Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yazımızda 2021 yılında Instagram hesabı kapatma yöntemini adım adım anlatıyoruz. Bu güncel metotları izleyerek hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

instagram kalıcı silme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram hesabınızı kapatmak paylaşımlarınıza ve etkileşimlerinize kalıcı olarak veda etmek anlamına geliyor. Dolayısıyla eğer sadece ara vermek istiyorsanız hesabınızı geçici olarak kapatmanızı tavsiye ederiz. Geçici kapatmalarda hesabınız siz dönüş yapana kadar herkese gizlenir. Tekrar açmak içinse şifre ve kullanıcı hesabınızla giriş yapmanız yeterli olur. Tüm paylaşım, yorum ve beğenileriniz geri gelir. 

Yine de hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız büyülü linki şuraya bırakıyoruz. Yazımızda Instagram hesabınızı nasıl kapatacağınızı görsellerle adım adım anlatacağız. Giriş yapamadığınız hesabı silemiyorsunuz. Güvenlik prensibi gereği böyle bir kural var. Kullanıcı adı ve şifreyi bilmeniz gerekiyor. Tabii kullanıcı adını biliyorsanız şifreyi sıfırlayıp ilerleyebilirsiniz. 

1.ADIM 

Instagram hesabınızı silmek için uygulamayı kullanamazsınız. Android ve iOS işlemcili telefonlardaki uygulamadan bu işlemi yapamazsınız. Ayrıca bir programa da ihtiyacınız yok. Bundan sebep öncelikle şu linke tıklamanız gerekiyor. Hadi tıklayın ve devam edelim. 

2.ADIM 

Eğer oturumunuz açıksa doğrudan “Hesabını Sil” sayfasına yönlendirilmiş olmanız gerekiyor. Kapalıysa öncelikle oturumunuzu açmalısınız. Sonrasında linke basmayı yeniden deneyin.  Farklı bir hesabı silmek isterseniz linke tıkladığınızda açılan sayfanın sağ üst köşesindeki kullanıcı adına tıklayıp çıkış yapın. Hemen ardından kapatmak istediğiniz hesabı açıp işleme en baştan başlayın. 

hesap sil link

3.ADIM 

Şimdi, “Hesabını Sil” sayfasını görüyor olmalısınız. Üstteki ön metin Instagram’ın gitmemeniz için son hatırlatması niteliğinde. Burada yine geçici hesap kapatma linkine yönlendiriliyorsunuz

Kararlıysanız hemen aşağıdaki çoktan seçmeli soruyu cevaplandırarak devam edebilirsiniz. Sorunun yanındaki boş kutuya tıkladığınızda seçenekleri görebilirsiniz. 

instagram sil

4.ADIM

hesabı sil kalıcı

Hesabınızı neden silmek istediğinizi seçtikten sonra aynı sayfanın devamında yeni bir metin ortaya çıkar. Burada geriye kalan son aşama, ilgili yere şifrenizi girmek  ve “hesabımı kalıcı olarak sil” tuşuna basmanız. 

5. ADIM

Eğer şifrenizi unuttuysanız “şifreni tekrar gir” uyarısının altındaki “şifreni mi unuttun?” uyarısına tıklamanız gerekir. Bu linki takip ederek şifrenizi sıfırlayarak işleme devam edebilirsiniz. 

Hesabı kalıcı olarak silme tuşuna basarsanız Instagram profilinize veda edersiniz. Bir daha aynı kullanıcı adını alamazsınız. 

E YANİ?
Dünyada 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ünlü fotoğraf paylaşım platformu Instagram, arkadaşlarınızı ve ilgilendiğiniz diğer insanları takip etmenin en eğlenceli yollarından biri. Ne var ki bazen sanal dünyaya ayak uydurmaya çalışmak çok yorucu olabilir. Yazımızda Instagram hesabınızı kalıcı olarak nasıl silebileceğinizi anlattık. Yine de ilk tavsiyemiz tamamen silmeden önce geçici kapatmayı denemeniz. Çünkü bir gün aynı kullanıcı adınıza ve tüm paylaşım, yorum, beğenilerinize kavuşmak isteyebilirsiniz. Başka bir hesap oluşturduğunuzda aynı kullanıcı adını kullanarak kaydolamayacaksınız.
YORUMLAR