacak. Merkez bankası tarafından da desteklenecek olan bu kripto para biriminin piyasaya sürülmesi şu an sadece bir olasılık. Temsilciler, dijital bir poundun ne fiziki banknotların ne de önceki hesapların yerini alamayacağını düşünüyor. Ulusal kripto para birimini oluşturmak çok uzun ve aşamalı bir girişimdir. 

Bakan Twitter’da yaptığı açıklamada, bu teknolojinin potansiyelinin İngiltere’nin dünyanın önde gelen finans merkezi konumunu yeniden oluşturmasına yardımcı olabileceğini söyledi. 

Fintech Haftasında konuşan Sunak ayrıca “Vizyonumuz, daha açık, daha yeşil ve teknolojik olarak daha gelişmiş bir finansal hizmetler sektörüdür. Birleşik Krallık, inovasyonun ön saflarında yer almasıyla biliniyor, ancak bu yeterli değil. Bugün fintech’lerin büyümesini sağlamak, dijital finansın sınırlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için ana hatlarıyla belirttiğim adımlar bizi ileriye taşıyacak.” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR