Instagram, Kötü Niyetli DM’leri Filtrelemek için Yeni Bir Araç Sunuyor

Instagram, kötüye kullanım olarak kabul edilen doğrudan mesajları otomatik olarak filtreleyip engelleyecek.

nefret söylemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, nefret söylemleri ve kullanıcı güvenliği üzerine kendisini geliştirmeye devam ediyor. Yeni özellik ile  kullanıcılara rahatsız edici olduğunu düşündükleri anahtar kelimeleri, cümleleri veya emojileri tanımlama olanağı verilip bunları içeren iletiler gelen kutusunda gizlenecek. Kendi blogundan duyuru yapan platform, doğrudan mesajlar özel sohbetler olduğu için platformun herkese açık yerlerinde uygulandığı gibi proaktif olarak nefret söylemini ve tacizi hedeflemediklerinin altını çizdi. 

Yeni araç, kullanıcıların takip etmediği kişilerden gelen mesaj taleplerinin durumları analiz edildikten sonra geliştirildi. Şirket, rahatsız edici kabul edilebilecek standartlaştırılmış terim, kelime öbeği ve emoji listesi oluşturmak için ayrımcılıkla ve zorbalıkla mücadele gruplarına danıştığını açıkladı. Ayrıca hesap sahipleri de gizlilik ayarlarındaki Gizli Kelimeler bölümünden bu listeye kendi tanımlamalarını ekleyebilecekler. 

Araç başlangıçta Birleşik Krallık, Fransa, İrlanda, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’da hizmete sunulacak. İlerleyen aylarda ise diğer ülkelere de ulaşacak.

İkinci Hesaplar da Engellenecek

Instagram, güvenlik amacıyla bir adım daha attı. Sizi takip etmesini istemediğiniz ve engellediğiniz insanların ikinci hesabının da erişiminin önü geçilecek: “Birini Instagram’da engellemeye karar verdiğinizde, hem onun hesabını engelleme hem de o kişinin oluşturabileceği yeni hesapları engelleme seçeneğine sahip olacaksınız.” açıklamasını yaptı. 

Şirket, bu özelliğin aracın önümüzdeki haftalarda dünya çapında satışa sunulacağını duyurdu.

YORUMLAR