Instagram’dan Güvenlik Güncellemesi

Intagram, güvenlik sorunlarını gidermek için attığı yeni adımı duyurdu.

instagram security checkup
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, kullanıcıların güvenlik saldırısına uğradıktan sonra hesabını güvence altına alabilmesi için bir güvenlik kontrolü geliştirdiğini duyurdu. Security Checkup isimli bu yeni araç, kullanıcıyı bir dizi soru ve eylemden geçirerek hesabını kilitlemek ve böylece  saldırıya uğradığını düşünürlerse hesabı geri alabilmelerini sağlar. Yeni özellikle birlikte Instagram hesabınıza bağladığını telefon numarası, e-posta, Facebook gibi hesaplarınızın kontrolü de takip edilebilecek. 

Yeni düzenlemeye göre son etkinliğinizi gözden geçirip profil bilgilerinizden hesap erişiminizi kontrol etmelisiniz. 2 adımlı kimlik doğrulama şeklinde kullanım önerisi yayınlandığından beri sosyal ağ hesabımızı kilitlemek için kullanımının gerekli olduğunu söylüyor. Kullanımı,  kimliğini doğrulamak için SMS mesajlarının çekildiği Facebook Messenger’da bulunana oldukça benzer bir entegrasyon.  

Sosyal ağ, birçok kullanıcının şifresinin yanı sıra kişisel bilgileri de çalmaya çalışan kimlik avı vakalarının sayısında üstel bir artış gördüğü konusunda uyardı.  Instagram’ın kendisinden asla özel bir mesaj almayacağımız ve bu mesajın dolandırıcılık yapan birinden geleceğini de ekledi. Sosyal ağ tarafından yapılan herhangi bir iletişim, her zaman uygulama ayarlarında bulunabilecek ” Instagram’dan E-postalar ” sekmesinden olacaktır.

YORUMLAR