Instagram, 16 Yaş Altı Kullanıcıların Herkese Açık Hesap Sahibi Olmasına İzin Vermeyecek

Instagram, platformunu genç kullanıcılar için daha güvenli hale getirmek istiyor. Gelen son bilgilere göre 16 yaş altındaki hesaplara yeni kurallar uygulanacak.

instagram güncelleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, uygulamayı herkes, özellikle de küçükler için daha güvenli hale getirmek için birkaç yeni özellik kullanıma sundu. Artık 16 yaşın altındaki kullanıcıların hesapları otomatik olarak “gizli” hale gelecek. Bu şekilde reklamverenlerin erişimini sınırlamanın yanı sıra, gençlerle şüpheli hesaplarla iletişim kurmayı daha zor hale getirmek istiyor. Gizli hesaplar, kullanıcıların içeriği kimlerin gördüğünü veya yanıtladığını kontrol etmesine olanak tanır. Özel hesaptaki gönderileri yalnızca yetkili takipçiler görebilir ve yorum yapabilir. Değişiklikler şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Fransa, Birleşik Krallık ve Japonya için geçerli. 

Platform, blog gönderisinde şunları söylüyor: “Gençlerin tanımadıkları veya duymak istemedikleri yetişkinlerle iletişim kurmasını elimizden geldiğince engellemek istiyoruz. Bunun olmasını engellemenin en iyi yolunun özel hesaplar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, bu haftadan itibaren, 16 yaşın altındaki (veya belirli ülkelerde 18 yaşın altındaki) tüm çocuklar Instagram’a giriş yaptıklarında özel bir hesaba sahip olacak ”dedi. 

Birkaç haftadan itibaren reklamverenler, reklamları yalnızca yaş, cinsiyet ve yere göre 18 yaşından küçüklere hedefleyebilecek. Diğer uygulamalardaki ve web sitelerindeki ilgi alanlarına ve etkinliklere dayalı mevcut hedefleme seçenekleri artık reklamverenler tarafından kullanılamayacak. 

YORUMLAR