Instagram Durmuyor, Sırada Dikey Hikayeler Var!

Instagram, geliştirdiği yeni özellik ile TikTok tarzı bir dikey akış sağlayacak. Detaylar haberimizde.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Alışıldığı üzere Instagram’da hikaye akışı, Snapchat’te olduğu gibi, yatay kaydırma ile sağlanıyor. Gelgelim hikaye dönemi TikTok’un yarattığı rüzgar ile birlikte revizyona giriyor. Aslında Instagram’ın kullandığı stil günlük mobil kullanımlara ters düşen bir durumdu. Çünkü telefonda tüm gün dikey hareket ederiz. Haberlere, Youtube’a veya Facebook’a girdiğimizde temel gezinme şekli dikeydir. Instagram hikayelerini dikey akış haline getirmek akıcılık sağlayacak. Bu da fark etmeden geçirilen zamanın uzaması anlamına geleceği için platformun işine gelecek.

Dikey Hikayeler özelliği, Twitter kullanıcı Alessandro Paluzzi tarafından geliştirilme aşamasındayken tespit edildi. Haberin yayılması üzerine şirket sözcüsü haberin doğruluğunu teyit etti ancak şu an prototip olduğunu ve test edilmediğini dile getirdi. Böyle bir prototipin varlığı Instagram’ın TikTok ile olan alışverişinin hala bitmediğini gösteriyor. Daha önce TikTok videolarının neredeyse birebir versiyonunu Reels olarak sunmuş ve algoritmanın öne almasını sağlamıştı. Rakiplerinden uyarlama özellikler getirmek pahasına da olsa geride asla kalmayacak gibiler.

Instagram yöneticisi Adam Mosseri de son açıklamasında Reels’te istedikleri başarıya ulaşamadıklarını söylemişti. Paylaşılan videolarla IGTV gönderilerinin bile kullanıcılar tarafından ayırt edilememesinden yakınan Mosseri dikey hikayelerle birlikte bu formatları da düzene oturtabilecekleri bir sistemi yaratmak istediklerini ifade etti.

YORUMLAR