İçerik Stüdyosu (Creator Studio) Facebook ve Instagram için Nasıl Kullanılır?

E-ticaret ve destekçisi sosyal medya uygulamaları alternatif gelir kapılarının en popüler olanlarından. Bu yazımızda İçerik Stüdyosu "Creator Studio"nun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlatacağız. Facebook ve Instagram'da işletme performansınızı artırmak istiyorsanız, İçerik Stüdyosu ile bir an önce tanışmalısınız.

facebook instagram içerik planlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Facebook ve Instagram uzun sayılabilecek süredir aynı şirketin iki üyesi. Yine epey uzun süredir bu ikilinin sosyal medyada yeri sarsılmaz, kemik diyebileceğimiz geniş kullanıcı havuzu mevcut. Instagram’da bir işletme hesabınız varsa burayı Facebook’a bağlayabiliyor ve çift yönlü paylaşım imkanı bulabiliyorsunuz. İşte İçerik Stüdyosu, pazarlama ve reklamcılık alanlarında sıklıkla kullanılan ve her iki hesapta da içerik yayınlamanızı sağlayan hesaplararası bir kullanıcı panosudur.  Performans analizi ve planlama yapmanızı da kolaylaştıran bu pano ile ilgili detaylı bilgilendirmeyi, nasıl kullanabileceğinizi yazımızda açık bir dille anlatacağız. Başlık başlık ilerleyeceğiz, pratik kullanım ve özellikleri tanımak istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz.

ERİŞİM: İçerik Stüdyosu’na Nasıl Erişebilirsiniz? 👇

İçerik Stüdyosuna ister bilgisayardan isterseniz akıllı telefonlarınızdan pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Web’den ulaşmak isteyenler, öncelikle ilgili Facebook oturumlarını açmalılar. Ardından 💁 business.facebook.com/creatorstudio adresini kullanarak gerekli sayfaya gidebilirler. Android ve iOS cihazlar ise kendi telefonlarındaki mağazadan uygulamayı indirebilir. 

Bu hizmeti kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir Facebook hesabı. Tabii bazı özellikleri kullanabilmek için daha fazlasına sahip olmanız gerekir. Yazımızın devamından bunlardan bahsedeceğiz.

Giriş Paneli

Biz bilgisayar üzerinden karşılaşacağınız  görüntüleri kullanarak Creator Studio/ İçerik Stüdyosu’nun özelliklerini anlatacağız. 

Yukarıda verdiğimiz linkle bilgisayarınız web tarayıcısı üzerinden giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. 

Burada, arayüz sizinle Facebook diliyle iletişim kurar.  Ana sayfanın hemen altında yeni bir paylaşım yapmaya davet edilirsiniz. Gönderinizin türüne göre kısa yolları tercih edebilirsiniz. Canlı yayına geçebilmenizi sağlayan tuşa da yine buradan ulaşabilirsiniz. 

Gelen Kutusu, Para Kazanma, Yaratıcı Araçlar gibi sekmelerden isimlerinden de anlaşılan içeriklere ulaşabilirsiniz. Gelen kutunuz, mesajlarınızı ve yorumlarınızı gösterir.  Tüm bu etkileşimleri tek bir yerde toplar ve doğrudan kontrol panelinden yanıtlamanıza olanak tanır. Ayrıca okunmadı, spam gibi seçeneklerle etiketleyebilirsiniz. Bu eylemler Facebook yorumları, Instagram yorumları ve Instagram doğrudan mesajları için geçerlidir. 

Para Kazanma sekmesi, tahmini kazancınızın bir özetini sunup ödemelerinizi kontrol etmenizi sağlar. Facebook ve Instagram hesabınızın hazır bulunuşluğuna göre size sunulan Hızlı Makaleler, Ücretli Çevrim içi Etkinlikler, Reklamlar, Hayran Abonelikleri, Yıldızlar, Marka İş Birliği Yöneticisi seçeneklerini kullanarak paza kazanabilirsiniz. 

Yaratıcı Araçlar’da turnuvaları, topluluk etkileşimlerini, son canlı yayınlarınızı ve gelecek hedeflerinizin listesini bulabilirsiniz. 

Ana sayfanın tam merkezinde Yakınlardaki Gönderiler’inizi görebilirsiniz. Yakın zaman ile son 7 gün kastedilmektedir. Bu süre içinde yayınladığınız, planladığınız veya taslağını hazırladığınız yayınlara genel bir bakış atabilirsiniz.

İstatistikler kısmında ise belirtilen tarih aralıklarındaki gönderi etkileşimlerinizi takip edebilir böylece performans analizi yapabilirsiniz. Çünkü tüm ayrıntılar burada toplanır. 

İçerik Stüdyosu’nun bu kısmında 4 ana kategori bulunur. İncelemenizi kolaylaştırmak için Sayfalar, Videolar, Hikayeler ve Hızlı Makaleler seçenekleri özelleştirilmiştir.  

Ekranın sol tarafındaki menüyü kullanarak Facebook için tüm Creator Studio özelliklerine erişebilirsiniz.

Paylaşım

Facebook gönderinizi hazırlamak için ana sayfanın hemen solunda yeşil renkle çevrelenmiş Yeni Oluşturdüğmesine tıklayabilirsiniz. Görsel üzerinden de takip edebileceğiniz üzere bu sekme sayesinde gönderi oluşturabilir, taslaklarınızı kaydedebilir ve canlı yayına geçebilirsiniz.

Burada oluşturacağınız gönderinizi Facebook’un standart gönderi araçlarındaki tüm özelliklerle özelleştirebilirsiniz: Medya dosyaları, his ve hareketler yer bildirimleri, sponsor etiketleri gibi gibi…

Gönderinizi oluşturduktan sonra hemen yayınlayabileceğiniz gibi sonrası için de taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Gönderi Testleri Oluştur sekmesi ile bir video gönderinizi 4’e kadar çeşitlendirilebilir ve hatta test edebilirsiniz. Videolar, konunun içeriğini, başlıklarını ve kendi küçük resimlerini içerebilir. Burada hazırladığınız farklı video sürümleri, öncelikle kendi hedef kitlenizin ana sayfasına düşer. Onlardan alınan etkileşim ve tepkilere göre bir kazanan çıkar ve o ana sayfanızda otomatik olarak gönderi şeklinde paylaşılır. 

Hikaye Ekle kısmından alışıldık şekilde Facebook Hikayeleri oluşturabilirsiniz. Görsel ve yazılardan oluşan Hikayeler yaratabilirsiniz. Ayrıca başka bir sayfaya yönlendirme yapacağınız düğme de ekleyebilirsiniz. Bunlar, diğer gönderiler gibi sonrası için taslak olarak kaydedilmez, anında paylaşılır. 

Video Yükle kısmından video gönderilerinizi oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınızdan bir video yüklediğinizde, videonun kendisini düzenleyebilirsiniz. Buraya da başlık, küçük resimler gibi etiketler ekleyebilirsiniz. Videonuzu düzenleyip yayıma hazır hale getirdikten sonra  ne zaman yayınlayacağınıza karar verin. Ekranın sağında çıkan kontrol panelini de kontrol ettikten sonra gönderinizin paylaşımını onaylayabilirsiniz. 

Birden çok video paylaşımında ise 50’ye kadar videoyu toplu halde yüklemeniz mümkündür. Videoları yükledikten sonra İçerik Stüdyosu’nda düzenleyip son halini verebilirsiniz.

Tüm Sayfalarda Video Paylaş seçeneği ise aynı videoyu birden fazla Facebook Sayfasında paylaşmak için kullanılır. 

Öncelikle ana Facebook sayfanızı seçmeniz beklenir. Daha sonra ise hangi sayfalarla çaprazlamak istiyorsanız ikinci kısımdaki boşluğu ona göre doldurmalısınız. 

İçerik Kütüphanesi

İçerik kütüphanesi, tüm Facebook Sayfalarınızda yayınladığınız tüm gönderilerin bir koleksiyonudur. Buradan tüm etkileşimleri, görüntülenme sayılarını görebileceğiniz gibi gönderilerini farklı etiketler altında da gruplayabilirsiniz. Otomatik filtreler ve sizin oluşturabileceğiniz gruplar dışında bir de gönderi ismini yazıp bulmanız için bir arama kısmı da mevcut. Bunun dışında üst kısımda bulunan sekmelerden gönderi durumlarınızı kontrol edebilirsiniz. 👇

İçerik kütüphanesi sadece bir arşiv olmakla sınırlı değildir. Belirli bir gönderiye tıkladığınızda, o gönderinin performansının derinlemesine bir dökümünü görürsünüz. Yine buradan istediğiniz içerikleri yeniden düzenleyebilirsiniz. 

Bir de Buradan Bakalım: Instagram İçerik Stüdyosu

Facebook İçerik Stüdyonuzun en üstündeki sabit temada Facebook simgesinin yanında bir de Instagram logosu bulunur. Onun üzerine tıkladığınızda bu kez Instagram İçerik Stüdyo’nuza geçiş yapmış olursunuz. Temelde aynı yerdesinizdir ama Instagram sekmesinde bazı özelleştirilmiş araçlar mevcuttu. Şimdi onlara bakacağız. 

Eğer Instagram hesabınız Facebook ile bağlı değilse Stüdyo sizden öncelikli ikisini eşlemenizi ister. 

Hesabını bağla tuşuna bastıktan sonra ilgili Instagram işletme hesabınızı basit bir şekilde Facebook ile eşleyebilirsiniz. Eğer web tarayıcınızda Instagram hesabınız açıksa her şey daha kolay olur. Site otomatik olarak algılar, size de sadece onaylamak kalır.

İçerik Stüdyosu bu kez Instagram hesabınız için açıldığında ana sayfanızda gönderileriniz sıralandığını görürsünüz. Hikaye, IGTV, Reels ve diğer tüm gönderileriniz kronolojik olarak önünüzdedir. 

İçerik Kütüphanesi kısmında Facebook sayfasında olduğu gibi arşivdeki gönderilerinizi görebilirsiniz. Burası isminden de anlaşılacağı üzere sizin gönderilerinizin bulunduğu bir kütüphanedir ve genellikle Instagram İçerik Stüdyonuzun açılış sayfasında sizi karşılar. Yine de Facebook’tan daha basit bir kullanıma sahip. İçeriklerinizi gönderi türüne veya tarih aralığına göre filtreleyebilirsiniz. Arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Yine Facebook’ta olduğu gibi üst kısımdaki tür sınıflandırmalarından faydalanabilirsiniz. Herhangi bir gönderinize tıklayıp büyüttüğünüzde performans analizi detaylarına ulaşabilirsiniz. 

Instagram’ın gönderi oluştur kısmında sizi iki farklı içerik türü karşılar. Bunlar Insagram Akışı ve IGTV’dir. 

Facebook’un aksine buradan Hikaye oluşturup gönderemezsiniz. Yine aynı şekilde Reels’ler de İçerik Stüdyosunda oluşturulamaz, düzenlenemez ve de paylaşılamaz. 

Instagram Akışı

Bu sekme, Instagram gönderilerinizi bilgisayar kullanırken kolayca düzenlemenizi kolaylaştırır. Gönderinizi oluşturmak için bir başlık yazıp işe başlayabiliyorsunuz. Medya yüklemenizi yaptıktan sonra konum ve açıklama kısmını da ekleyebilirsiniz. Açıklama kısmında başka bir hesabı etiketlemek veya konu tabelalarını kullanmak istiyorsanız “@” ve “#” işaretlerini başa eklemeyi unutmayın. 

Medya kısmından yüklediğiniz görseli Stüdyo içinde kırpıp düzenleyebilirsiniz. Facebook ile çapraz şekilde paylaşmak isteyip istemediğinizi gönderiyi göndermeden önce seçmelisiniz.

Eğer çaprazlama paylaşırsanız her iki sosyal medya platformunda da aynı anda yayınlanır.

Sağ tarafta gördüğünüz Gönderi Bilgileri seçeneğinin altında yer alan Gelişmiş Ayarlar başlığına tıklarsanız gönderinizi yoruma kapatabilir ve medyanıza alternatif metin ekleyebilirsiniz. Alternatif metin, medyanızın Instagram algoritması tarafından daha iyi algılanmasını sağlar.

Gönderinizi hazırladıktan sonra sağ altta mavi renkli yayınla butonunun yanındaki ok simgesine tıkladığınızda gönderinizi zamanlayabilir veya taslak olarak kaydedebilirsiniz. Bu planlama sistemi işletme hesabınızı yönetirken çok işinize yarayacaktır. 

IGTV

IGTV gönderisi oluşturmak istediğinizde şöyle bir sayfa ile karşılaşırsınız. 👇

Dosya yüklenmesi gerektiğini işaret eden soldaki kısma IGTV gönderisi olarak paylaşmak istediğiniz medyanızı yükleyebilirsiniz. Ardından bir başlık ve açıklama yazıp gönderinizin nerede görüneceğini seçebilirsiniz. Yani IGTV sekmesi dışında Instagram ve Facebook akışınızda görünüp görünmemesini kendi tercihinize göre seçebilirsiniz. Tıpkı akış gönderileriniz gibi IGTV’lerinizi de sağ altta yer alan paylaş butonu üzerinden planlayabilirsiniz. 

Takvim kısmında planladığınız ve paylaşım yaptığınız gönderileri adından da anlaşılacağı üzere bir takvim üzerinde görebilirsiniz. Bu takvimi haftalık veya aylık olarak görüntüleyebilirsiniz. Performans analizini görmek istediğiniz gönderinize buradan tıkladığınızda da aynı bilgilere erişebilirsiniz. 

İstatistikler kısmında Instagram Profesyonel hesabınızda gördüğünüz bilgileri bilgisayar ekranında görme rahatlığına erişirsiniz. Fakat uygulamadaki 30 güne kıyasla İçerik Stüdyosunda yalnızca son 7 günlük analize ulaşabiliyorsunuz.

Hareketler ve Hedef Kitle isimleriyle iki ayrı sekmeye ayrılan başlıklara tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Örneğin Hareketler kısmında profilinizdeki internet sitesine tıklanma sayısını, profilinizin ne kadar ziyaret edildiğini, işletmenin ne kadar arandığını, doğrudan mesaj sayısını, e-postaları görebilirsiniz. 

Hedef Kitle başlığı altında ise yaş ve cinsiyet ortalamalarına göre takipçi dağılımınız, renklendirilmiş bir şema eşliğinde size sunulur. Yine aynı sayfada, takipçilerinizin yaşadıkları ülkeleri, şehirleri ve Instagram’da vakit geçirdikleri saatleri görebilirsiniz. 

Para Kazanma 

Instagram’ın İçerik Stüdyosundaki para kazanma seçenekleri yalnızca marka iş birlikleriyle sınırlıdır. Uygunluk kriterlerini karşılıyorsanız, markalarla çalışmayı kolaylaştırmak, portföyünüzü ve içerik özetlerinizi yönetmek ve marka iş birliklerinin sonuçlarını dışa aktarmak için bu aracı kullanabilirsiniz. 

Marka iş birliği yöneticisinden yararlanmak için hesabınızın şu koşulları karşılaması gerekir:

  • Herkese açık ve şu anda aktif
  • Profesyonel hesap (işletme hesabı veya içerik üretici hesabı)
  • 10.000 veya daha fazla takipçi
  • Son 60 gün içinde, en az 1000 gönderideki toplam etkileşim (beğenmeler ve yorumlar) veya orijinal videolardaki en az 100 saatlik video izleme süresi
  • Ana ülke konumu ABD olmalıdır.
  • Hiç içerik ihlali geçmişi yok.

E YANİ?
İçerik Stüdyosunun elemanlarını ve nasıl kullanılacağını anlattık. İşletme hesapları için işleri kolaylaştırıcı, pratik bir kullanımı olduğu için oldukça faydalı. Bu işte profesyonelleşmek isteyen kişilerin kullanımı öğrenmesi zamandan kazandıracaktır. İçerik üreticilerinin planlı paylaşım yapmalarını, Facebook videolarından para kazanmalarını, marka iş birliklerini yönetmelerini sağlar. Hem içerik üreticilerinin hem de markaların hedef kitlesinin bilgilerini vermesi de gelecek stratejisini belirlemek için öncelikli öneme sahiptir. Bilgisayar üzerinden hem Instagram hem de Facebook için aynı anda paylaşılacak gönderileri yayınlama kolaylığı da bir diğer artısı. Siz de sosyal medya yönetimi ile ilgileniyorsanız İçerik Stüdyosunu kullanmayı bir an önce öğrenmeniz iyi olur.
YORUMLAR