Instagram, DM Yoluyla Zorbalık Yapan Hesapları Sileceğini Açıkladı

Popüler sosyal medya platformu, DM kurallarını ihlal eden hesapları kalıcı olarak silecek.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, Birleşik Krallık’taki birkaç futbolcunun kendilerine yapılan ırkçı saldırıları bildirmesinin ardından işleyişi hızlandırdı. Doğrudan mesajlar yoluyla yapılan tacizin azaltıldığının altını çizen yöneticiler bundan sonra diğer kullanıcıları taciz veya tehdit eden hesaplarının tamamen silineceğini açıkladı. Şunu da belirtmekte fayda var; son güncellemeden önce DM tacizleri de dahil olmak üzere kısıtlama işlemi yapılan hesapların %95’i, herhangi bir şikayet alınmadan tespit edilip uygulanmıştı. Instagram, bu konudaki hassasiyetini her fırsatta dile getiriyor.

İşler daha önce nasıl mı ilerliyordu? Instagram, taciz ettiği bildirilen hesabın DM’leri kullanma yetkisini geçici olarak sınırlıyordu. Bu caydırmanın pek işe yaramadığını gören ve şikayetler alan uygulamanın yeni önleminin daha etkili olacak gibi görünüyor.

Tacizle Mücadele Çalışmaları 

Açıklamalarında, “Mesajlaşma kısırlamalarımızı aşmak için oluşturulan yeni hesapları da devre dışı bırakacağız ve yalnızca kötüye kullanım amaçlı mesajlar göndermek için oluşturulmuş bulduğumuz hesapları devre dışı bırakmaya devam edeceğiz” diye yazıyor. İnsanların, sevdikleri kişilerle bağlantı kurabileceği bir platform olmak istediklerini belirten Instagram, bu iyi niyeti suistimal eden davranışları uygulamada barındırmak istemediğini vurguladı: 

DM’ler özel görüşmeler için olduğundan, nefret söylemi veya zorbalık gibi içerikleri başka yerlerde yaptığımız gibi proaktif olarak tespit etmek için teknolojiyi kullanmıyoruz. Ancak bu tür davranışları önlemeye yardımcı olmak için atabileceğimiz daha fazla adım var. Bu yüzden bugün, taciz içeren mesajlar gönderen kişilerin hesaplarının kaldırılması ve insanların DM’lerinde gördükleri suistimali azaltmaya yardımcı olacak yeni kontroller geliştirme gibi bazı yeni önlemleri duyuruyoruz.

Şirketin güvenlik konusunda sunmaya hazırlandığı bir diğer özellik ise takip etmedikleri hesaplardan gelen doğrudan mesajları devre dışı bırakmalarını sağlayacak.

YORUMLAR