Instagram, Hikayelerinizi Taslak Olarak Kaydetmenize İzin Verecek

Instagram, Hikayelerinizi daha sonra düzenlemek ve paylaşmak için işinize yarayacak bir sekme açıyor.

işletme hesaplarında gönderilen planlanması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram, dinamizmini bir an olsun kaybetmiyor. Çok yakında yeni bir özelliği kullanıcılarına sunacak. Yönetici Adam Mosseri, Hikayeleri taslak olarak kaydetmeye izin vereceklerini Twitter paylaşımıyla ilan etti: “Siz istediniz ve biz sunuyoruz… Hikaye taslakları yakında geliyor 📣”   Taslağa kaydetme özelliği şimdilik yalnızca gönderi ve Reels’ler için sunulmakta.  Mosseri’nin paylaşımından da anlaşılacağı üzere özelliğin geliş tarihi için elimizde yalnızca “çok yakında” ibaresi var.  

Hikaye taslaklarında da Reels ve gönderide olduğu gibi görseli veya videoyu kaydedip düzenleme işlemlerini daha geç bir tarihe bırakabileceksiniz. Şahsi hesaplarda harikulade bir etki yaratmasa da işletme hesaplarında gönderilen planlanmasını ve yeniden paylaşımını engellemeye yardımcı olacaktır.  Mobil geliştirici Alessandro Paluzzi, bu özelliğin Instagram ara yüzünde nasıl görünebileceğine dair bir ekran görüntüsünü tweetledi .

Fotoğraf paylaşmak üzerine kurulan Instagram, Hikaye sistemini 2016’nın sonlarında Snapchat’ten esinlenerek kullanıma almıştı. Kısa sürede uygulama içinde popülaritesi artan Hikaye’ler bugün takip ettiğini hesapları yakından izlemenize ve neredeyse her gün tek taraflı da olsa iletişim kurmanızı sağlıyor. Instagram’ın bu “esinlenme”sinden sonra Snapchat’in kullanıcı tabanında düşüşe sebep olmuştu.

Hikayelere Yeni Çıkartma Tepkileri Ekleniyor

Ünlü uygulama, Hikayeler özelinde bir yenilik daha geliştirdi. Henüz test aşamasında olan özellik, 4 farklı çıkartma kategorisini (mutlu, aşk, komik, üzgün) gösteriyor. InstaLeaks’ın videolu paylaşımıyla ortaya çıkan test, çıkartmaların farklı listeler içinde toplanacağını gösteriyor. Bildiğiniz gibi şu anda Hikayelere 8 farklı emoji ile hızlı tepki verebiliyorsunuz. Yeni özellikle birlikte bunların arasına çıkartma tepkileri de eklenmiş olacak. Instagram’ın bunu tüm kullanıcılar için ne zaman kullanıma sunacağına dair hiçbir bilgi yok. 

Hikaye taslakları ile birlikt yeni çıkartma özelliği de onaylandı ve yakında piyasa sürülecektir.

YORUMLAR