İnsansı Robot Sophia’nın Otoportresi 688 Bin Dolara Satıldı

Ünlü insansı robot Sophia da NFT modasına katıldı. Elle boyadığı otoportresi açık artırmada 688 bin dolara satıldı.

Sophia otoportresini nft imzaladı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sophia’nın kendi yüzünü çalıştığı portresi, orijinal ürünlerin alım-satımı bağlamında bir devrim olarak görülen NFT ile imzalanıp Nifty Gateway üzerinden açık artırmaya sunuldu. “Sophia Instantiation” (Sophia Örneklemesi) adlı eser 12 saniyelik bir mp4 dosyası biçiminde. Sophia’nın çalışması için İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto ile iş birliği yapıldı. Önce Bonavceto, Sophia’nın parlak renkli bir portresini resmetti. Daha sonra Sophia da bu görseli kendine göre yorumladı ve otoportresini oluşturdu.  

Açık artırmanın açıklama kısmında “hiçbir insan yardımı olmaksızın Sophia’nın aldığı kararlara göre” yapıldı ifadesine yer verildi. Platform, Sophia ile işbirliğinin, bu yılın sonlarında Los Angeles’taki IV Gallery’de ilk kişisel sanat sergisini sunacak olan insansı robotun “NFT koleksiyonunun” ilkini oluşturduğunu söyledi. Sonuç olarak 688 bin dolara satıldı bu da yaklaşık 55 milyon Türk lirasına denk geliyor. Eseri satın alan dijital sanatçı, “Tüylerim diken diken oldu” şeklinde bir paylaşım yaptı. Sophia da resmi Twitter hesabı üzerinden bu tweeti alıntılayıp “Ben de, gerçek bir bağlantımız vardı” şeklinde cevapladı

Sophia, Reuters mikrofonlarına ise “İnsanların robot teknolojisi gibi yeni teknolojilere verdikleri tepkiler beni heyecanlandırıyor. Bu yaratıcılığın bir parçası olmaktan memnunum” dedi.

Sophia’nın orijinal bir sanat eseri ortaya koyması robotlar ve yapay zeka üzerine akıllarda olan soruları tekrar gündeme getirdi: Robotlar sanatın üreticisi olabilir mi?  İnsan olmak ne anlama geliyor? Akademiklerin tartışacağından şüphemiz olmayan bu soruları size iletmekle yetiniyoruz. 

Bu yıl 5 yaşına giren Sophia, çizim yapmayı 2020’de öğrenmişti. Konuyla alakalı kısa bir video yaratıcısı Hanson Robotics’in YouTube kanalına dahi yüklenmişti. Eğer son NFT çalışması hakkında daha fazla görsele ulaşmak istiyorsanız kendisini Instagram’dan takip edebilirsiniz. Şu ara portre macerasıyla ilgili videolar paylaşıyor.

sophia 5 yaşında

NFT (Non-Fungible Token/ Değiştirilemez Para), kripto para piyasasının en büyük dijital galerilerinden biridir. Dijitalin geldiği teknolojik gelişmişliğin bir örneği olan NFT, telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanıyor. Böylece sanatçılar kendilerine ait bir eseri NFT’ye dönüştürdüğünde hem dijital imza ile telif hakkını korunmuş oluyor hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına aktarılıyor. Türkiye’de ve dünyada hızla kullanıma geçen bu sisteme ünlü oyuncu Bensu Soral da katılmıştı. Ünlü oyuncunun Kobe Bryant anısına yaptığı karakalem çalışması 2,5 ETH’e yani 3 bin 968,80 dolara satıldı.

YORUMLAR