Instagram Hikayeleri için Altyazı Desteği Geliyor

Instagram, Hikayeler’de paylaşılan videolar için yeni bir “altyazı” çıkartması eklemeye hazırlanıyor.

instagram hikayelerde paylaşılan videolara altyazı çıkartması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram yeni altyazı eklentisini test etmeye başladı. Hikayelerde paylaşılan sesi kopyalayıp otomatik altyazı oluşturulmasını sağlamaya çalışacaklar. Twitter’ın yeni özelliklerinden birini paylaştığı için daha önce de andığımız Matt Navarra, bu kez Instagram Hikayeler özelliğinin yeni sürümü üzerine video paylaştı.

Bu paylaşıma göre videonuzu kaydetmeyi bitirdikten sonra çıkartma sembolüne basıp “altyazı” çıkartmasını ekleyebilirsiniz. Şarkı paylaştığınızda önde sözlerin görünmesi gibi sizin o videoda konuştuklarınız da otomatik olarak altyazıyı oluşturacak. Yeni çıkartma için de diğerlerinde olduğu gibi farklı renkleri ve yazı fontlarını kullanabilirsiniz. Navarra’nın paylaştığı videoda olduğu gibi kimi kelimelerin bir başkasıyla karıştırılması (finally-find) mümkün. Bunu neredeyse tüm otomatik altyazılarda yaşıyoruz. Henüz test aşamasında olduğu için büyük sorun arz etmese de bu sorunun üstesinden gelip gelemeyecekleri merak konusu olmaya devam ediyor. 

Halihazırda belirli bir kitleye gösterilse de onlar da hala paylaşım yapamıyor. Testin, halka açık olarak yapılmasının uygun görülmedi söyleniyor. Her şey yolunda gider ve testlerden olumlu sonuç alınırsa ortaya çıkan özellik işitme engelliler için çok faydalı olacaktır. Ayrıca yeni bir dil  öğrenmeye çabalayan kişilerin de yararlanacağı kesin. 

Şimdilik herhangi bir çıkış tarihi işaret edilmiyor. 

YORUMLAR