Instagram, Beğeni Sayınızı Gizlemenize İzin Veriyor

Instagram, beğenilerinizi gizleyebileceğiniz güncellemeyle geldi. Platform, bu şekilde kullanıcılar üzerindeki baskıyı hafifletmek istiyor.

instagram beğeni sayısı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medya devi Instagram, kullanıcıların beğeni sayılarını gizleyebileceğini duyurdu. Bir süredir test aşamasında olan özellik uygulamaya alındı. Artık hem akış sayfanızdaki hem de kendi gönderilerinizdeki beğeni sayısını gizleyebilirsiniz. Yine de Instagram mantığı tam anlamıyla değişmiyor. “Beğeni” etkileşimi ortadan kaldırılmadı. İsterseniz tıpkı Instagram Hikayeler’de olduğu gibi kimlerin beğendiğini görebilirsiniz. Bunun için sadece her zamankinden daha fazla tuşa basmanız gerekecek. 

Instagram, yaptığı açıklamada bu hareket ile kullanıcıların gönderinin beğeni sayısı yerine içeriğe odaklanmalarına yardımcı olacağını söyledi. Yeni sistem, kullanıcıların belirli gönderilerde beğenileri kapatmasına da izin verecek: “İnsanların uygulamalarımızda geçirdikleri zaman konusunda kendilerini iyi hissetmeleri önemli ve bu yeni kontroller onların daha kişiselleştirilmiş ve olumlu bir deneyim oluşturmalarına olanak tanıyor.

Instagram, 2019’dan beri “Beğen” özelliğine yönelik farklı yaklaşımları test ediyor. Ancak fenomenler ve büyük işletmeler, reklamların aksaması dolayısıyla şikayet kuyruğu oluşturmuştu. Pazarlamacılar, bu kararı Instagram’ın işletmelerin fenomenlere değil platforma para kazandırmak için yaptığını düşünüyor. Ancak Instagram, değişimin, platformun çeşitli kullanıcıları için daha iyi bir deneyim sağlamayı amaçlayan bir dizi değişikliğin parçası olduğunu söylüyor.

Instagram hesabınızda bu yeni özelliği aktif hale getirmek isterseniz şu basamakları izleyebilirsiniz:

  1. Instagram profilinizden “Ayarlar”a gidin.
  2. “Gönderiler” kısmında yer alan “Beğeni ve Görüntülenme Sayılarını Gizle” seçeneğini aktif edin. 
  3. Tebrikler! Beğeni sayılarınızı gizlediniz. 

Eğer akışınızdaki gönderilerin beğeni sayılarını görmek istemezseniz gönderinin sağ üstündeki üç noktaya tıklayıp “Beğeni Sayısını Gizle” seçeneğine tıklamaları yeterli. 

YORUMLAR