Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Arkadaşlık kurmak, ticarete atılmak, reklam yapmak, hobilerinizi geliştirmek için muhteşem bir veri tabanı haline gelen Instagram’a günde epeyce vaktimizi ayırıyoruz. Yine de öyle zamanlar gelir ki Instagram hesabımızı geçici olarak kapatmak isteriz. Tüm arkadaşlar, paylaşımlar yalnızca bir süreliğine uzağımızda kalmalıdır. Bu yazımızda Instagram hesabınızı geçici olarak nasıl kapatabileceğinizi anlatacağız.

profil düzenleme geçici kapat
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medyanın renkli ve sevimli platformu Instagram’daki hesaplarımız adeta dijital kimliklerimiz oldu. Instagram ve benzeri uygulamalarla tek bir ekranın içinde dünyanın bir ucundaki insanların hayatlarını izleyebiliyoruz. Kalabalık bir coğrafyada yaşasak da gittikçe artan bireyselleşme, yabancılaşma hissinin kümülatif bir şekilde yayılmasına sebep oldu. Tam da bu sebeple gerçekliği sorguluyoruz ve “dijital”i de bu kavramın içine dahil ediyoruz. 

Eskiden Instagram’da hesap dondurma yoktu. Temmuz 2015’te yapılan değişiklik ile birlikte hesap silme özelliği gizlendi ve dondurmayı öne çıkardı. Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bıraktığınızda site dışında olmak istediğiniz süre boyunca profiliniz sosyal ağdan silinir. Instagram URL’niz geçersiz hale gelir, kullanıcılar sizi aramada bulamaz ve sizinle iletişime geçemez. Hesabınızı yeniden etkinleştirdiğinizde bu özellikler kolayca geri yüklenir.

Kişisel veya işletme hesabı olması fark etmeksizin dondurma işlemini nasıl yapacağınızı  adım adım anlattık. 

  1. ADIM

Bilgisayar veya mobil tarayıcı üzerinden instagram.com’u ziyaret ederek işe başlayabilirsiniz. Neden ayrıca bir link kullanıyorum, derseniz Instagram hesabınızı uygulamanız üzerinden donduramazsınız. 

  1. ADIM

Mobil tarayıcı veya bilgisayardan kullanıcı adınız ve şifrenizle Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Bilgisayardan girdiyseniz sağ üstte göreceğiniz simgeden profilinize geçip “Profili Düzenle” profili düzenle tuşuna tıklamalısınız. Eğer mobil tarayıcı üzerinden girdiyseniz aynı simgeyi sağ alt köşede görebilirsiniz. Sağ alta dokunduktan sonra profilinize otomatik geçiş yapılacaktır. Sayfanın sol üstünde bulunan dişli çarka hesap dondurmatıkladığınızda karşınıza “Profili Düzenle” , “Ad Etiketi”, “Şifreyi Değiştir” gibi seçenekler çıkacak. Hemen en üstte bulunan “Profili Düzenle”ye tıkladıysanız üçüncü adımımızla devam edebiliriz. 

  1. ADIM
geçici kapat

“Profili Düzenle” kısmına tıkladığınızda karşınıza profil bilgileriniz çıkacaktır. Sayfanın en altına indiğinizde sağ alt köşede mavi renkli “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

  1. ADIM
birkaç adımda hesap dondurma

Bu noktada karşınıza Instagram’ın hesabı tamamen silmemeniz için yazdığı metni göreceksiniz. Hemen altında hesabı neden kapattığınıza dair otomatik sunulan seçeneklerden birini seçmeniz gerekiyor. Seçiminizi yaptıktan sonra şifrenizi tekrar girmelisiniz. Eğer ayrılık sebebinizi seçmez veya şifrenizi girmezseniz “hesap kapatma” seçeneği görünmez.

 

  1. ADIM

“Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklamalısınız. Hesabınızı geçici olarak kapattığınızda yorum ve beğenileriniz dahil tüm hareketleriniz aktif kullanıcılara gizlenir. 

Bu işlemi haftada yalnızca 1 kez yapabilirsiniz. Instagram’a dönüş yapmaya karar verdiğinizde şifrenizi girip hesabınızı aktifleştirebilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız sıfırlayabilirsiniz. Yalnız, hesabınızı dondurduğunuzda hemen giriş yapamazsınız! Birkaç saat beklemeniz gerekiyor. 

Döndüğünüz an her şeyi bıraktığınız gibi bulamayabilirsiniz. İlk birkaç saat profiliniz bomboş görünecektir. Aynı şekilde takip ettiklerinizi veya takipçilerinizi de göremezsiniz. Sadece gönderi sayınız açık olacaktır bu da paylaşımlarınızı göremediğiniz için pek bir şey kazandırmaz. Kaygılanacak bir durum yok. Gün içinde eski haline dönecektir. 

Hesabınızı kapatmak istemez, yalnızca paylaşımlarınızı görenleri değiştirmek isterseniz gönderilerinizi gizli olarak ayarlayabilirsiniz. Veyahut paylaşımınızı görmesini istemediğiniz hesapları engellemeyi de tercih edebilirsiniz. 

Instagram’ın renkli dünyasına biraz mola vermek istediğinizde hesabınızı, sıraladığımız adımları izleyerek çok pratik bir şekilde dondurabilirsiniz.

E YANİ?
Instagram, bugün milyarların kullandığı sosyal paylaşım platformlarının başında gelir. Herkesin bu ağa katılma sebebi farklı olabilir. Kimimiz girişimimizi tanıtmak, satış yapmak kimimiz ise yalnızca sosyalleşmek için katılırız. Ne var ki bazen kendinize ayırdığınız vakti artırmak için sosyal medya kanallarından ayrılmak istersiniz. Aynı şekilde işletme hesabımızda da aksilikler olabilir. Yazımızda Instagram hesabınızı nasıl donduracağınızı alternatifleriyle birlikte adım adım anlattık. Dönmeye karar verdiğinizde tek yapmanız gereken kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmak olacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir